dawne szlaki handlowe – Szlaki Małopolski http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl Szlaki Małopolski Wed, 19 Jun 2019 09:26:08 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.16 Solny Szlak http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=solny-szlak-woj-malopolskie Thu, 28 Mar 2013 12:09:20 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=8959 czytaj więcej]]> Solny Szlak to trasa samochodowa prezentująca średniowieczne dziedzictwo Małopolski związane z eksploatacją złóż solnych w Wieliczce i Bochni. Szlak łączy najważniejsze obiekty naziemne istniejące oraz miejsca po obiektach nieistniejących związane z historią soli, wśród nich znajduje się kopalnia w Wieliczce, obiekt wpisany w 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Zamek Żupny w Wieliczce i kopalnia soli w Bochni, które w 2013 r. zostały dopisane na Listę UNESCO.

Przebieg szlaku:

  • WieliczkaKopalnia soli oraz Muzeum Żup Krakowskich,
  • Wieliczka należy do najstarszych miast Małopolski, a o jej randze świadczy fakt, że za czasów Kazimierza Wielkiego zbudowano tu mury miejskie z kilkunastoma basztami oraz bramami Krakowską i Kłosowską. Oczywiście kopalnia nadała Wieliczce swoisty charakter – na każdym kroku można spotkać „solne” ślady: zamek – siedzibę żupnika, który zarządzał przedsiębiorstwem górniczym w imieniu króla, szyby górnicze (wiele z nich już nie istnieje), gmach dawnej szkoły górniczej czy domy kolonii górniczej „Niwa”. W Wieliczce można obejrzeć też cenne budowle sakralne – kościół parafialny pw. św. Klemensa, kościół i klasztor Reformatów, drewniany kościół św. Sebastiana, oraz świeckie – pałace Przychockich, Siodełkiewiczów i Konopków.

    (Cytat za: oficjalną stroną projektu MIK „Pierścień św. Kingi”)

  • BochniaKopalnia soli w Bochni oraz Muzeum im. prof. S. Fischera,
  • Bochnia, w XIV i XV wieku zaliczana obok Krakowa i Sandomierza do największych miast Małopolski, potrafi zaskoczyć – zarówno swoją bogatą historią, jak i cennymi zabytkami. Sposobów na odkrywanie przeszłości miasta jest wiele.

    Można poznawać je od „górniczej” strony, zwiedzając kopalnię, odnajdując patronów górników – św. Mikołaja i św. Kingę, czy podążając szlakiem kopalnianych szybów.

    Można także odwiedzić Muzeum im. Stanisława Fischera, posiadające dzieła wybitnych polskich artystów, takich jak Jacek Malczewski czy Tadeusz Makowski, które z pewnością chciałoby mieć w swoich zbiorach niejedno duże muzeum. Można spacerować uliczkami o zaskakująco brzmiących nazwach, podziwiając bocheńskie kamieniczki, dworki, wille. A po tych wszystkich atrakcjach najlepiej usiąść na ławeczce w cieniu drzew Ogrodu Salinarnego i spróbować wyobrazić sobie, jak kilkaset lat wcześniej w miejscu tym handlowano solą.

    (Cytat za: oficjalną stroną projektu MIK „Pierścień św. Kingi”)

  • Niepołomicezamek w Niepołomicach.
  • Zapraszamy też na stronę projektu „Pierścień św. Kingi”, realizowanego przez MIK w latach 2005-2009.

    Każdy wie, skąd w Małopolsce wzięła się sól. Oczywiście, przywędrowała za pierścieniem księżnej Kingi z Węgier. A jak powstał Dunajec? To wstążka Kingi, rzucona pod nogi pościgowi tatarskiemu, w cudowny sposób zamieniona w rzekę. Czy jednak sól i pieniński krajobraz to jedyne bogactwo, które za przyczyną węgierskiej księżniczki stało się udziałem dzisiejszej Małopolski? Z pewnością nie, choć pozostałych szukać należy raczej w historii niż w legendach. Zapraszamy do tropienia fascynującej spuścizny XIII wieku śladami św. Kingi.

    (Cytat za: oficjalną stroną projektu)

    TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
    Kod trasy: 32404

    ]]>
    Bursztynowy Szlak Greenways http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=bursztynowy-szlak-greenways-szlak-ogolnopolski Tue, 26 Feb 2013 19:56:30 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=8845 czytaj więcej]]> Bursztynowy Szlak Greenways to międzynarodowa trasa prowadząca od Budapesztu do Morza Bałtyckiego. Od głównej osi szlaku odchodzą także pętle lokalne eksponujące dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionów, przez które przebiega szlak. Trasa przeznaczona jest dla turystów poruszających się na rowerach.

    Osoby zainteresowane zwiedzaniem atrakcji na szlaku mogą skorzystać z materiałów przygotowanych na stronie szlaku: map i przewodnika. Dla wytrwałych przygotowano także „Paszport Zielonych Szlaków – Greenways”, w którym można kolekcjonować pieczątki potwierdzające pobyt w poszczególnych miejscach.

    Program „Bursztynowy Szlak Greenways” ma na celu inicjowanie, wpieranie i wzmacnianie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju regionów położonych wzdłuż korytarza biegnącego od Budapesztu przez Kraków po Morze Bałtyckie. […] W oparciu o atrakcyjną trasę turystyczną, która pod wspólnym znakiem promocyjnym łączy ciekawe miejsca ludzi i ich inicjatywy, chcemy wspierać praktyczne działania związane z turystyką dziedzictwa, ekoturystyką i turystyką industrialną, produktem lokalnym. […] Nasz szlak tworzą ludzie i z myślą o nich go wytyczamy. Naszym celem nie jest odtworzenie historycznego przebiegu trasy, to zadanie zostawiamy historykom i archeologom.

    (Cytat za: oficjalną stroną programu)

    Koordynatorami Bursztynowego Szlaku Greenways są lokalne grupy działania lub grupy partnerskie zlokalizowane wzdłuż trasy szlaku:

    • GP Łączy nas Babia Góra,
    • LGD Gościniec 4 Żywioły,
    • Forum dla Nowej Huty,
    • GP Krzemienny Krąg,
    • Oddzial PTTK w Lipsku,
    • GP Lokomotywa,
    • GP „Cudu nad Wisłą”,
    • LGD Zakole Dolnej Wisły.

    TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
    Kod trasy: 53488

    ]]>
    Szlak Bursztynowy Amber Route http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=szlaki-bursztynowe-szlaki-ogolnopolskie Thu, 14 Feb 2013 20:09:57 +0000 http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?post_type=szlaki&p=8736 czytaj więcej]]> Szlak Bursztynowy – Amber Route to szlak kulturowy, którego tematem przewodnim jest “złoto Bałtyku” – bursztyn. Szlak prowadzi przez miejsca związane z pozyskiwaniem i prezentacją bursztynu w województwie pomorskim.

    Na stronie internetowej projektu można sprawdzić dokładny przebieg proponowanej trasy, przeczytać o historii i ciekawostkach związanych z pozyskiwaniem i handlowaniem bursztynem oraz zdobyć informacje praktyczne (baza noclegowa i gastronomiczna).

    Współczesny Szlak Bursztynowy – Amber Route – to estetyczna podróż przez wielowiekową tradycję, która na Pomorzu odcisnęła swój ślad. Tutaj bursztyn ma szczególną wartość, stanowiąc dumę mieszkańców, rzemieślników, bursztynników. Tutaj bursztynu jest więcej niż gdziekolwiek indziej, w różnorodnych formach, kolorach i zastosowaniach. Na Pomorzu historia bursztynu żyje i tworzy się także dziś. Szlak bursztynowy, na który dziś Państwa zapraszamy tworzą zapierające dech w piersiach ekspozycje muzealne, wystawy, targi i galerie.

    (Cytat za: oficjalną stroną szlaku)

    Największe atrakcje zlokalizowane na szlaku to:

    • kolekcje muzealne w Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz ekspozycja na zamku w Malborku i Muzeum Inkluzji w Gdyni,
    • pokazy obróbki bursztynu w jednym z gdańskich warsztatów rzemieślniczych,
    • Bursztynowe Ulice: Mariacka i Długie Pobrzeże z galeriami i sklepami z biżuterią i pamiątkami z bursztynu,
    • bursztynowe plaże Wyspy Sobieszewskiej i Mierzei Wiślanej, gdzie znaleźć można wyrzucone przez morze bursztyny.

    Zobacz na mapie: Szlak Bursztynowy Amber Route

    ]]>