5 października 2012 r., podczas Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, w Muszynie Zdroju ogłoszono wyniki 13. edycji konkursu Wielkie Odkrywanie Małopolski.
Organizatorem plebiscytu jest redakcja „Gazety Krakowskiej” wraz ze współpracującymi z nią: Samorządem Województwa Małopolskiego, Polską Organizacją Turystyczną, Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego, Małopolską Organizacją Turystyczną, Radiem Kraków oraz Telewizją Polską Oddział w Krakowie.
Celem konkursu jest wyłonienie i promocja najciekawszych oraz najbardziej wartościowych ofert turystycznych. W plebiscycie mogą wziąć udział jako kandydatury miejscowości/gminy, inwestycje zwiększające atrakcyjność turystyczną regionu zakończone w latach 2010 – 2012, atrakcje/oferty turystyczne, obiekty noclegowe, obiekty gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne i wydarzenia kulturalne, artystyczne, sportowe itp. z terenu całej Małopolski, zgłoszone do konkursu przez czytelników, telewidzów, radiosłuchaczy i internautów.
(Cytat za: Wrota Małopolski)
Wyniki plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski 2012
Kategoria MIEJSCOWOŚĆ, GMINA:
Grand Prix – Miasto i Gmina Szczawnica
Wyróżnienia:
- Zakopane,
- Tarnów.
Nagroda Specjalna Kapituły:
- Muszyna Zdrój.
Kolejne miejsca:
- Biecz,
- Tymbark,
- Limanowa,
- gmina Zabierzów,
- Dąbrowa Tarnowska,
- Ciężkowice,
- Zator,
- Piwniczna Zdrój,
- gmina Zielonki,
- Nowy Wiśnicz,
- Gorlice,
- Niepołomice,
- Myślenice,
- Nowy Sącz,
- Wieliczka.
Kategoria INWESTYCJA ZWIĘKSZAJĄCA ATRAKCYJNOŚĆ TURYSTYCZNĄ:
Laureat: Szczawnica – nowa promenada nad Grajcarkiem
Wyróżnienia:
- Tarnów – Plac Rybny,
- Dąbrowa Tarnowska – Ośrodek spotkania kultur – zabytkowa synagoga.
Nagrody Specjalne Kapituły:
- Szczawnica – Dworek Gościnny,
- Małopolski System Informacji Turystycznej.
Kolejne miejsca:
- Kraków – Muzeum Armii Krajowej – Rewaloryzacja i adaptacja budynku,
- Kraków – Podziemia Rynku,
- Rabka – odnowiony park,
- Nowy Sącz – rewaloryzacja zabytkowego układu przestrzennego Starówki,
- Piwniczna-Zdrój – kąpielisko na Radwanowie,
- Kraków – Muzeum Lotnictwa – Budowa Lotniczego Parku Kulturowego,
- „Zielone Schroniska” w Tatrach Polskich,
- Białka Tatrzańska – terma Bania,
- Szczawnica – rewitalizacja uzdrowiskowego Parku Dolnego w Szczawnicy wraz z elementami małej architektury uzdrowiskowej,
- Wygiełzów – amfiteatr,
- Jurgów – rozbudowa stacji narciarskiej Hawrań w Jurgowie,
- Kacwin – budowa dwóch budynków z apartamentami dla turystów.
Kategoria ATRAKCJA TURYSTYCZNA:
Laureat: Sobolów, pow. bocheński – odnowiony kościół z XVI w.
Wyróżnienia:
- Szczawnica-Jaworki – odremontowany kościółek pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela,
- Spływ łodziami Doliną Popradu.
Nagroda Specjalna Kapituły:
- Regietów – stadnina Konic huculskich „GŁADYSZÓW”.
Kolejne miejsca:
- Ciężkowice – skamieniałe miasto,
- Niedzica – Malowidła 3D na koronie zapory,
- Odkryj Beskid Wyspowy,
- Zabierzów Jurajski Raj,
- Nielepice – Stadnina koni huculskich,
- Korzkiew – Zamek,
- Wielicki Szlak Szybów Górniczych,
- Wieliczka – malowidło w 3D na Rynku Głównym,
- Małopolski Szlak Geoturystyczny,
- Znamirowice – most Stacha,
- Kwiatoń – drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Św. Paraskiewy,
- Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski,
- Szlak Skałek Piekarskich,
- Wieża widokowa na górze Mogielica,
- Bochnia – podziemna ekspozycja multimedialna w Kopalni Soli w Bochni.
Kategoria WYDARZENIE:
Laureat: Pienińskie lato
Wyróżnienia:
- Zakopane – Wiosna Jazzowa,
- Tarnów – Cztery Talie Roku.
Nagroda Specjalna Kapituły:
- Oświęcim – Life Festiwal
Kolejne miejsca:
- Wysowa Zdrój – Święto Rydza,
- Kraków – Święto Chleba,
- Kraków – Festiwal Kultury Żydowskiej,
- Zakopane – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem,
- Jamna – Festiwal Piosenki Turystycznej Pod Słońce,
- Kraków – XVI Letni Festiwal Operowy,
- Bukowina Tatrzańska – Góralski Karnawał,
- Muzyka zaklęta w drewnie – Otwarty Szlak Architektury Drewnianej,
- Wieliczka – Summer Music Festival,
- Kraków – II Noc Synagog,
- Wygiełzów – Festiwal ETNOmania 2012,
- Zakopane – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.
Kategoria BAZA NOCLEGOWA:
Laureat: Nowy Sącz – Hotel Beskid
Wyróżnienia:
- Dąbrowa Tarnowska – Hotel Cristal Park,
- Niedzica – Chata Spiska.
Nagroda Specjalna Kapituły:
- Nowe Brzesko – Pałac Śmiłowice.
Kolejne miejsca:
- Szczawnica – willa Hamernik,
- Mszana Dolna – hotel Folwark Stara Winiarnia,
- Bukowina Tatrzańska – pokoje gościnne Na Wierchu,
- Kosarzyska – Stanica Harcerska,
- Lanckorona – hotel Modrzewiówka,
- Szczawnica – hotel Modrzewie,
- Chyszówki – pokoje gościnne Pod Groniem,
- Kraków – hotel Maksymilian,
- Niedzica – Chata z Kir,
- Łapsze Niżne – pensjonat Tajemniczy Ogród,
- Kraków – hotel Kossak,
- Chrzanów – hotel Platan,
- Krynica-Zdrój – pensjonat Gaborek,
- Zakopane – hotel Grand Nosalowy Dwór,
- Kraków – Best Western Old Town,
- Kraków – hotel QUEEN BOUTIQUE,
- Wierchomla – hotel Wierchomla SKI& SPA Resort.
Kategoria BAZA GASTRONOMICZNA:
Laureat: Tarnów -restauracja Dworek Modrzewiowy hotelu Cristal Park
Wyróżnienia:
- Tarnów – restauracja U Włocha,
- Krościenko nad Dunajcem – zajazd „Pasterniki”.
Kolejne miejsca:
- Wieliczka – Cafe Piano,
- Kochanów – restauracja Kochanów,
- Jordanów – zajazd Przystań u Lipy,
- Szczawnica – Helenka,
- Tymbark – Zajazd pod Jodłową Górą,
- Biały Dunajec – karczma U Furtoka,
- Kraków – restauracja-pizzeria Sicilia,
- Rabka – restauracja Siwy Dym,
- Zakopane – karczma U Wnuka,
- Nowy Sącz – pizzeria Bartolini,
- Spytkowice – Karczma Rusnakówka,
- Zakopane – karczma Zapiecek,
- Lanckorona – Cafe Pensjonat.
Kategoria AGROTURYSTYKA:
Laureat: Jamna – Chatka Włóczykija
Wyróżnienia:
- Izby – Dom na łąkach,
- Tylicz – u Grzegorza.
Kolejne miejsca:
- Rytro – Cyrla,
- Tymbark – Tęczowa Zagroda,
- Małe Ciche – Tajgołka,
- Stadnina Botoja,
- Tymbark – Maria Smoter,
- Nielepice – stadnina koni,
- Czorsztyn – Willa Jasna,
- Lipnica Wielka – Nasze Oczko,
- Tymbark – Janina Pazdan,
- Podłopień – Krystyna Kordeczka.
Dodaj komentarz