Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolskito platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

Europejskie Dni Dziedzictwa logotyp 223 x 108Nie od razu Polskę zbudowano – to hasło XXI edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7–8 i 14–15 września). W tym roku uroczysta inauguracja wydarzenia będzie miała miejsce 7 września w Opactwie Cysterskim w Wąchocku.
Wybór tematu tegorocznej edycji wiąże się ze 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które w świadomości Polaków są symbolami nieustającego dążenia do tworzenia niepodległego państwa oraz odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Wydarzenia, które odbędą się w ramach XXI Europejskich Dni Dziedzictwa w Małopolsce:

  • Wystawa W bój lećmy zwyciężać… W 150. rocznicę powstania styczniowego – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
    7–8 września 2013
    Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na zwiedzanie wystawy otwartej 10 maja w 150. rocznicę powołania powstańczego Rządu Narodowego. Jej ideą jest uczczenie powstania styczniowego i jego dziedzictwa w Krakowie. Tytuł ekspozycji został zaczerpnięty z wiersza „Hymn Polski” Mieczysława Romanowskiego z 1860 r. Wystawa koncentruje się wokół wybranych postaci historycznych, ściśle związanych z Krakowem i działaniami powstańczymi.
  • Między ugodą a konspiracją. Życie polityczne Kraków w latach 1864-1918 – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
    7 września 2013
    Wykład dr Konrada Meusa, godz. 13.00.
  • Krakowskim szlakiem powstania styczniowego – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
    7 września 2013
    Wykład dr Walery Bubień, godz. 14.00.
  • Śladami powstania styczniowego na Cmentarzu Rakowickim – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
    7 września 2013
    Wykład dr Karoliny Grodziskiej, godz.15.00.
  • Sprawa polska w okresie powstania styczniowego – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
    8 września 2013
    Wykład prof. Jerzego Zdrady (Uniwersytet Jagielloński), godz. 14.00.
  • Powstanie styczniowe w pamięci krakowian – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
    8 września 2013
    Wykład Janusza Tadeusza Nowaka, godz. 15.00.
  • W bój lećmy zwyciężać… W 150 rocznicę powstania styczniowego – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
    8 września 2013
    Program muzyczny w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich (repertuar polski: K. Ogiński, F. Chopin, M. Karłowicz, S. Moniuszko), godz, 16.00.
  • W bój lećmy zwyciężać… – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
    8 września 2013
    Wiersze zapomnianego poety powstania Mieczysława Romanowskiego w interpretacji Krzysztofa Globisza, godz. 16.00.
  • Wystawa Fundacje Komorowskich i ich wpływ na rozwój Suchej – Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    14–15 września 2013
    Zwiedzanie wystawy przedstawiającej historię dwóch zespołów zabytkowych: zamkowo-parkowego i kościelno-klasztornego. Ekspozycję tworzą obrazy, rzeźby oraz dokumenty i archiwalia związane z historią miejscowości, zamku i parafii od XVII do XIX wieku, a więc do momentu, w którym w wyniku przemian ustrojowo-gospodarczych przestało istnieć „państwo suskie”, którego głównym twórcą był Piotr Komorowski. Walory ekspozycji podkreślają wizerunki przedstawicieli rodów Komorowskich i Wielopolskich, do których należała Sucha, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz plansze z koncepcjami architektonicznymi poszczególnych faz rozbudowy zamku suskiego, prezentacje multimedialne poświęcone historii zamku i parafii, a także film historyczny Przez stulecia. Z dziejów Suchej i „państwa suskiego”.
    strona www
  • XII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi – Stowarzyszenie PODGORZE.PL, Kraków
    27–29 września 2013
    Już po raz dwunasty Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza do zwiedzania i odkrywania Podgórza. W piątkowy wieczór odbędzie się inauguracja wydarzenia, w sobotę zwiedzanie ponad 30 najstarszych obiektów Podgórza, natomiast w niedzielę kilkanaście spacerów tematycznych.
    Szczegółowy program zostanie opublikowany w specjalnej wkładce w Dzienniku Polskim w dniu 21 września oraz na stronie www.podgorze.pl.
  • Wyslij ten post emailem
    wolontariuszka
    Agata Tyrała

    Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

    Formularz kontaktowy

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *