Śląsk to nie tylko ciekawa kultura i oryginalne krajobrazy. To również wspaniała, różnorodna kuchnia, w której możemy odnaleźć wpływy czeskie, austriackie, niemieckie i żydowskie. Od niedawna możemy poznać ją bliżej dzięki Szlakowi Kulinarnemu Śląskie Smaki. Powstał on w 2012 r. z inicjatywy Śląskiej Organizacji Turystycznej. Jego celem jest ochrona i promowanie dziedzictwa kulinarnego województwa śląskiego.
Wszystko zaczęło się od Festiwalu Kuchni Śląskiej zorganizowanego przez Śląską Organizację Turystyczna w 2006 r. Impreza ta miała promować regionalne smaki. Od tego czasu odbywa się ona co roku w różnych miejscach województwa śląskiego. W 2011 r. zmieniono jej nazwę na Festiwal Śląskie Smaki. Impreza stała się impulsem do stworzenia Szlaku Kulinarnego.
Na liście Szlaku jest obecnie 35 restauracji. Aby się na niej znaleźć, należy poddać się bardzo rygorystycznemu procesowi oceny. Liczy się nie tylko smak potraw, ale również sposób ich przygotowania, stosowane składniki, a także czystość restauracji i podejście do klienta. Najlepsze lokale otrzymują specjalny certyfikat.
Szlak jest promowany przez broszury w języku polskim i angielskim dostępne m.in. w lokalach znajdujących się na liście Śląskich Smaków oraz w punktach Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej. Świetną reklamę stanowi również cykl programów kulinarnych emitowanych przez TVP Katowice o nazwie „Rączka Gotuje na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki”.
Śląskie Smaki to doskonała propozycja nie tylko dla mieszkańców regionu, którzy chcą dobrze zjeść w sprawdzonym miejscu, ale również dla turystów, którzy pragną spróbować tradycyjnych śląskich potraw i poznać bliżej kulturę Górnego Śląska.