Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Szlak renesansu w Tarnowie

Obiekty:
  • Tarnów - Rynek
  • Tarnów - Ratusz
  • Tarnów - Muzeum Okręgowe
  • Tarnów - bazylika katedralna
  • Tarnów - Dom Mikołajowskich
  • Tarnów - ruiny zamku Tarnowskich
więcej


ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2013

Szlak renesansowy w Tarnowie to zaledwie kilka punktów, z jednym wyjątkiem znajdujących się w Rynku i jego najbliższej okolicy. Do zobaczenia jest sam Rynek i stojący na jego środku ratusz z nowo otwartą wieżą widokową (wstęp na nią kosztuje 10 zł).

Attyka ratusza jest ozdobiona czternastoma maszkaronami symbolizującymi rajców miejskich. Kamienice znajdujące się w Rynku, zwłaszcza budynek Muzeum Okręgowego i kilka z nim sąsiadujących, są naprawdę przepięknie malowane i zdobione.

Nieopodal Rynku znajduje się bazylika katedralna, w której największe wrażenie zrobiły na nas niewiarygodne witraże. Dosłownie kilkanaście metrów za kościołem odnajdziemy kolejny punkt, czyli Dom Mikołajowskich.

Ostatnim celem są ruiny zamku Tarnowskich. Przyznam, że znalezienie ich zajęło nam sporo czasu – dojazd do zamku samochodem jest, bowiem według naszego doświadczenia, niemożliwy bez wskazówek ze strony lokalnych informatorów. Same ruiny są bardzo skromne – ich obejrzenie nie zajmuje więcej niż 10 minut – i wydają się miejscem spotkań lokalnej młodzieży.

Czas pokonania trasy i jej trudność
Trudno jednoznacznie określić czas przejścia trasy. Rynek wraz z ratuszem, bazyliką i Domem Mikołajowskich obejrzymy w 30-45 minut, a do ich odnalezienia wystarczające będą tablice informacyjne zamieszczone przy każdym z punktów.

Co do ruin – nam ich odnalezienie zajęło ponad godzinę, samo zaś zwiedzanie niecały kwadrans. Radzimy wszystkim potencjalnym zwiedzającym zaopatrzyć się w mapę Tarnowa – być może z nią odnalezienie ruin będzie łatwiejsze, GPS bowiem wyprowadził nas w pole. Droga powrotna do Tarnowa zajęła nam około 20 minut. Piesza wycieczka do ruin byłaby możliwa, choć raczej czasochłonna. Można jednak podjechać autobusem do wsi Tarnowiec, a stamtąd do zamku będzie nie więcej niż 15-20 minut.

Trasa należy do łatwych, niewątpliwie będzie dostępna zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. W Tarnowie jest mnóstwo sklepów i punktów gastronomicznych, więc wcześniejsze zaopatrzenie się w prowiant będzie zbyteczne.

Przydatne linki:

wolontariuszka
Paulina Macek

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski