Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji w Wojciechowie

Obiekty:
  • Wojcechów - Wieża Ariańska
  • Wojciechów - Muzeum Kowalstwa i Galeria Sztuki Ludowej
  • Wojciechów - kuźnia Romana Czernieca
  • Wojciechów - gospodarstwo agroturystyczne Danuty Czerniec
  • Wojciechów - „Wojciechoska Zagroda”
  • Wojciechów - Muzeum Minerałów
więcej


ostatnia aktualizacja: 6 maj, 2013

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji to trasa po Wojciechowie – miasteczku położonym 25 km od Lublina. Znajduje się tutaj jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa i 90-letnia kuźnia, w której od 25 lat odbywają się Ogólnopolskie Imprezy Kowalskie.

  • Pierwszy Gwóźdź Programu to zwiedzanie XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej oraz Muzeum Kowalstwa, w którym można zapoznać się z historią kowalstwa, oraz uczestniczyć w zajęciach warsztatowych. Przy Muzeum działa Galeria Sztuki Ludowej, w której można kupić podkówkę „Na szczęście”, certyfikat zdobycia szczytu Wieży Ariańskiej oraz wybić pamiątkową monetę.
  • Drugi Gwóźdź Programu to zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży, w ramach których można stworzyć pamiątkę z Wojciechowa – podkowę z masy solnej.
  • Trzeci Gwóźdź Programu to zwiedzanie kuźni Romana Czernieca, wybudowanej w 1920 r. Do dziś wykonywane są tu ręcznie wyroby artystyczne, naprawiane narzędzia rolnicze oraz podkuwane konie.
  • Czwarty Gwóźdź Programu to obiad „U kowalowej” zaproszenie na domowy obiad w gospodarstwie agroturystycznym Danuty Czerniec.
  • Piąty Gwóźdź Programu to zwiedzanie „Wojciechoskiej Zagrody”, czyli chałupy kowala z początku XIX w., w której oprócz tradycyjnych sprzętów domowych znajdują się narzędzia i wyroby użytkowe wykonywane w kuźni.
  • Szósty Gwóźdź Programu to wizyta w Muzeum Minerałów, gdzie można wziąć udział w warsztatach wytapiania i odlewania metali w piecu – dymarce.

Oferta edukacyjna i warsztatowa szlaku skierowana jest głównie dla grup wycieczkowych dzieci i młodzieży.

Szlak otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2010 roku.

Zobacz na mapie: Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji

Foto: MIK

Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski