dla dzieci – Szlaki Małopolski http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl Szlaki Małopolski Wed, 19 Jun 2019 09:26:08 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.16 Wielickie trasy http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=wielickie-trasy Wed, 10 Jun 2015 10:11:15 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=12617 czytaj więcej]]> „Wielickie Trasy” są bardzo zróżnicowaną propozycją szlaków tematycznych, przeznaczonych – ze względu na odległości dzielące poszczególne obiekty – przede wszystkim dla wielbicieli wycieczek rowerowych oraz osób zmotoryzowanych. Składają się na nie następujące zagadnienia, przygotowane i opisane przez pana Krzysztofa Brożka:

  • budownictwo drewniane,
  • dwory, założenia dworskie i folwarki,
  • dziedzictwo historyczne,
  • dziedzictwo przyrodnicze,
  • panoramy, krajobrazy i punkty widokowe,
  • konspekt edukacyjny „Przez wieki”,
  • konspekt edukacyjny „4 pory roku”.

Niektóre z obiektów prezentowanych w ramach „Wielickich Tras” są wspólne dla dwóch lub nawet trzech szlaków, tak więc warto poświęcić czas na zapoznanie się ze wszystkimi umieszczonymi na stronie internetowej tematami. „Wielickie Trasy” są doskonałym pretekstem do zapoznania się z historią, dziedzictwem, architekturą i krajobrazem powiatu wielickiego oraz ponownego odkrycia wyjątkowości tego regionu. W opisach poszczególnych obiektów znajdziemy dokładne informacje na temat ich położenia geograficznego oraz różnorodnych kontekstów historiograficznych, związanych z ich istnieniem. Najstarsze są prehistoryczne kurhany (opisane w trasie 3 poświęconej dziedzictwu historycznemu) oraz kopiec w Krakuszowicach. Warto również zauważyć, że „Wielickie Trasy” prezentują zainteresowanym obiekty zarówno istniejące i znane, jak dwór Żeleńskich w Grodkowicach, dwór w Bilczycach, Puszcza Niepołomicka czy kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach, jak i obiekty nieznane oraz już nieistniejące, takie jak folwark w Koźmicach Małych czy nieistniejący dziś dwór w Raciborsku.

Trasa 1: Budownictwo drewniane
Obiekty: kościół pw. św. Sebastiana w Wieliczce – czworaki w dawnym folwarku w Raciborsku – folwark przy dworze Żeleńskich w Grodkowicach – dom drewniany w Niegowici – folwark w Koźmicach Małych – stodoła przy Folwarku Wiązy w Marszowicach

Trasa 2: Dwory, założenia dworskie i folwarki
Obiekty: zabudowania folwarczne w Koźmicach Małych – dawne założenia dworskie majątku Morsztynów w Raciborsku (dziś na miejscu dworu znajduje się kościół) – dawne założenia dworskie i folwark Morsztynów w Pawlikowicach (dziś teren parafii pw. św. Michała Archanioła) – dwór w Bilczycach – dwór w Biskupicach – dwór Lipowskich w Hucisku – dwór i folwark  Żeleńskich w Grodkowicach

Trasa 3: Dziedzictwo historyczne
Obiekty: kurhany prehistoryczne w lesie koło wioski Jawczyce – kopiec w Krakuszowicach – kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach

Trasa 4: Dziedzictwo przyrodnicze
Obiekty: Puszcza Niepołomicka (wybrane części dostępne dla zwiedzających) – stawy w Brzegach – las i stawy „na Grabówkach” w Wieliczce – Las Krzyszkowicki

Trasa 5: Panoramy, krajobrazy i punkty widokowe
Obiekty: panorama północna (droga z Grodkowic do Brzezia) – panoramy z okolicy Wieliczki (Siercza, kościół pw. św. Sebastiana w Wieliczce, kościół pw. św. Floriana w Chorągwicy) – panorama z okolic kościoła pw. św. Marcina w Biskupicach oraz kościoła pw. Znalezienia Krzyża Pańskiego w Łazanach – panoramy na Pogórzu Wielickim: Dobranowice, Grajów, Raciborsko

Trasa 6: Konspekt edukacyjny „Przez wieki” – skierowany do dzieci i młodzieży
Konspekt edukacyjny „Przez wieki” jest propozycją aktywnego spędzenia czasu połączonego z utrwalaniem podstawowej wiedzy, przede wszystkim z zakresu historii oraz historii sztuki. Jak pisze sam autor:

W tej części proponujemy przebycie przyśpieszonego kursu – od starożytności do XXI wieku, w którym każdą epokę będzie reprezentował jeden zabytek. Będzie to coś więcej niż lekcja historii, bo część miejsc reprezentują obiekty o wysokich walorach architektonicznych, przyrodniczych lub kulturowych.
Opisy większości obiektów wzbogacone są o przykładowe pytania/ćwiczenia, które należy wykonać w celu utrwalenia sobie przyswojonej wiedzy.

