Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Solny Szlak

Obiekty:
  • Wieliczka - kopalnia soli
  • Wieliczka - Muzeum Żup Krakowskich
  • Bochnia - kopalnia soli
  • Bochnia - Muzeum im. prof. S. Fischera
  • Niepołomice - zamek
więcej


ostatnia aktualizacja: 28 marzec, 2013

Solny Szlak to trasa samochodowa prezentująca średniowieczne dziedzictwo Małopolski związane z eksploatacją złóż solnych w Wieliczce i Bochni. Szlak łączy najważniejsze obiekty naziemne istniejące oraz miejsca po obiektach nieistniejących związane z historią soli, wśród nich znajduje się kopalnia w Wieliczce, obiekt wpisany w 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Zamek Żupny w Wieliczce i kopalnia soli w Bochni, które w 2013 r. zostały dopisane na Listę UNESCO.

Przebieg szlaku:

  • WieliczkaKopalnia soli oraz Muzeum Żup Krakowskich,
  • Wieliczka należy do najstarszych miast Małopolski, a o jej randze świadczy fakt, że za czasów Kazimierza Wielkiego zbudowano tu mury miejskie z kilkunastoma basztami oraz bramami Krakowską i Kłosowską. Oczywiście kopalnia nadała Wieliczce swoisty charakter – na każdym kroku można spotkać „solne” ślady: zamek – siedzibę żupnika, który zarządzał przedsiębiorstwem górniczym w imieniu króla, szyby górnicze (wiele z nich już nie istnieje), gmach dawnej szkoły górniczej czy domy kolonii górniczej „Niwa”. W Wieliczce można obejrzeć też cenne budowle sakralne – kościół parafialny pw. św. Klemensa, kościół i klasztor Reformatów, drewniany kościół św. Sebastiana, oraz świeckie – pałace Przychockich, Siodełkiewiczów i Konopków.

    (Cytat za: oficjalną stroną projektu MIK „Pierścień św. Kingi”)

  • BochniaKopalnia soli w Bochni oraz Muzeum im. prof. S. Fischera,
  • Bochnia, w XIV i XV wieku zaliczana obok Krakowa i Sandomierza do największych miast Małopolski, potrafi zaskoczyć – zarówno swoją bogatą historią, jak i cennymi zabytkami. Sposobów na odkrywanie przeszłości miasta jest wiele.

    Można poznawać je od „górniczej” strony, zwiedzając kopalnię, odnajdując patronów górników – św. Mikołaja i św. Kingę, czy podążając szlakiem kopalnianych szybów.

    Można także odwiedzić Muzeum im. Stanisława Fischera, posiadające dzieła wybitnych polskich artystów, takich jak Jacek Malczewski czy Tadeusz Makowski, które z pewnością chciałoby mieć w swoich zbiorach niejedno duże muzeum. Można spacerować uliczkami o zaskakująco brzmiących nazwach, podziwiając bocheńskie kamieniczki, dworki, wille. A po tych wszystkich atrakcjach najlepiej usiąść na ławeczce w cieniu drzew Ogrodu Salinarnego i spróbować wyobrazić sobie, jak kilkaset lat wcześniej w miejscu tym handlowano solą.

    (Cytat za: oficjalną stroną projektu MIK „Pierścień św. Kingi”)

  • Niepołomicezamek w Niepołomicach.
  • Zapraszamy też na stronę projektu „Pierścień św. Kingi”, realizowanego przez MIK w latach 2005-2009.

    Każdy wie, skąd w Małopolsce wzięła się sól. Oczywiście, przywędrowała za pierścieniem księżnej Kingi z Węgier. A jak powstał Dunajec? To wstążka Kingi, rzucona pod nogi pościgowi tatarskiemu, w cudowny sposób zamieniona w rzekę. Czy jednak sól i pieniński krajobraz to jedyne bogactwo, które za przyczyną węgierskiej księżniczki stało się udziałem dzisiejszej Małopolski? Z pewnością nie, choć pozostałych szukać należy raczej w historii niż w legendach. Zapraszamy do tropienia fascynującej spuścizny XIII wieku śladami św. Kingi.

    (Cytat za: oficjalną stroną projektu)

    TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
    Kod trasy: 32404

    Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
    48 (12) 422 18 84 w. 33

    Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

    Formularz kontaktowy
    Wyslij ten post emailem

    Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
    ul. 28 lipca 1943 17c
    30-233 Kraków
    tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

    Kontakt do koordynatora

    Newsletter

    Partnerzy Szlaków Małopolski