Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Szlak Małopolska dla Dzieci

Obiekty:
  • Szczawa – Pijalnia Wód Mineralnych
  • Poręba Wielka – Ostoja Górska Koninki
  • Kamienica – zespół pałacowo-dworski
  • Łopuszna – Gajówka Mikołaja
  • Rabka-Zdrój – Uzdrowisko Rabka Zdrój
  • Rabka-Zdrój – Muzeum im. Władysława Orkana
  • Szczyrzyc – Wioska Indiańska
  • Pogorzany – Gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia
  • Węglówka – Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze
  • Kamienica – gospodarstwo W Słonecznej Dolinie
  • Sromowce Wyżne – spływ flisacki przełomem Dunajca
  • Krościenko nad Dunajcem – łowisko pstrągów
  • Zarzecze – Tłocznia Maurer
  • Niedzica – zamek Dunajec
  • Szczawnica – Uzdrowisko Szczawnica S.A.
więcej


ostatnia aktualizacja: 31 październik, 2013

Jak piecze się chleb? Ile pszczół mieści się w jednym ulu? Dlaczego warto pić wodę mineralną? Czy można policzyć gwiazdy na niebie i… czy w górach można spotkać Indianina? By znaleźć odpowiedzi na te i inne jeszcze pytania zadawane przez najmłodszych, a także dla zdrowia, zabawy, zdobywania wiedzy oraz wspólnego, rodzinnego spędzenia czasu i odkrywania Małopolski warto wybrać się na szlak Małopolska dla Dzieci. Szlak ten jest nowym produktem turystycznym i projektem realizowanym przez Gorczańską Organizację Turystyczną z Kamienicy od 2013 roku. Szlak ten utworzono przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z dziedziny turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

W tym roku projekt obejmuje promocję wybranych atrakcji turystycznych na terenie Beskidu Wyspowego, Gorców oraz Pienin. Trasa szlaku wiedzie przez 13 miejscowości położonych pośród malowniczych krajobrazów gór, lasów. Na szlaku znalazło się 15 miejsc, obiektów i atrakcji zarówno tych dobrze znanych turystom, jak: zamek Dunajec w Niedzicy, przełom Dunajca czy uzdrowiska w Rabce-Zdroju i Szczawnicy, jak i tych mniej znanych, ale wartych odwiedzenia, jak chociażby Gospodarstwo W Słonecznej Dolinie z Kamienicy, gdzie na najmłodszych czekają warsztaty pszczelarskie, Gospodarstwo Koziarnia z Pogórzan organizujące m.in. warsztaty pieczenia chleba oraz zespół pałacowo-dworski w Kamienicy, gdzie na najmłodszych czekają wyprawy konne. Są tutaj także prawdziwe perełki, jak Wioska Indiańska w Szczyrzycu, Gajówka Mikołaja w Łopusznej, Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawie, czy Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze.

Obiekty znajdujące się na szlaku Małopolska dla Dzieci rozmieszczone są na dosyć rozległym terenie. Miejsca na szlaku zachęcają do rodzinnych wypadów: dla zdrowia (np. do uzdrowiska w Rabce Zdroju lub w Szczawnicy czy pijalni wód mineralnych w Szczawie), dla sportu (np. aby poznać uroki jazdy na nartach w Ostoi Górskiej Koninki), dla smaku (w tłoczni Maurer w Zarzeczu można dowiedzieć się jak wytwarza się sok jabłkowy, a w gospodarstwie Koziarnia w Pogórzanach, jak robi się ser), dla wiedzy i zabawy (np. podczas warsztatów odbywających się w Wiosce Indiańskiej w Szczyrzycu czy tych organizowanych przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, jak i spoglądając w niebo przez lunetę w obserwatorium astronomicznym na Lubomirze). Podczas kolejnych wypraw można sprawdzić, jak „działa” świat przyrody (np. na warsztatach pszczelarskich w gospodarstwie W Słonecznej Dolinie czy zwiedzając ekspozycję poświęconą mieszkańcom puszczy karpackiej w Gajówce Mikołaja w Łopusznej), posmakować górskiego pstrąga (na łowisku w Krościenku nad Dunajcem), posłuchać górskich opowieści podczas spływu Dunajcem i dowiedzieć się, jak wyglądało kiedyś życie na zamku w Niedzicy (i czy tam na pewno nic nie straszy?!).

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 33163

wolontariuszka
Barbara Weżgowiec

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski