Kto z nas nie chciałby przenieść się na moment w przeszłość i zobaczyć, jak wyglądało życie kilkaset lat wcześniej? Niestety wehikuł czasu nie został jeszcze skonstruowany, ale dzięki Szlakowi krakowskich muzeów – życie dawniej możemy przez chwilę poczuć klimat minionych epok. Zabytki zgromadzone w poszczególnych obiektach muzealnych szlaku ściśle nawiązują do funkcjonowania ludzi mieszkających kiedyś na tym terenie, do wykonywanej przez nich pracy, do ich twórczości, tradycji i kultury.
Zacznijmy nie od samego Krakowa, ale od oddalonej od niego o kilkanaście kilometrów Wieliczki. Tutaj znajduje się słynąca z licznych legend, działająca nieprzerwanie od średniowiecza Kopalnia Soli. Wędrując jej korytarzami, można poznać tradycje oraz historię wielickiej Kopalni. Natomiast specjalnie przygotowana Trasa Górnicza umożliwi zwiedzającemu wcielenie się w rolę prawdziwego solnego górnika i odkrycie tajników jego pracy.
Pozostając jeszcze na moment w Wieliczce, warto odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. Jako jedno z największych muzeów górniczych w Europie, posiada ono unikatową kolekcję maszyn wyciągowych, tzw. kieratów, oraz mnóstwo innych imponujących urządzeń do wydobywania i transportu soli.
Z „solnej krainy” przenosimy się do Krakowa, a dokładnie do Muzeum Etnograficznego. Siedzibą instytucji jest piękny, XV-wieczny ratusz przy placu Wolnica. Na wystawach stałych można zachwycić się licznymi eksponatami nawiązującymi do kultury ludowej. Przedmioty codziennego użytku, różnobarwne stroje chłopskie z poszczególnych rejonów Polski czy zabytki odwołujące się do tradycji to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat fascynacji folklorem młodopolskich twórców. W drugim budynku, tzw. Domu Esterki, prezentowane są wystawy czasowe eksponatów z końca XIX i początku XX wieku.
Będąc już w dzielnicy Kazimierz, należy odwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej, które mieści się w najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajowej. W swoich zbiorach posiada eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa oraz gospodarki komunalnej. Zaciekawienie budzi imponująca ekspozycja tramwajów, które kiedyś jeździły po krakowskich ulicach. Z kolei kolekcja prezentująca zabytkowe samochody i motocykle, nawiązuje do historii polskiej motoryzacji.
Z Kazimierza czas ruszyć w stronę centrum. Na ulicy Kanoniczej znajduje się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jest to Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Tutaj z kolei można podziwiać dzieła polskiej sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej.
Nieopodal znajduje Muzeum Archeologiczne. Oferuje ono wystawy dotyczące bardzo zamierzchłych czasów. Liczne zabytki oraz makiety kreują obraz tutejszych terenów od czasów prehistorii po średniowiecze. Przykładem może być wystawa „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”. Eksponaty i animacje komputerowe przedstawiają życie w różnych epokach historycznych.
Jeden z najważniejszych zabytków krakowskiego Rynku to wieża ratuszowa, która jest właściwie pozostałością po ratuszu zburzonym w 1820 roku. Kiedyś była to siedziba władz miejskich, jak również skarbiec królewski, ale i centralny punkt krakowskiego Rynku. Pod wieżą znajdują się rozległe piwnice, pełniące dawniej funkcję więzienia, a obecnie zagospodarowane, jako sceny teatralne. Ponadto w wieży można zobaczyć eksponaty dotyczące historii miasta oraz unikatowy zestaw 14 gmerków z 1444 roku.
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach usytuowanej w centralnym miejscu na Rynku reprezentowana jest jedna z największych w Polsce stałych wystaw polskiego malarstwa i rzeźby. Można podziwiać tutaj bogaty zbiór obrazów wybitnych artystów.
Tuż obok Rynku, przy pl. Mariackim znajduje się kamienica Hipolitów. Jest to dwupiętrowy budynek wzniesiony początkiem XVII wieku. W jego wnętrzu zgromadzono liczne eksponaty dokumentujące życie i twórczość krakowskich artystów. Ponadto wystawy stałe prezentują wygląd mieszkań od XVII do XIX wieku. Dzięki temu można zobaczyć jak urządzano kiedyś sypialnie małżeńskie, gabinety, salony, pokoje czy bawialnia.
Przy ulicy Floriańskiej stoi kamienica, w której mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XIX wieku. Obecnie jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dom Jana Matejki. Znajdują się tutaj liczne pamiątki z życia artysty. Jest to głównie kolekcja rzemiosła artystycznego, tkaniny, broń oraz zbiory etnograficzne zgromadzone przez malarza.
Kolejnym punktem na trasie jest wzniesiony pod koniec XV wieku Barbakan – punkt centralny fortyfikacji miejskiej dawnego Krakowa oraz perełka polskiej architektury obronnej. Zbudowany został na planie niepełnego koła. Z zewnątrz otaczała go niegdyś głęboka fosa, zaś w jego wnętrzu usytuowana była jedna z głównych bram prowadzących do miasta. Obecnie zwiedzający może zapoznać się tutaj z zarysem historycznym rozwoju fortyfikacji miejskich.
Warto zobaczyć również mury obronne. Jest to zachowany dotychczas fragment krakowskich obwarowań z Bramą Floriańską i trzema przylegającymi do niej basztami.
Dalej przy ulicy Świętego Jana mieści się Muzeum Książąt Czartoryskich. Arsenał jest jego częścią, a eksponaty tam zgromadzone prezentują zabytki sztuki starożytnej: egipskiej, etruskiej, greckiej oraz rzymskiej.
W kamienicy Szołayskich z XV wieku usytuowanej przy Placu Szczepańskim można obejrzeć wystawę „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900”. Jest ona poświęcona twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz Feliksa Jasieńskiego. Prezentuje ona wybrane dzieła artystów, m.in. obrazy, grafiki.
Doskonałym przykładem XX-wiecznego domu mieszkalnego jest kolejny obiekt muzealny na trasie szlaku – dom Józefa Mehoffera. Ten tworzący w Młodej Polsce artysta zakupił w 1932 roku dom w centrum Krakowa, po czym wyposażył go w stylowe meble, dzieła sztuki oraz urządził przy nim ogromny, bajeczny ogród. W ten sposób nadał temu miejscu cechy rodzinnego pałacyku. Z inicjatywy jego syna Zbigniewa budynek po śmierci artysty pozostał praktycznie w nienaruszonym stanie, przekształcony na muzeum poświęcone twórczości Józefa Mehoffera. Dzięki temu, że stworzony przez niego wystrój wnętrz został właściwie niezmieniony, teraz można zobaczyć jak wyglądały ówczesne rezydencje. Na parterze z znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne tj. salon, jadalnia, zaś na piętrze pokoje bardziej kameralne. Wszystkie wyposażone są w zabytkowe meble, żyrandole, witraże i dzieła sztuki.
Na końcu trasy czeka jeszcze Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym znajdują się trzy galerie stałe. Zbiory w nich zgromadzone prezentują zjawiska sztuki polskiej minionego i obecnego stulecia. Ponadto można zobaczyć eksponaty polskiego i zachodnioeuropejskiego rzemiosła artystycznego z okresu od średniowiecza do secesji jak również bogaty zbiór polskich militariów wykorzystywanych w minionych stuleciach.
Zachęcamy do zapoznania się ze szlakiem i ofertą wybranych muzeów. Będzie to wyjątkowa okazja do odkrycia tradycji i zwyczajów, które powoli odchodzą w niepamięć.
Trasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 32835