Obiekty: kopiec w Krakuszowicach – kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach –  dwór i folwark  Żeleńskich w Grodkowicach – kopiec J.H. Dąbrowskiego w Pierzchowie – cmentarz w Gdowie – pomnik na Wzgórzu Kaim w Wieliczce – cmentarz wojenny w Wieliczce – cmentarze wojenne w Niepołomicach – cmentarz wojenny w Podborzu koło Staniątek

Trasa 7: Konspekt edukacyjny „4 pory roku”
Konspekt edukacyjny „4 pory roku” jest propozycją aktywnego spędzenia czasu połączonego z utrwalaniem podstawowej wiedzy, przede wszystkim z zakresu przyrodoznawstwa. Każda z pór roku jest przypisana do innego miejsca, które jest schronieniem dla wyjątkowych zwierząt. A zatem dla wiosny jest to Puszcza Niepołomicka, podczas spaceru w której można spróbować zobaczyć bociana czarnego. Latem warto czatować w okolicach stawów Grabówki w Wieliczce, będących siedliskiem bardzo rzadkiego żółwia błotnego, który właśnie w lecie wyleguje się na kamieniach przy brzegu. Jesienią pan Krzysztof Brożek proponuje wycieczkę nad stawy w Brzegach, które są miejscem występowania dzikiego ptactwa wodnego. Zimą natomiast warto ponownie odwiedzić te same miejsca, które w zmienionych warunkach atmosferycznych odkrywają wcześniej ukryte elementy krajobrazu. Każda z propozycji przedstawionych w konspekcie jest wzbogacona o pytania/ćwiczenia, które mają pomóc w utrwaleniu zdobytej wiedzy.

Obiekty: Puszcza Niepołomicka (Droga Królewska, obrzeża wokół Rezerwatu Gibel i Rezerwatu Lipówka) – las i stawy Grabówki w Wieliczce – stawy w miejscowości Brzegi – jaworowa aleja w Raciborsku

]]>
Łódź Bajkowa http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=lodz-bajkowa Wed, 04 Jun 2014 09:04:49 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=11953 czytaj więcej]]> Z czym kojarzy nam się miasto Łódź? Z przemysłem i fabrykami? A może ze szkołą filmową? Łódź może – i wręcz powinna – kojarzyć nam się także z najpiękniejszymi bajkami naszego dzieciństwa. To właśnie w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for przez 60 lat jego istnienia powstało ponad 1400 filmów i animacji dla dzieci, zrodziło się mnóstwo bajkowych idoli każdego malucha. Pamiętają ich doskonale ci, którzy mają już własne potomstwo, i mogą się teraz postarać, aby poznało ich kolejne pokolenie. A kiedy już cała rodzina kocha bohaterów studia Se-ma-for, to dzieli nas tylko krok od tego, by wybrać się na wycieczkę do Łodzi! Dlaczego tam? Odpowiedź jest prosta – tylko tam kultowe postaci czekają na nas w każdym zakątku miasta.

Jak to możliwe? Wszystko za sprawą projektu Łódź Bajkowa, w ramach którego tworzony jest w tym mieście rodzinny szlak turystyczny śladami małych pomników, z których każdy przedstawia innego bohatera znanych animacji.

Serię spotkań z bajkowymi postaciami można rozpocząć z dowolnego miejsca, my jednak swój spacer zaczniemy od pomnika najbardziej oddalonego od centrum miasta. Tuż przy łódzkim ZOO odnajdujemy pomnik Maurycego i Hawranka. Sympatyczni chłopcy zapraszają miejscowych i turystów do odwiedzenia zwierząt w ogrodzie zoologicznym. Aby wycieczka była jeszcze przyjemniejsza i ciekawsza, warto skorzystać z tego zaproszenia. Prosto z ZOO można udać się w kierunku alei Unii Lubelskiej i kąpieliska Fala, aby tam przywitać się z Małym Pingwinkiem Pik-Pokiem. Ten miły maluch został uwieczniony jak płynie na fali, z pewnością nie bez powodu w bliskim sąsiedztwie basenu.

Po dotarciu do centrum, bez problemu odnajdujemy ulicę Piotrkowską. Przed siedzibą Centrum Informacji Turystycznej wita nas wesoła postać Misia Uszatka. Jest to rzeźba, która została odsłonięta jako pierwsza z tego cyklu, w 2009 roku. Słynny miś z klapniętym uszkiem, z planem miasta i plecakiem, zdaje się zwiedzać Łódź razem z nami. Od tego miejsca już tylko kilka kroków dzieli nas od dwóch kolejnych rzeźb. Pierwsza z nich to pomnik Piotrusia, bohatera bajki „Zaczarowany ołówek”. Chłopiec rysuje po budynku Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18) i wraz ze swym psem – zdającym się wyskakiwać z obrazka – przypomina nam o magii zaklętej w historii o niezwykłym ołówku. Całkiem niedaleko, przy Parku im. Henryka Sienkiewicza i pobliskiej szkole podstawowej, możemy spotkać kolejnego przyjaciela – Plastusia. Dzierży on w ręku szkolny dzwonek i opiera się o swój pamiętnik, dzięki któremu każdy maluch poznał jego szkolne przygody.

Następnie, idąc przez park i dalej w kierunku Muzeum Kinematografii, trafimy na rzeźbę przedstawiającą kota Filemona i jego towarzysza – Bonifacego. Zwierzaki bawią się kłębkiem wełny tuż przy wejściu do budynku. Stąd już tylko próg dzieli nas od urozmaicenia sobie wycieczki wizytą w tym muzeum, które znajduje się w pięknym pałacyku Karola Scheiblera.

W tej samej okolicy rozśpiewany Wróbelek Ćwirek zaprasza przechodniów do Palmiarni. Ćwirek na stałe zagościł w gniazdku zbudowanym w rozwidleniu niziutkiego drzewka. Wizyta w ogrodzie botanicznym to doskonałe dopełnienie odwiedzin u Ćwirka.

Na sam koniec, aby odwiedzić wszystkich bohaterów dzieciństwa uwiecznionych na ulicach Łodzi, pozostaje nam udać się do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Tam przywitać możemy Trzy Misie. Misia, Bartek i Kuba wołają do nas i machają ze szczytu małej skały, na której stoją

Ta trasa to nie tylko powrót do dzieciństwa dla fanów twórczości studia Se-ma-for i frajda dla maluchów, ale także szlak nakłaniający do zobaczenia ciekawych miejsc w Łodzi, której być może nie znamy od tej strony. Rzeźby są ulokowane w miejscach atrakcyjnych dla turystów i związanych z łódzkim przemysłem filmowym. Mają one przypomnieć mieszkańcom i przyjezdnym o ważnym aspekcie produkcji filmowej, jakim jest animacja. Znani bohaterowie wieczorynek wywołują uśmiech na twarzach przechodniów i ochoczo pozują ze swymi fanami do pamiątkowych zdjęć.

Docelowo „Łódź Bajkową” ma tworzyć 17 rzeźb (wszystkie z brązu). W ramach projektu wyemitowana została też lokalna moneta – „Łódka” – z podobiznami wybranych bajkowych postaci.

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 42618

]]>
Szlak Przygody http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=swietokrzyski-szlak-przygody Wed, 15 Jan 2014 16:22:55 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=11668 czytaj więcej]]> Szlak Przygody to zbiór tego, co w Świętokrzyskiem najlepsze! Prawie wszystkie obiekty (oprócz Rezerwatu Bałtów) położone są w województwie świętokrzyskim i oferują współczesnemu turyście różne możliwości. Szlak jest pomyślany w ten sposób, aby każdy znalazł na jego trasie coś dla siebie.

Cały Szlak Przygody, na którym znajdziemy bardzo wiele obiektów, dla ułatwienia został podzielony na sześć krain tematycznych.

Na terenie Krainy Natury można podziwiać obiekty, które znajdują się pod ścisłą ochroną konserwatorską. To miejsce na trasie stwarza okazję do poznania szczególnych aspektów przyrodniczych i kulturowych tego regionu. Kraina Talentów z kolei obfituje w warte zobaczenia zabytki, a jednocześnie ma wspaniale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, która sprosta gustom najbardziej wymagających turystów – w tym także dzieci. Nazwa tej części szlaku odwołuje się do zdolności ludzi, które w tym rejonie wyrażane od lat są poprzez wytwórstwo przemysłowe, a także atutów edukacyjnych oraz poznawczych. Kolejna – Kraina Kultur – nawiązuje do tradycji i historii. To miejsce w wyjątkowy sposób łączy przeszłość z teraźniejszością i ukazuje wpływy innych kultur w tym regionie. Kraina Legend obejmuje teren wokół Łysej Góry, co tłumaczy jej nazwę. Tutaj zapoznamy się jednocześnie z bogatym dziedzictwem kulturowym i historycznym regionu, jak i z atrakcjami turystycznymi. Podróż przez Krainę Sacrum i Profanum to wędrówka przez minione wieki. Największymi atrakcjami tego terenu są obiekty ukazujące kunszt sztuki sakralnej, ale widoczne są tutaj też ślady kultury pogańskiej. Kraina Czterech Żywiołów, na pograniczu województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego, reprezentować ma głównie dziedzictwo przyrodnicze. Jest to równocześnie miejsce, w którym czekają na nas ciekawe atrakcje turystyczne.

Każda z Krain ma kilka swoich sztandarowych miejsc, które ją charakteryzują. Dodatkowo strona internetowa Szlaku Przygody prezentuje inne obiekty, które również dobrze wpisują się w charakterystykę danej Krainy i które także warto zobaczyć, będąc w Świętokrzyskiem.

Kraina Natury to przede wszystkim warte zobaczenia Pojezierze Świętokrzyskie – największe w regionie skupisko owalnych zbiorników wodnych. Dwór w Ludyni z połowy XVIII wieku, w którym przebywał nawet sam Tadeusz Kościuszko, odzwierciedla wyglądem najświetniejsze czasy Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Warto także odwiedzić Muzeum Etnograficzno-Historyczne w Fałkowie z niezwykle atrakcyjnymi historycznie eksponatami, jak również zwiedzić ruiny pałacu Niemojewskich w Lasocinie.

Nie można przejechać przez Krainę Talentów, nie zobaczywszy największego i najstarszego polskiego drzewa, pomnika przyrody – Dębu Bartka. Oblęgorek zaprasza do złożenia wizyty w domu swojego wybitnego mieszkańca – w Pałacyku Henryka Sienkiewicza. W tym mieście przy okazji można zwiedzić wyjątkowe Muzeum Kowalstwa Artystycznego. Ciekawą i nietypową atrakcją tego regionu jest tor samochodowy w Miedzianej Górze. Tutaj także, w Piekoszowie, można spotkać się z historią i obejrzeć ruiny wspaniałego przed laty Pałacu rodu Tarłów.

Kraina Kultur to kraina wielu świątyń i innych obiektów cennych kulturowo, ale za najważniejsze można tu uznać trzy miejsca położone właściwie w jednej linii na mapie. Zaczynając podróż w Chmielniku, można zwiedzić Muzeum Świętokrzyski Sztetl, czyli niezwykłą synagogę – budynek interesujący nie tylko pod względem architektonicznym i religijnym, ale także kulturowym. Kolejna synagoga, budynek z XVI wieku, znajduje się w Szydłowie. Jadąc dalej na zachód, trafimy do Kurozwęk, gdzie każdy powinien odwiedzić Zespół Pałacowy, stanowiący dziś enklawę kultury Dzikiego Zachodu w Polsce – to właśnie tu znajdziemy jedyną w naszym kraju hodowlę bizonów amerykańskich. Warto udać się nieco dalej na północ, do kościoła parafialnego w Cisowie, świątyni pod wezwaniem Świętego Wojciecha. Jadąc do Cisowa, po drodze możemy odpocząć nad przepięknym Zalewem Chańcza.

Region magiczny – Kraina Legend – przyciąga turystów do Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno u stóp Łysicy. Tutaj każde miejsce wydaje się obrośnięte w szereg legend. Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej to kwintesencja średniowiecznej magii i tradycji. Będąc w tej miejscowości, można także świetnie spędzić czas w BabyJagowie. Ciekoty z kolei nie są zapewne obce wielbicielom twórczości Stefana Żeromskiego – tam zwiedzić możemy Centrum Edukacyjne Szklany Dom. Kraina Legend to także Wąchock, gdzie oprócz niesamowitego opactwa Cystersów zobaczymy też pomnik sołtysa, który zdążył urosnąć już do miana legendy współczesnych czasów.

Kraina Sacrum i Profanum to przede wszystkim obiekty kultu religijnego – między innymi Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze czy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Ten region to jednak także profanum. Spędzimy tu zatem czas w turystycznym centrum – nad Zalewem Brodzkim, gdzie sacrum stanowi dla turystów otoczenie niesamowitej przyrody. Nowy wymiar rzemiosła i życia starożytnych poznamy, udając się do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi – jedynego miejsca w Polsce, gdzie prezentowana jest problematyka
starożytnej metalurgii żelaza w szerokim kontekście kulturowym.

Kraina Czterech Żywiołów to teren bardzo rozległy. Do jednego z obiektów musimy wjechać na teren województwa mazowieckiego. Rezerwat żółwia błotnego w Borowcu – bo to o nim mowa – to obiekt szczególny, jeden z największych tego typu w Europie. W Bałtowie miłośnicy przyrody na pewno spędzą szczególnie dużo czasu. Jest to miejsce, gdzie znajduje się nie tylko Kompleks Turystyczny JuraPark, ale i Ośrodek Jazdy Konnej oraz Zwierzyniec Bałtowski – ostoja dzikiej przyrody. Ciekawymi miejscami na tej trasie są także: Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Przyrody Krzemionki oraz Małoszyce, gdzie znajdują się pozostałości zespołu dworskiego, w którym urodził się Witold Gombrowicz.

Szlak Przygody to bogactwo całego województwa na jednej trasie, która stanowi gotowy przepis na dobrą zabawę w czasie rodzinnego wyjazdu czy wycieczki szkolnej. Zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą tu coś dla siebie. Dodatkową atrakcją jest system zbierania punktów, przyznawanych za zwiedzenie poszczególnych obiektów na mapie szlaku, wymienialnych na nagrody dla aktywnych turystów.

Szlak Przygody został uznany za jeden z najlepszych produktów turystycznych roku 2013 oraz zdobył Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 34175

]]>
Szlak Małopolska dla Dzieci http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=szlak-malopolska-dla-dzieci-pieniny-beskid-wyspowy-gorce Thu, 31 Oct 2013 12:01:56 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=11473 czytaj więcej]]> Jak piecze się chleb? Ile pszczół mieści się w jednym ulu? Dlaczego warto pić wodę mineralną? Czy można policzyć gwiazdy na niebie i… czy w górach można spotkać Indianina? By znaleźć odpowiedzi na te i inne jeszcze pytania zadawane przez najmłodszych, a także dla zdrowia, zabawy, zdobywania wiedzy oraz wspólnego, rodzinnego spędzenia czasu i odkrywania Małopolski warto wybrać się na szlak Małopolska dla Dzieci. Szlak ten jest nowym produktem turystycznym i projektem realizowanym przez Gorczańską Organizację Turystyczną z Kamienicy od 2013 roku. Szlak ten utworzono przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z dziedziny turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

W tym roku projekt obejmuje promocję wybranych atrakcji turystycznych na terenie Beskidu Wyspowego, Gorców oraz Pienin. Trasa szlaku wiedzie przez 13 miejscowości położonych pośród malowniczych krajobrazów gór, lasów. Na szlaku znalazło się 15 miejsc, obiektów i atrakcji zarówno tych dobrze znanych turystom, jak: zamek Dunajec w Niedzicy, przełom Dunajca czy uzdrowiska w Rabce-Zdroju i Szczawnicy, jak i tych mniej znanych, ale wartych odwiedzenia, jak chociażby Gospodarstwo W Słonecznej Dolinie z Kamienicy, gdzie na najmłodszych czekają warsztaty pszczelarskie, Gospodarstwo Koziarnia z Pogórzan organizujące m.in. warsztaty pieczenia chleba oraz zespół pałacowo-dworski w Kamienicy, gdzie na najmłodszych czekają wyprawy konne. Są tutaj także prawdziwe perełki, jak Wioska Indiańska w Szczyrzycu, Gajówka Mikołaja w Łopusznej, Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawie, czy Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze.

Obiekty znajdujące się na szlaku Małopolska dla Dzieci rozmieszczone są na dosyć rozległym terenie. Miejsca na szlaku zachęcają do rodzinnych wypadów: dla zdrowia (np. do uzdrowiska w Rabce Zdroju lub w Szczawnicy czy pijalni wód mineralnych w Szczawie), dla sportu (np. aby poznać uroki jazdy na nartach w Ostoi Górskiej Koninki), dla smaku (w tłoczni Maurer w Zarzeczu można dowiedzieć się jak wytwarza się sok jabłkowy, a w gospodarstwie Koziarnia w Pogórzanach, jak robi się ser), dla wiedzy i zabawy (np. podczas warsztatów odbywających się w Wiosce Indiańskiej w Szczyrzycu czy tych organizowanych przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, jak i spoglądając w niebo przez lunetę w obserwatorium astronomicznym na Lubomirze). Podczas kolejnych wypraw można sprawdzić, jak „działa” świat przyrody (np. na warsztatach pszczelarskich w gospodarstwie W Słonecznej Dolinie czy zwiedzając ekspozycję poświęconą mieszkańcom puszczy karpackiej w Gajówce Mikołaja w Łopusznej), posmakować górskiego pstrąga (na łowisku w Krościenku nad Dunajcem), posłuchać górskich opowieści podczas spływu Dunajcem i dowiedzieć się, jak wyglądało kiedyś życie na zamku w Niedzicy (i czy tam na pewno nic nie straszy?!).

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 33163

]]>
Małopolska Wieś dla Dzieci http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=malopolska-wies-dla-dzieci Thu, 14 Feb 2013 14:31:45 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=8722 czytaj więcej]]> Projekt Małopolska Wieś dla Dzieci jest inicjatywą Sądeckiej Organizacji Turystycznej przygotowaną we współpracy z Województwem Małopolskim. Szlak ten tworzy 16 gospodarstw agroturystycznych proponujących atrakcyjną ofertę aktywnego oraz bezpiecznego spędzenia czasu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Właściciele wszystkich obiektów agroturystycznych, które znalazły się na szlaku Małopolska Wieś dla Dzieci, przygotowali specjalne atrakcje umożliwiające przyjęcie dzieci w każdym wieku. Każdy obiekt posiada bezpieczny ogrodzony teren z placem zabaw, a część gospodarstw ma także dodatkowe atrakcje, takie jak park liniowy czy basen. Właściciele gospodarstw hodują zwierzęta gospodarskie i domowe oraz prowadzą regionalną kuchnię z wykorzystaniem produktów z ekologicznych upraw.

Z oferty gospodarstw agroturystycznych mali goście wraz z rodzicami mogą korzystać przez cały rok i spędzać tam zarówno weekendy, jak i całe wakacje. Dzieci poprzez zabawę poznają m.in. tradycje i obyczaje wiejskie, małopolską przyrodę, a także legendy i opowieści związane z regionem. Właściciele gospodarstw proponują różnorodne warsztaty edukacyjno-artystyczne, konkursy oraz wycieczki. Wszystkie zajęcia dla dzieci mają charakter zorganizowany i prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie i doświadczenie pedagogiczne.

Gospodarstwa agroturystyczne, które znalazły się na szlaku, zostały starannie wyselekcjonowane spośród kilkuset obiektów wiejskich znajdujących się na terenie Małopolski. Wszystkie obiekty posiadają także aktualną kategoryzację (kategorie: standard, jedno, dwa lub trzy słoneczka), przeprowadzoną według wymogów określonych przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

(Cytat za: Sądecka Organizacja Turystyczna)

Lista gospodarstw znajdujących się na szlaku:

Podhale

  • Harklowa, Villa „Akiko”;
  • Kluszkowce, Willa „Adamcykówka”;
  • Orawka, „U Kazika”.

Okolice Krakowa

  • Prądnik Korzkiewski, „We młynie”;
  • Wielka Wieś, „Skotnica”;
  • Jurczyce, „Szczęśliwa Trzynastka”.

Beskid Wyspowy

  • Iwkowa, bacówka „Biały Jeleń”;
  • Owieczka, „Owieczka”;
  • Przyszowa, „Jodełka”;
  • Świdnik, „U Haliny”;
  • Zakliczyn, „Domek pod różami”;
  • Żegocina, „Łopusze”.

Beskid Niski

  • Łużna, „Chata na Podlesiu”.

Beskid Sądecki

  • Barcice Dolne, „Eko-łatka”;
  • Rytro, „Orle gniazdo”;
  • Tylicz, „U Grzegorza”.

Katalog ofert gospodarstw agroturystycznych znajdujących się na szlaku dostępny jest w formacie PDF na stronie internetowej Sądeckiej Organizacji Turystycznej. W katalogu zamieszczone zostały opisy poszczególnych gospodarstw, z wyszczególnieniem oferty dla dzieci obejmującej m.in. takie atrakcje, jak: zajęcia w obejściu gospodarskim (karmienie kur, poznawanie warzyw, owoców, podglądanie życia pszczół), pokaz pieczenia podpłomyków, nauka haftu, malowania na szkle, pokaz dawnych narzędzi rolniczych. Oferta została dostosowana do wieku dzieci.

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 32120

]]>