Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Celem „Szlaków Małopolski” jest stworzenie platformy informacyjno-promocyjnej dotyczącej turystyki kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania. Aktualnie cel ten jest realizowany przez blogową stronę internetową, kierowaną zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Serwis Szlaki Małopolski prezentuje w sposób przystępny i ciekawy trasy regionu.

Średniowieczne profesje – cykl gier terenowych


Średniowieczne profesje – to cykl gier terenowych powstałych w ramach projektu Pierścień św. Kingi w 2008 r.

W każdej z miejscowości objętej projektem (Bochni, Starym Sączu, Dębnie, Krościenku n. Dunajcem i Wieliczce) uczestnicy gry (rodziny i grupy przyjaciół) mogły zdobywać średniowieczne profesje podczas rozgrywek regionalnej gry terenowej. Odbiorcy wydarzeń mieli możliwość poznawania i zwiedzania małopolskich miejscowości poprzez udział w teatralizowanych wydarzeniach, nawiązujących do historii i tradycji lokalnej.

Koncepcja i opracowanie graficzne gier – Małopolski Instytut Kultury.

Bochnia
Rzemieślniczy warsztat
Kto to był pasamonik? Jak funkcjonowały cechy? Co robiły bractwa altarystyczne?

Stukot młotów i dyszenie miechów dobiegają zza drzwi warsztatu. Stal łączy się tu z ogniem, ciężka praca ze sztuką. W Bochni możecie posmakować życia średniowiecznych rzemieślników. Uchylicie rąbka tajemnic zawodowych kowala i powroźnika. Dowiecie się jak rzemieślnicy budowali dobrobyt miasta. Swoją przygodę ze średniowiecznym rzemiosłem zaczniecie jako zwykli czeladnicy, ale zdobywając wiedzę i umiejętności macie szansę otrzymać tytuł mistrzowski.

Stary Sącz
Obowiązki i przywileje zasadźcy
Jak wytyczyć rynek? Do czego służył akt lokacyjny? Jak w średniowieczu powstawały miasta?

Papier, pióro i przyrządy miernicze: oto narzędzia pracy zasadźcy. Wędrując po zabytkowych uliczkach Starego Sącza poznacie tajniki tego fachu, zdobędziecie umiejętności potrzebne przy zakładaniu miast. Dowiecie się jak spisać akt lokacyjny i jakie prawa zapewnią mieszkańcom dobrobyt. Tych z Was, którzy dobrze wywiążą się z obowiązków zasadźcy, nie minie książęca nagroda.

Dębno
Od giermka do rycerza
Jak zachować się w obecności księżnej? Jak wygrywać bitwy, a jak z honorem smakować gorycz porażki?

Zgiełk bitewny lub pełne niepokoju wyglądanie ukochanego, to chleb powszedni w życiu rycerzy i dam dworu. Na zamku w Dębnie poznacie zasady średniowiecznego bon ton i tajniki rycerskiego rzemiosła. Szczęk oręża i muzyka dawna będą Wam towarzyszyły przy zdobywaniu kolejnych stopni wtajemniczenia. Damy poznają średniowieczne tańce dworskie, a rycerze staną w szranki turnieju o wstążkę księżnej. Najelegantsze damy i najwytrwalsi rycerze dostąpią zaszczytu przyjęcia w poczet orszaku Kingi i Bolesława.

Krościenko n. Dunajcem
Zbójnicy na trakcie
Jak przetrwać ukrywając się w lesie? Co zrobić, aby umknąć przed każdym pościgiem? Kim była frajerka?

Zbójnicy planują kolejną wyprawę. Przyłączcie się do nich! Na zbójecki szlak możecie wejść w Krościenku. Strzeżcie się, bo czekają Was ryzykowne przygody. Przeprawicie się przez Dunajec i będziecie poznawać tajemnice przyrody. Poznajcie zbójeckie obyczaje i nauczcie się tańców. Być może zdobędziecie zaufanie herszta i zostaniecie przyjęci do bandy.

Wieliczka
Solny handel
Z czego zrobiony jest bałwan? Czy złoto może być słone? Jak dostać się do żupy?

Głęboko pod ziemią stukają kilofy. Górnicy z trudem transportują urobek na powierzchnię. Wreszcie w świetle dziennym ukazują się białe kryształy. Wydobytą w kopalni sól trzeba teraz sprzedać i uzyskać za nią jak najlepszą cenę. Tutaj zaczyna się Wasza przygoda – wyruszacie na szlak solnego handlu! Wędrując po Wieliczce dowiecie się gdzie są głębokie szyby, z których wydobywa się sól i dokąd prowadzą dalekie trasy, na których się nią handluje. Profesja kupca zostanie przyznana tym z Was, którzy wykażą się żyłką do solnego interesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *