Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolskito platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013

Europejskie Dni Dziedzictwa logotyp 223 x 108Nie od razu Polskę zbudowano – to hasło XXI edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7–8 i 14–15 września). W tym roku uroczysta inauguracja wydarzenia będzie miała miejsce 7 września w Opactwie Cysterskim w Wąchocku.
Wybór tematu tegorocznej edycji wiąże się ze 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które w świadomości Polaków są symbolami nieustającego dążenia do tworzenia niepodległego państwa oraz odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Wydarzenia, które odbędą się w ramach XXI Europejskich Dni Dziedzictwa w Małopolsce:

 • Wystawa W bój lećmy zwyciężać… W 150. rocznicę powstania styczniowego – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  7–8 września 2013
  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na zwiedzanie wystawy otwartej 10 maja w 150. rocznicę powołania powstańczego Rządu Narodowego. Jej ideą jest uczczenie powstania styczniowego i jego dziedzictwa w Krakowie. Tytuł ekspozycji został zaczerpnięty z wiersza „Hymn Polski” Mieczysława Romanowskiego z 1860 r. Wystawa koncentruje się wokół wybranych postaci historycznych, ściśle związanych z Krakowem i działaniami powstańczymi.
 • Między ugodą a konspiracją. Życie polityczne Kraków w latach 1864-1918 – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  7 września 2013
  Wykład dr Konrada Meusa, godz. 13.00.
 • Krakowskim szlakiem powstania styczniowego – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  7 września 2013
  Wykład dr Walery Bubień, godz. 14.00.
 • Śladami powstania styczniowego na Cmentarzu Rakowickim – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  7 września 2013
  Wykład dr Karoliny Grodziskiej, godz.15.00.
 • Sprawa polska w okresie powstania styczniowego – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  8 września 2013
  Wykład prof. Jerzego Zdrady (Uniwersytet Jagielloński), godz. 14.00.
 • Powstanie styczniowe w pamięci krakowian – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  8 września 2013
  Wykład Janusza Tadeusza Nowaka, godz. 15.00.
 • W bój lećmy zwyciężać… W 150 rocznicę powstania styczniowego – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  8 września 2013
  Program muzyczny w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich (repertuar polski: K. Ogiński, F. Chopin, M. Karłowicz, S. Moniuszko), godz, 16.00.
 • W bój lećmy zwyciężać… – Pałac Krzysztofory, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  8 września 2013
  Wiersze zapomnianego poety powstania Mieczysława Romanowskiego w interpretacji Krzysztofa Globisza, godz. 16.00.
 • Wystawa Fundacje Komorowskich i ich wpływ na rozwój Suchej – Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  14–15 września 2013
  Zwiedzanie wystawy przedstawiającej historię dwóch zespołów zabytkowych: zamkowo-parkowego i kościelno-klasztornego. Ekspozycję tworzą obrazy, rzeźby oraz dokumenty i archiwalia związane z historią miejscowości, zamku i parafii od XVII do XIX wieku, a więc do momentu, w którym w wyniku przemian ustrojowo-gospodarczych przestało istnieć „państwo suskie”, którego głównym twórcą był Piotr Komorowski. Walory ekspozycji podkreślają wizerunki przedstawicieli rodów Komorowskich i Wielopolskich, do których należała Sucha, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz plansze z koncepcjami architektonicznymi poszczególnych faz rozbudowy zamku suskiego, prezentacje multimedialne poświęcone historii zamku i parafii, a także film historyczny Przez stulecia. Z dziejów Suchej i „państwa suskiego”.
  strona www
 • XII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi – Stowarzyszenie PODGORZE.PL, Kraków
  27–29 września 2013
  Już po raz dwunasty Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza do zwiedzania i odkrywania Podgórza. W piątkowy wieczór odbędzie się inauguracja wydarzenia, w sobotę zwiedzanie ponad 30 najstarszych obiektów Podgórza, natomiast w niedzielę kilkanaście spacerów tematycznych.
  Szczegółowy program zostanie opublikowany w specjalnej wkładce w Dzienniku Polskim w dniu 21 września oraz na stronie www.podgorze.pl.
 • Wyslij ten post emailem
  wolontariuszka
  Agata Tyrała

  Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

  Formularz kontaktowy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *