kulinaria – Szlaki Małopolski http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl Szlaki Małopolski Wed, 19 Jun 2019 09:26:08 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.16 Szlak Oscypkowy http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=szlak-oscypkowy Thu, 13 Feb 2014 11:05:15 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=11724 czytaj więcej]]> Słynie z nich całe Podhale, a tradycja pasterska nie mogłaby bez nich istnieć – oscypki. Te wyśmienite sery z polskich gór zagościły już na stołach niemal w całej Europie. Dla wędrujących po górskich szlakach Województwo Małopolskie oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury przygotowały Szlak Oscypkowy. W każdej z 25 bacówek od kwietnia do września – w okresie dojenia owiec – można skosztować prawdziwych góralskich serów i żętycy oraz dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat ich produkcji.

Bacówka w Kuźnicach położona najbliżej Zakopanego, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, to jedna z dwóch bacówek należących do bacy z dwudziestoletnim stażem – Andrzeja Staszla „Furtka”. Drugą, na Kalatówkach, można odwiedzić w drodze na Giewont. Wyrabianie oscypków jest jego pasją, a tajemnicą doskonałego smaku i zapachu produkowanych przez niego serów jest skrzętnie skrywana rodzinna receptura.
Oscypek to istotny element góralskiego wesela, o czym przekonuje Andrzej Kluś bacujący przy Drodze pod Reglami nieopodal doliny Ku Dziurze.

Andrzej Gal Ziemba, do którego należy bacówka w Dolinie Chochołowskiej, swoje oscypki nazywa papieskimi. Miejsce to przyciąga wielu turystów, ponieważ słynie z wizyty Jana Pawła II.
Dla prawdziwie spragnionych wiedzy na temat produkcji oscypków i pracy z owcami najlepszym przystankiem będzie bacówka w Dolinie Kościeliskiej. Tam baca, Józef Słodyczka, słynący z dużego poczucia humoru, z przyjemnością opowie o swojej pasji. Na swoim koncie ma nawet prowadzenie bacówki związanej z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Założona w 2000 roku bacówka rodziny Lassaków jest często nazywana „bacówką na końcu świata”, a dokładnie na końcu wioski Bustryk. Tutaj gospodarze oferują jedynie prawdziwe oscypki w stu procentach z owczego mleka.

Stanisław Hyrczyk posiada spore, bo liczące około 800 owiec stado. Bacowanie w Baligówce zaczyna już w połowie kwietnia. W swojej pracy widzi same zalety. Spędzanie mnóstwa czasu na świeżym powietrzu gwarantuje mu zdrowie i wspaniałe samopoczucie. Do swojego zajęcia podchodzi z pasją i zamiłowaniem.
Na Długiej Hali na Turbaczu swoje 150 owiec wypasa baca Krzysztof Gach. Bacówka była dla niego własnym pomysłem na życie, gdyż wcześniej nikt z jego rodziny nie zajmował się pasterstwem. Sery jego produkcji kupują najczęściej turyści zapuszczający się w te strony.

W Czorsztynie, w Pienińskim Parku Narodowym, przy szlaku turystycznym na Trzy Korony, można odwiedzić bacówkę należącą do Wojciecha Komperdy. Podtrzymuje on rodzinną tradycję pasterską, a jego wyroby podbiły nie tylko regionalny, ale także i międzynarodowy rynek – zyskał m.in. uznanie na targach we Włoszech. Choć podkreśla, że jest to ciężka praca, uwielbia wstawać skoro świt, gdy świat dopiero budzi się do życia.

Wojciech Gromada zajmuje się hodowla owiec od prawie 50 lat. Bacuje na Jaworkach, nieopodal Szczawnicy. Ceni sobie tradycję, dlatego też oscypki produkuje według starych, sprawdzonych metod oraz receptur i nie wyobraża sobie wprowadzenia jakichkolwiek innowacji.

Przy lotnisku blisko Nowego Targu można spotkać Stanisława Łasia. Oscypki produkuje już od 23 lat, a obecnie jego stado liczy prawie 1200 owiec i jest jednym z największych na Podhalu. Dzięki pomocy żony i kilku juhasów baca oferuje turystom produkty najlepszej jakości.

Dursztyn to wyjątkowa i malownicza wioska. Idealne miejsce dla miłośników przyrody i pięknych krajobrazów. Wykorzystał to baca Andrzej Zubek, który pasterstwem trudni się od wielu lat, a obecnie wypasa około 700 owiec. Przy produkcji kieruje się tradycją, ale pamięta także o unijnych wymogach, co sprawia, że jego oscypki są wyśmienite.

Kolejny baca z pięćdziesięcioletnim stażem to Jacek Wolski. Wcześniej był juhasem, teraz sam prowadzi bacówkę w Kowańcu u podnóża Gorców. Uwielbia swoją pracę i potrafi o niej opowiadać godzinami.
Kazimierz Furczoń, właściciel dwóch bacówek: w Leśnicy i w Łapszach Wyżnych, w swoim przedsięwzięciu stawia na ekologię. Według niego dobre pastwisko powinno znajdować się tam, gdzie rosną najlepsze dzikie zioła z dala od szos. Jako pierwszy na Podhalu uzyskał unijny certyfikat.

Również w Leśnicy bacówkę prowadzi baca Stanisław Mąka, który zamiłowanie do pasterstwa odziedziczył po przodkach. Przy owcach i produkcji serów pomaga mu rodzina. Jego wyroby są zachwalane w całej okolicy.
W bacówce w Gliczarowie Górnym można spotkać bacę Stanisława Jarząbka. Słynie on wśród turystów nie tylko z wyśmienitych oscypków oraz bundzu, ale i z doskonałego humoru, który podobno nigdy go nie opuszcza. Wizyta w tym miejscu może okazać się smaczną i wesołą przygodą.

Bacówka Władysława Sądelskiego znajduje się przy potoku dunajeckim. Jest to miejsce często odwiedzane przez turystów, gdyż przebiega tamtędy szlak niebieski w okolicach Białego Dunajca. Jest to dobre miejsce na postój dla wędrujących, którzy mogą skosztować specjałów i odsapnąć przed dalszą drogą.
W Łapszach Niżnych nad Łapszanką na skraju lasu bacuje Józef Brawiak. Jest to miejsce znacznie oddalone od wioski, można się tu zupełnie wyciszyć. Baca wyrabia oscypki głównie dla okolicznych mieszkańców.
Jeśli chce się skosztować serów gazdowskich, należy wybrać się do bacówki słynącego z pracowitości Józefa Gołdyna, która znajduje się w Łapszach Niżnych przy szlaku na Głębokie. Smakołyki, których można tu spróbować, to głównie kara, pucok, gołka, bryndza i serek podhalański.

Władysław Kołat prowadzi bacówkę w Zarębku Wyżnym, u podnóża Turbacza – najwyższego szczytu Gorców. Bacę najczęściej odwiedzają turyści, którzy potem na szlaku zajadają się jego wyrobami.
Jeszcze jedna bacówka, która cieszy się uznaniem w Głębokiem, należy do Jana Wilczka. Produkuje on nie tylko oscypki, ale i żętycę. Jego stado liczy 700 owiec, a on sam pasterstwem trudni się już od kilkunastu lat.

Oscypki, żętycę i bundz w Brzegach można nabyć od Andrzeja Rzepki. Swoje 400 owiec wypasa w pobliżu Bukowiny Tatrzańskiej przy drodze na Łysą Polanę. Sery wyrabia już od piętnastu lat według sprawdzonej receptury.

We wsi Murzasichle w pobliżu Zakopanego, warto zajrzeć do gospodarstwa bacy Jana Jasionka, który podtrzymuje rodzinną tradycję pasterską i z sentymentem wspomina lata, gdy był juhasem. Sama bacówka, do której prowadzi drewniany drogowskaz, usytuowana jest między wiejskimi domami, zaś baca wypasa swoje owce na Kopieńcu.

Ostatnim przystankiem może być Rusinowa Polana. Tam bacówkę prowadzi Stanisław Rychtarczyk. Właśnie w tym miejscu w latach 70. jego rodzina, po wypędzeniu z Morskiego Oka przez władze, postanowiła zacząć wypas owiec. Baca Stanisław, jak twierdzi jego żona, to człowiek uparty, więc może dlatego kontynuuje rodzinną tradycję. Miejsce to słynie nie tylko z wyśmienitych serów góralskich, ale i z pięknych widoków na Tatry Wysokie, które można stąd podziwiać.

Aplikacja na urządzenia mobilne (Android, Windows Phone, Itunes).

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 34966

]]>
Małopolski Szlak Winny http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=malopolski-szlak-winny Wed, 15 Jan 2014 13:55:31 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=11661 czytaj więcej]]> Małopolski Szlak Winny to nowa atrakcja kulturalno-turystyczna regionu małopolskiego. Jego organizatorem jest Gorczańska Organizacja Turystyczna, która od 2012 roku wspiera rozwój turystyki oraz dba o ochronę dóbr kultury i tradycji. Przy pomocy profesjonalnych enologów dobrano 15 winnic z różnych części Małopolski, w których turyści będą mieli możliwość zapoznania się z tajnikami uprawy winorośli oraz produkcji winna.

Krakowska winnica Srebrna Góra, druga co do wielkości w Polsce, położona u stóp klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach, słynie z klasztornej tradycji wytwarzania wina, która sięga X wieku. Właścicielami są dwaj przyjaciele Mirosław Jaxa Kwiatkowski i Mikołaj Tyc. Razem podróżują, śledzą najnowsze trendy, a dzięki pasji i zamiłowaniu do wina stworzyli dopracowane w każdym szczególe, klimatyczne miejsce.
Zofia i Stanisław Michałowscy to właściciele winnicy Zadora w Szczepanowicach nad Dunajcem, koło Tarnowa. Jak sami twierdzą jest to idealne miejsce do uprawy winorośli, zważywszy na warunki atmosferyczne panujące w tym regionie. Swoją przygodę z winem zaczęli w 2007 roku. Państwo Michałowscy produkują piec rodzajów doskonałego polskiego wina.

Założona w 2005 roku w Smardzowicach winnica Krokoszówka Górska usytuowana jest na powierzchni 1 ha w bliskim sąsiedztwie Ojcowa. Jej właściciele, Bożena i Marek Górscy zdecydowali się na produkcje wina regionalnego i stołowego. Można tu skosztować trunków z na bazie buz, czarnej porzeczki, jagód, wiśni a nawet tytoniu.

Hybridum – winnica Witanowice jest położona blisko Wadowic. Pierwsze nasadzanie rozpoczęto w 2009 roku, zaś w 2013 roku rozpoczęto sprzedaż produktów. Całość prac przy uprawie nadzoruje właściciel obiektu, Marcin Pierożyński, natomiast przy samej produkcji wina korzysta on z rad Macieja Kaplity z winnicy Comte, którego traktuje jak swojego nauczyciela.

Nad Dworskim Potokiem to winnica, która powstała w 2005 roku w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach koło Bochni. Projekt został zrealizowany z inicjatywy ówczesnego rektora uczelni prof. Karola Musioła. Inspiracją do stworzenia takiego miejsca były winnice należące do innych czołowych europejskich ośrodków akademickich. Całość przedsięwzięcia to obecnie 3,3 ha powierzchni, na której zasadzono ok. 11 tys. krzewów winorośli. Produkcję wina rozpoczęto zgodnie z tradycją po 3 trzech latach od zasadzenia roślin. W efekcie produkowane są białe i czerwone wina wytrawne pod nazwa Novum, nawiązującą do Collegium Novum – głównego budynku UJ. Niebywałym sukcesem jest wyprodukowanie pierwszego w Polsce wina lodowego.

Winnica Kresy położona w miejscowości Stoki, pomiędzy Cianowicami, Rzeplinem i Skałą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w odległości 20 km od Krakowa. Jej właścicielem jest Robert Zięba, dla którego zbudowanie takiego miejsca było ogromnym marzeniem. Ceni on sobie pracę na łonie natury, a także ludzi, którzy w winie dostrzegają nie tylko alkohol, ale i to, co jest nam w stanie zaoferować przyroda. Produkcje trunków rozpoczęto w 2007 roku, a obecnie uprawiane są cztery główne odmiany winorośli: Solaris, Regent, Rondo i Cabernet Cortis.

W Kluczach, tuż na skraju Pustyni Błędowskiej znajduje się winnica Comte. Występujące na tym terenie skały wapienne, lasy oraz ruiny rycerskich warowni sprawiają, że turysta czuje się tutaj jak w magicznej krainie. Ponadto panujący w tym regionie klimat jest idealny do uprawy winorośli. Winnica została założona w 2005 roku. Właścicielem jest Maciej Kaplita, który początkowo skupiała się jedynie na dogłębnych badaniach upraw i produkcji wina. Rad z zakresu enologii zasięga od zaprzyjaźnionych winiarzy ze Słowacji i z Czech. Obecnie w winnicy postawiono na produkcję wina z odmian klasycznych Vinifera – białego, jako produktu wiodącego, a także czerwonego, jako uzupełnienie.

Kolejną wytypowaną winnicą na Małopolskim Szlaku Winnym jest Winnica Uroczysko, usytuowana w Janowicach koło Zakliczyna. Roztacza się z niej piękny widok na górskie wzniesienia i na Dunajec. W uprawach postawiono głównie na tradycyjne metody, w jak największym stopniu wykorzystując pracę ręczną oraz rezygnując z mechanizacji ze względu na specyfikę terenu.

Mariusz Chryk jest właścicielem winnicy Zawisza połączonej ze Szkółką Winorośli w Wesołowie koło Zakliczyna. Idea stworzenia takiego miejsca zrodziła się w 2003 roku. Przedsiębiorstwo specjalizuje się głównie w uprawie sadzonek odpornych na choroby, sprowadzanych z Francji, Niemiec i Austrii.

Winnica Smykań funkcjonuje przy gospodarstwie agroturystycznym Koziarnia w Pogorzanach Smykań koło Szczyrzyca. Uprawę rozpoczęto w 2004 roku. Obecnie areał winnicy to 1 ha, na którym rosną zarówno odmiany białe (Seyval Blanc, Bianca, Pinot Gris, Siegerrebe, Johanniter), jak i czerwone (Regent, Rondo, Cabernet Cortis). Właściciele gospodarstwa, Monika i Jakub Lorek, zapraszają do Koziarni na degustację win połączoną z wyśmienitym poczęstunkiem, składającym się ze smakołyków domowej produkcji.

Położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w miejscowości Cianowice winnica Amonit (13 km od Krakowa) rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku. Obecnie powierzchnia upraw to 0,45 ha. Właściciel, Marcin Niemiec, podkreśla, że gleba wapienna na tym terenie oraz specyficzny mikroklimat dają ciekawe rezultaty winiarskie. Winnica z roku na rok działa coraz prężniej i mając na względzie odpowiedni dobór winorośli i agrotechniki, chce dorównać profesjonalnym, europejskim winnicom.

Założona w 2009 roku winnica Szawapier obecnie zajmuje 0,75 ha, ale jej powierzchnia ma się zwiększyć do 4 ha. Uprawiane tutaj odmiany to Solaris, Regent, Roesler, Bianca. Właściciele, Elżbieta i Marcin Pieróg, postawili na produkcje win wytrawnych, ale chcą także spróbować produkcję bardzo trudnych, szlachetnych win lodowych.

