Szlak Zabytków Techniki to tematyczny, samochodowy szlak, który łączy 36 obiektów związanych z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego.
Województwo śląskie jest największym skupiskiem zabytkowych obiektów przemysłowych w Polsce. Stanowią one bogactwo regionu. Oddają jego specyfikę i określają kulturową tożsamość. Ich unikatowość i autentyczność sprawia, że są integralną częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Trwający przez ponad dwa wieki rozwój przemysłu na tych ziemiach sprawił, że Śląsk z regionu peryferyjnego w skali europejskiej stał się jednym z wiodących ery industrialnej. Bez znajomości tego procesu nie sposób zrozumieć burzliwej historii Śląska.
(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)
Pomysłowo przedstawiona opowieść o rozwijającym się regionie, to propozycja interesującej i wciągającej wycieczki. Na trasie szlaku znajduje się 36 obiektów, które są kwintesencją przemysłowej kultury śląskiej – wiążą się z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką oraz kolejnictwem, łącznością, produkcją wody, a także z przemysłem spożywczym.
Na turystów oprócz zabytkowych miejsc czekają także inne atrakcje, na bieżąco prezentowane na stronie szlaku w zakładce aktualności. Ważnym wydarzeniem jest Święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada.
Dla osób, które jeszcze nie były na Śląsku lub czują niedosyt, szlak ten to pouczająca i wciągająca podróż, a dla tych, którzy już mieli przyjemność skorzystać z oferty Szlaku Zabytków Techniki, mamy dobrą wiadomość – szlak ma dla Państwa nowe propozycje oraz konkursy.
Korzyściami, jakie Szlak Zabytków Techniki oferuje odwiedzającym są emocje i doświadczenia. To one odgrywają kluczową rolę podczas zwiedzania obiektów na Szlaku. Poprzez bezpośredni kontakt z nadal działającymi maszynami i urządzeniami można niemal „dotknąć historii”. Specyfika kontaktu turysty z „żywymi” eksponatami wychodzi ponad standardowe zwiedzanie w oparciu o prezentację eksponatów w muzealnych gablotach. Na Szlaku Zabytków Techniki emocje determinowane są poprzez zmysły. Podczas wizyty w industrialnych obiektach można usłyszeć szum silników, stukot maszyn, poczuć zapach drewna, chłód podziemi, dotknąć metalu, etc. W efekcie zwiedzający może nie tylko poznać industrialne dziedzictwo regionu, ale i dotknąć, odczuć czy zasmakować tego co składa się na jego niepowtarzalną tradycję. Dzięki tym wyjątkowym doznaniom można samemu przekonać się, że zabytki techniki to miejsca, gdzie w interesujący sposób spędza się czas wolny.
(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)
Trasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 45524