Winnica nad Dobrą Wodą w Gorlicy Murowanej, której właścicielką jest Katarzyna Hamela została założona w 2007 roku i zajmuje powierzchnię 0,30 ha. Winnica ma w dalszym ciągu charakter eksperymentalny. Selekcja krzewów ma na celu dobór najlepszych sadzonek, idealnych do uprawy w tym klimacie, a także ma zapewnić wypracowanie indywidualnego stylu winiarskiego. Inspiracją do stworzenia takiego miejsca były podróże do winnic południowej Francji i odwiedziny w gospodarstwach winiarskich wokół Wiednia.

Pozostają jeszcze do odwiedzenia dwie winnice z Pogórza: Kuźnia, której właścicielami są Joanna i Piotr Zagórscy, oraz winnica Demeter Weroniki i Wiktora Zagórskich. Obydwie zostały założone w Gromniku. Ich produkty cieszą się dużym uznaniem wśród degustatorów, a także odnoszą sukcesy na konkursach, zdobywając najważniejsze nagrody.

Uprawa winorośli i produkcja wina były znane już w starożytności. Techniki zmieniały się z każdym wiekiem. Teraz możemy śmiało powiedzieć, że dochodzimy w tej dziedzinie do perfekcji. Dowodem tego jest coraz większa liczba winnic, nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Zatem, aby poznać ten jakże magiczny świat i spędzić trochę czasu na łonie natury nie musimy już podróżować po Francji czy przemierzać Toskanii. Wystarczy, że wejdziemy na Małopolski Szlak Winny i odkryjemy świat polskich winnic.

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 34148

]]>
Śląskie Smaki http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=slaskie-smaki Mon, 18 Nov 2013 12:51:08 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=11527 czytaj więcej]]> Śląsk to nie tylko ciekawa kultura i oryginalne krajobrazy. To również wspaniała, różnorodna kuchnia, w której możemy odnaleźć wpływy czeskie, austriackie, niemieckie i żydowskie. Od niedawna możemy poznać ją bliżej dzięki Szlakowi Kulinarnemu Śląskie Smaki. Powstał on w 2012 r. z inicjatywy Śląskiej Organizacji Turystycznej. Jego celem jest ochrona i promowanie dziedzictwa kulinarnego województwa śląskiego.

Wszystko zaczęło się od Festiwalu Kuchni Śląskiej zorganizowanego przez Śląską Organizację Turystyczna w 2006 r. Impreza ta miała promować regionalne smaki. Od tego czasu odbywa się ona co roku w różnych miejscach województwa śląskiego. W 2011 r. zmieniono jej nazwę na Festiwal Śląskie Smaki. Impreza stała się impulsem do stworzenia Szlaku Kulinarnego.

Na liście Szlaku jest obecnie 35 restauracji. Aby się na niej znaleźć, należy poddać się bardzo rygorystycznemu procesowi oceny. Liczy się nie tylko smak potraw, ale również sposób ich przygotowania, stosowane składniki, a także czystość restauracji i podejście do klienta. Najlepsze lokale otrzymują specjalny certyfikat.

Szlak jest promowany przez broszury w języku polskim i angielskim dostępne m.in. w lokalach znajdujących się na liście Śląskich Smaków oraz w punktach Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej. Świetną reklamę stanowi również cykl programów kulinarnych emitowanych przez TVP Katowice o nazwie „Rączka Gotuje na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki”.

Śląskie Smaki to doskonała propozycja nie tylko dla mieszkańców regionu, którzy chcą dobrze zjeść w sprawdzonym miejscu, ale również dla turystów, którzy pragną spróbować tradycyjnych śląskich potraw i poznać bliżej kulturę Górnego Śląska.

]]>
Szlak Małopolska dla Dzieci http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=szlak-malopolska-dla-dzieci-pieniny-beskid-wyspowy-gorce Thu, 31 Oct 2013 12:01:56 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=11473 czytaj więcej]]> Jak piecze się chleb? Ile pszczół mieści się w jednym ulu? Dlaczego warto pić wodę mineralną? Czy można policzyć gwiazdy na niebie i… czy w górach można spotkać Indianina? By znaleźć odpowiedzi na te i inne jeszcze pytania zadawane przez najmłodszych, a także dla zdrowia, zabawy, zdobywania wiedzy oraz wspólnego, rodzinnego spędzenia czasu i odkrywania Małopolski warto wybrać się na szlak Małopolska dla Dzieci. Szlak ten jest nowym produktem turystycznym i projektem realizowanym przez Gorczańską Organizację Turystyczną z Kamienicy od 2013 roku. Szlak ten utworzono przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z dziedziny turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

W tym roku projekt obejmuje promocję wybranych atrakcji turystycznych na terenie Beskidu Wyspowego, Gorców oraz Pienin. Trasa szlaku wiedzie przez 13 miejscowości położonych pośród malowniczych krajobrazów gór, lasów. Na szlaku znalazło się 15 miejsc, obiektów i atrakcji zarówno tych dobrze znanych turystom, jak: zamek Dunajec w Niedzicy, przełom Dunajca czy uzdrowiska w Rabce-Zdroju i Szczawnicy, jak i tych mniej znanych, ale wartych odwiedzenia, jak chociażby Gospodarstwo W Słonecznej Dolinie z Kamienicy, gdzie na najmłodszych czekają warsztaty pszczelarskie, Gospodarstwo Koziarnia z Pogórzan organizujące m.in. warsztaty pieczenia chleba oraz zespół pałacowo-dworski w Kamienicy, gdzie na najmłodszych czekają wyprawy konne. Są tutaj także prawdziwe perełki, jak Wioska Indiańska w Szczyrzycu, Gajówka Mikołaja w Łopusznej, Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawie, czy Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze.

Obiekty znajdujące się na szlaku Małopolska dla Dzieci rozmieszczone są na dosyć rozległym terenie. Miejsca na szlaku zachęcają do rodzinnych wypadów: dla zdrowia (np. do uzdrowiska w Rabce Zdroju lub w Szczawnicy czy pijalni wód mineralnych w Szczawie), dla sportu (np. aby poznać uroki jazdy na nartach w Ostoi Górskiej Koninki), dla smaku (w tłoczni Maurer w Zarzeczu można dowiedzieć się jak wytwarza się sok jabłkowy, a w gospodarstwie Koziarnia w Pogórzanach, jak robi się ser), dla wiedzy i zabawy (np. podczas warsztatów odbywających się w Wiosce Indiańskiej w Szczyrzycu czy tych organizowanych przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, jak i spoglądając w niebo przez lunetę w obserwatorium astronomicznym na Lubomirze). Podczas kolejnych wypraw można sprawdzić, jak „działa” świat przyrody (np. na warsztatach pszczelarskich w gospodarstwie W Słonecznej Dolinie czy zwiedzając ekspozycję poświęconą mieszkańcom puszczy karpackiej w Gajówce Mikołaja w Łopusznej), posmakować górskiego pstrąga (na łowisku w Krościenku nad Dunajcem), posłuchać górskich opowieści podczas spływu Dunajcem i dowiedzieć się, jak wyglądało kiedyś życie na zamku w Niedzicy (i czy tam na pewno nic nie straszy?!).

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 33163

]]>
Małopolska Wieś dla Seniorów http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=malopolska-wies-dla-seniorow Wed, 23 Oct 2013 15:36:59 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=11424 czytaj więcej]]> Piętnaście gospodarstw agroturystycznych zostało specjalnie dobranych w ramach programu „Małopolska Wieś dla Seniorów”. Przygotowały one specjalną ofertę ze zniżkami dla osób powyżej 60. roku życia i zachęcają seniorów do aktywnego wypoczynku.

Lista obiektów jest starannie dobrana pod względem wysokiej jakości usług, atrakcyjności turystycznej dla osób starszych oraz prowadzących je gospodarzy, którzy są osobami przeszkolonymi z zakresu animacji czasu wolnego.

Jest to doskonała propozycja dla aktywnych seniorów, którzy nie boją się zdobywania nowych doświadczeń i osób starszych, które preferują spokojniejsze formy odpoczynku, szukają miejsca na urlop z daleka od zgiełku wielkich kurortów, w swoim gronie i często w terminach odbiegających od ram wakacyjnego sezonu.

Gospodarstwa z katalogu „Małopolska Wieś dla Seniorów” to miejsca, w których można nie tylko skorzystać z regionalnego menu, spacerować po pięknych okolicach i wypoczywać w zaciszu, ale także spędzać czas bardzo aktywnie. Obiekty dysponują warunkami do jazdy konnej, wycieczek rowerowych, nordic walkingu, wędkarstwa czy gry w tenisa, a w zimie także narciarstwa biegowego i zjazdowego. Wyjeżdżając do każdej z tych miejscowości, można także zapoznać się z lokalną historią i regionalnymi tradycjami, zwiedzać okoliczne zabytki, jak również brać udział w organizowanych warsztatach twórczych, nauczyć się ludowego rękodzieła i rzemiosła. Gospodarze to osoby nie tylko serdeczne i pomocne, ale także lubiące spędzać czas ze swoimi gośćmi, towarzyszyć im podczas pobytu oraz oprowadzać ich po okolicy.

Każdy z obiektów, oprócz bogatego programu atrakcji dla seniorów, spełnia wymogi osób starszych także w kwestiach zakwaterowania.

Właściciele każdego z obiektów przygotowali oryginalne pomysły spędzania wolnego czasu, z których turyści mogą wybrać propozycje dla nich atrakcyjne. Wszystkie miejsca są przygotowane pod kątem turystyki osób starszych, jednak każde z nich jest inne i oferują różnorodne programy.

Program „Małopolska Wieś dla Seniorów” to inicjatywa Sądeckiej Organizacji Turystycznej. Realizatorką projektu jest Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej, wiceprezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Wyselekcjonowana oferta to kolejna propozycja po jej wcześniejszych udanych pomysłach: „Małopolska wieś dla dzieci”, „Małopolska wieś pachnąca ziołami”, „Małopolska – miodowa kraina”.

Katalog ofert z projektu „Małopolska Wieś dla Seniorów”
Aplikacja mobilna w Google Play

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 53526

]]>
Lubuski Szlak Wina i Miodu http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=lubuski-szlak-wina-i-miodu Thu, 01 Aug 2013 08:00:37 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=11017 czytaj więcej]]> Enoturystyka w Polsce? A jednak! Kraina nad Wartą, Odrą i Notecią obfituje w okazy fauny i flory, zachwyca pięknymi krajobrazami. Województwo lubuskie przyciąga turystów ciszą lasów, łagodnością jezior i dolin rzecznych. Urokliwe miejsca sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i podróżom krajoznawczym.

Jednak nie tylko pejzaże i bujna natura stanowią o bogactwie Ziemi Lubuskiej. Mimo tego,
iż Polska nie kojarzy się krajobrazem winnic, region ten słynie z polskich win oraz wyrobów pszczelarskich. Kilka lat temu tamtejsi winiarze, należący do Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego, doprowadzili do utworzenia Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu. Trasa została objęta patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego.

Program „Szlak Wina i Miodu” skierowany jest do wszystkich turystów, zarówno tych podróżujących rowerem, kajakiem jak i samochodem. Trasa wiedzie pośród winnic, które zachęcają do skosztowania swoich wyrobów. Ten, kogo zmęczy podróżowanie, może odpocząć kilka dni
w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych położonych wśród lasów i łąk lub wybrać urocze miejsce nad jednym z okolicznych jezior.

(Źródło: www.podroze.gazeta.pl)

Lubuski Szlak Wina i Miodu pozwala na poznanie specyfiki i tradycji regionu poprzez tematyczną podróż związaną z winem i miodem, z których wytwarza się oryginalne produkty według miejscowych receptur. Wina deserowe, ocet, miód, soki, wosk pszczeli, napoje miodowo-owocowe – to tylko niektóre ze specjałów oferowanych przez gospodarzy. Jest się czym chwalić: 304 km niesamowitej podróży, kilkanaście przystanków, noclegi, winiarnie i niepowtarzalny klimat. Oczywiście można powiedzieć, że podobnych tras jest w Europie mnóstwo, ale podkreślmy, że w Polsce jest to jedyny winny szlak, który nawiązuje do regionalnej tradycji.

Pamiętajmy, że przed II wojną światową teren dzisiejszego województwa lubuskiego był winiarską potęgą. Jest jeszcze jeden ważny szczegół – lubuskie przedsięwzięcie zostało wzbogacone o elementy pszczelarskie. Słodkie miody, nalewki, woskowe figurki, kolorowe ule. Po prostu pysznie…

(Źródło: www.wpolske.com)

Stopniowo poszerzana oferta turystyczna szlaku przyciąga dzisiaj licznymi atrakcjami.

Na trasie znajdują się winnice, gospodarstwa pszczelarskie i agroturystyczne, pasieki, przydomowe sklepiki z tradycyjnymi wyrobami, ale także sklepy z literaturą i akcesoriami dla winiarzy. Podróżując winnym szlakiem, mamy okazję odwiedzić instytucje związane z winiarstwem i pszczelarstwem, a także zwiedzić oryginalne skanseny i muzea z tematycznymi ekspozycjami. Warto wspomnieć o Muzeum Etnograficznym w Ochli, gdzie znajduje się unikatowa w Polsce Wieża Winiarska, a także o Muzeum Wina w Zielonej Górze (jedyne takie w Polsce!).

Dużym atutem szlaku jest całoroczny kalendarz imprez związanych z winiarstwem i pszczelarstwem, takich jak „Jarmark Miodu i Wina” odbywający się w Żarach czy „Zielonogórskie Winobranie” powiązane z obchodami „Dni Zielonej Góry”. Dodatkową zachętą do wyruszenia winnym szlakiem są produkty regionalne, wpisane na listę produktów tradycyjnych (np. miody nadnoteckie z gospodarstwa Wiesława Dudka czy też wino z Winnicy Kinga, gdzie wytwarza się wino od 1985 r.).

]]>
Białostocki Szlak Kulinarny http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=bialostocki-szlak-kulinarny Mon, 06 May 2013 09:29:35 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=8940 czytaj więcej]]> W Białymstoku, największym mieście północno-wschodniej Polski znajduje się Białostocki Szlak Kulinarny. Powstał on w październiku 2010 roku z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Podkreślić należy, że jest to drugi w Polsce miejski szlak kulinarny (pierwszy był Kulinarny Szlak Gdyni).

Białostocki szlak tworzą 32 restauracje, znajdujące się w większości w centrum miasta. Ich charakterystyczny wystrój przyciąga klientów, którzy z przyjemnością odwiedzają lokale oferujące tradycyjne potrawy. W restauracjach serwowana jest kuchnia regionalna i polska, jak również europejska i światowa. Dla chętnych organizowane są warsztaty kulinarne oraz konkursy gastronomiczne.

Restauracje znajdujące się na szlaku:
3 Trio Restauracja, 7 Pokus, Arsenał, Cabaret, Camelot ,Chilli Pizza, Esperanto Cafe, Folwark Nadawki, Gospoda u Szwejka, Hokus Pokus, KOKU Sushi, Kopiluwak, Lejdis, Mistrz i Małgorzata, Naleśnikarnia, Orient Express Sushi Bar, Paleta Smaków, Pasja w hotelu Villa Tradycja, Peper’s, Pierogarnia Smak i Tradycja, Piwiarnia Warki, Pruszynka, Restauracja „Dwór Czarneckiego”, Restaurant & Bar Cristal, Rialto, Tawerna Grecka Panteon, Tawerna Portowa, Tokaj, Tokyo Sushi, Ulice Świata, Wodopojka i Zappa.

Aby ułatwić poruszanie się po szlaku powstała mapa-informator, którą można otrzymać w każdej restauracji szlaku bądź pobrać w formacie pdf ze strony internetowej Białostockiego Szlaku Kulinarnego.

Kulinarne bogactwo województwa podlaskiego jest wynikiem oddziaływania wpływów kuchni litewskiej, białoruskiej, rosyjskiej, tatarskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Najczęstszymi składnikami regionalnych potraw są ziemniaki i grzyby, a najbardziej znane z lokalnych specjałów to babka ziemniaczana, kartacze i kiszka ziemniaczana. Szlak walczy o przypomnienie dawnej chwały pieczywa żydowskiego o nazwie „białys”, które przed wojną było najpopularniejszym specjałem białostockim sprzedawanym wprost z ulicy. Dziś białys cieszy się nadal ogromną popularnością, lecz nie na Podlasiu, tylko w Nowym Jorku.

Potrawy, których warto spróbować:

  • Bliny – okrągłe placki pochodzenia rosyjskiego, tradycyjnie z mąki gryczano-pszennej i gryczano-żytniej. Najczęściej podawane ze śmietaną lub masłem i kawałkami łososia, marynowanym śledziem, czarnym kawiorem, a także na słodko, z konfiturami.
  • Chłodnik – doskonała zupa na upały i nie tylko. Powstaje z wody, śmietany, łyżki octu, posiekanej cebuli, soli, pieprzu i cukru do smaku. Można ją modyfikować dodając jajko, szczypiorek, ogórek, koperek czy botwinkę.
  • Ciasteczka ze skwarek – łakocie z babcinej kuchni. Dawniej, podczas wytapiania smalcu pozostawało sporo skwarek, mało przydatnych, ale zawierających wiele wartości odżywczych. Wystarczyło połączyć je z mąką, jajkami, cukrem i proszkiem do pieczenia, by powstał pyszny i kruchy wypiek.
  • Kartacze – danie wykonywane z prostych składników, ale wymagające sporo czasu i umiejętności. Do ich przyrządzenia używa się zarówno ziemniaków gotowanych, jak i surowych. Są nadziewane mięsem wieprzowo-wołowym i gotowane. Podawane z okrasą – cebulką smażoną i skwarkami.
  • Kindziuk – przysmak wywodzący się z chłopskiej kuchni litewskiej. Mięso osiąga swój niepowtarzalny smak dzięki procesom dojrzewania i suszenia.
  • Sękacz – średniowieczny smakołyk powstający z jajek, cukru, masła, mąki oraz gęstej śmietany. Wypiek sękacza bezpośrednio nad ogniem, polegający na dolewaniu kolejnych warstw ciasta, nadaje mu charakterystyczny kształt.

(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)

Białostocki Szlak Kulinarny łączy w sobie pasję z tradycją, obok której nie można przejść obojętnie. Ze względu na wyjątkowość potraw jest to szlak, który warto odwiedzić.

Szlak jest inicjatywą Urzędu Miejskiego w Białymstoku (promocja@um.bialystok).

]]>
Śliwkowy Szlak http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=sliwkowy-szlak Tue, 30 Apr 2013 11:05:12 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=8974 czytaj więcej]]> Jeszcze do września można zasmakować śliwkowych potraw serwowanych na Śliwkowym Szlaku. Cykl wydarzeń kulinarnych, w których główną rolę gra śliwka odbywa się w 7 małopolskich gminach: Czchowie, Gnojniku, Iwkowej, Łososinie Dolnej i Gródku nad Dunajcem, Lipnicy Murowanej oraz Laskowej.

Motywem przewodnim obszaru stał się śliwkowy szlak, a charakterystycznym łącznikiem śliwka, będąca symbolem tradycji i kultury mieszkańców. Śliwkowy Szlak wiedzie przez wszystko to, co w naszych gminach ciekawe i warte pokazania. Znajdziemy więc tu nie tylko liczne sady i to co z przetwórstwem owoców jest związane, ale także bogate dziedzictwo duchowe i materialne pokoleń, obiekty sportowe umożliwiające aktywny wypoczynek, a także całą infrastrukturę turystyczną pozwalającą na spędzenie czasu z dala od miejskiego zgiełku.

(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 53528

]]>
Małopolska Trasa Smakoszy http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=malopolska-trasa-smakoszy Thu, 14 Feb 2013 15:59:03 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=8730 czytaj więcej]]> Małopolska Trasa Smakoszy to propozycja kulinarnej podróży po Małopolsce. Obiekty zlokalizowane na szlaku to restauracje – karczmy regionalne, które serwują produkty regionalne i prezentują kulinarne dziedzictwo Małopolski. Operatorem szlaku jest Małopolska Organizacja Turystyczna.

Projekt Małopolska Trasa Smakoszy to produkt składający się z kilku elementów: propozycji kulinarnych podróży, certyfikacji najlepszych lokali gastronomicznych, rysu historycznego dotyczącego małopolskiej gościnności i znaczenia karczm oraz wydawnictwa przewodnikowego „Małopolska Trasa Smakoszy. Przewodnik po karczmach regionalnych Małopolski”.

Czasy, gdy w każdej wsi i na rozstaju dróg czekała na wędrowców gościnna karczma, zniknęły w mrokach historii. Dawnych karczm z ich specyficznym klimatem i sposobem przyjmowania gości nie sposób zastąpić współczesnymi lokalami gastronomicznymi nawet o najbardziej wyszukanym wystroju. Jednak wspomnienia o karczmach sprzed wieków wciąż żyją, odtwarzane i pielęgnowane przez regionalistów, etnografów i pasjonatów.

(Cytat za: oficjalną stroną projektu)

Podróż po szlaku odbywa się po 7 oddzielnych trasach:

  • Kraków i Wieliczka
  • Wzdłuż Zakopianki
  • Skalne Podhale – wokół Zakopanego
  • Diabelska Babia Góra i anielska Lanckorona
  • Trzy krainy (Pieniny, Podhale, Spisz)
  • W kraju Lachów, Pogórzan i Łemków
  • Północna korona Krakowa – w stronę nadwiślańskich klimatów

Obecnie na szlaku znajduje się ponad 40 lokali gastronomicznych.

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 32862

]]>
Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=malopolska-wies-pachnaca-ziolami Thu, 14 Feb 2013 15:20:42 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=8723 czytaj więcej]]> Projekt Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami jest wspólną inicjatywą Sądeckiej Organizacji Turystycznej oraz Województwa Małopolskiego, promującą gospodarstwa agroturystyczne, których właściciele specjalizują się w uprawie ziół.

Właściciele obiektów znajdujących się na szlaku posiadają wszechstronną wiedzę o uprawie ziół w przydomowych ogródkach, znają ich właściwości, sposoby suszenia, układania bukietów, różnego rodzaju kąpieli ziołowych, a także wykorzystania ich w kuchni regionalnej, czy w medycynie niekonwencjonalnej. Gospodarze prowadzą też zdrową, regionalną kuchnię z wykorzystaniem ziół oraz wartościowej żywności z własnych gospodarstw. Wielu z nich proponuje także bogatą ofertę zabiegów odnowy biologicznej, opartych na kuracjach ziołowych działających niezwykle odprężająco i energetyzująco – m.in. kąpiele ziołowe, różnorodne masaże oraz aromaterapię.

Oferta została opracowana z myślą o osobach ceniących spokój, ekologię oraz znakomitą regionalną kuchnię. Pobyt w takim wonnym gospodarstwie to wspaniała okazja do bliskiego spotkania z naturą oraz tradycją małopolskiej wsi.

Wszystkie gospodarstwa zostały skategoryzowane według wymogów określonych przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej, a większość z nich posiada atesty ekologiczne.

(Cytat za: Małopolska Agroturystyka)

Więcej o idei, która przyświecała powstaniu szlaku można przeczytać na portalu Turystyka Małopolska.

Szlak obejmuje obecnie 20 gospodarstw:
Beskidy

  • Banica, „Opalówka”
  • Kamionka Wielka, „U Gazdy”
  • Laskowa, „Oczko”
  • Szyk, „Czarownia w Górkach”
  • Tylicz, „Pod Świerkami”, „U Grzegorza”, „U Krysi i Jasia”
  • Wysowa-Zdrój, „Julia”, „Ramis”, „Słoneczko”
  • Żegocina „Łopusze”

Tatry, Orawa, Pieniny

  • Czarna Góra, „Rzepka”
  • Czorsztyn, Willa „Jasna”
  • Harklowa, Villa „Akiko”
  • Krośnica, „U Ani”
  • Mizerna, „U Kazka”
  • Sucha Struga, Chata Góralska „Cyrla”

Tarnów i okolice

  • Drwinia „U Drwali”
  • Poręba Spytkowska „Artystyczna Zagroda”
  • Przyborów „Leśna Zagroda”

Katalog ofert gospodarstw agroturystycznych będący spisem gospodarstw, które znajdują się na szlaku Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami dostępny jest w formacie PDF na stronie portalu Małopolska Agroturystyka. W katalogu została podana dokładna lokalizacja gospodarstw, opis oferty, którą dane gospodarstwo proponuje, spis uprawianych w nim ziół, a także oferta kulinarna gospodarzy.

Dodatkowe atrakcje na szlaku:

  • w wybranych gospodarstwach na szlaku organizowane są warsztaty rękodzielnictwa artystycznego – bibułkarstwa, koronkarstwa, tkactwa, decoupage, rzeźby lub ceramiki;
  • wybrane gospodarstwa prowadzą zajęcia edukacyjno-szkoleniowe, np. „Z ziołami po zdrowie”, wykorzystanie ziół w domowej kuchni i aptece itp.;
  • chętni mogą wziąć udział we wspólnej pracy w gospodarstwie – pomóc przy żniwach, dokarmianiu zwierząt, strzyżeniu owiec czy wybieraniu miodu z pasieki.
]]>