Wrocław to jeden z najpiękniejszych nadodrzańskich grodów. Miasto położone na Nizinie Śląskiej, szczycące się bogatą historią, wielością cennych zabytków, a także barwnym życiem kulturalnym współczesnych mieszkańców. Szacunek dla przeszłości połączony z pędem ku nowoczesności sprawia, że miasto przyciąga i oczarowuje przybywających. Wrocław cieszy się popularnością wśród artystów i studentów, a turyści marzą o powrocie do „miasta spotkań”.
Szlak Historii i Tradycji Wrocławia jest częścią inicjatywy promującej 14 szlaków kulturowych Dolnego Śląska (Projekt Dolnośląskie Szlaki Kulturowe wszedł w życie w 2012 r.).
Motywem przewodnim szlaku jest dziedzictwo historyczne miasta. Trasa prezentuje ponadtysiącletnią historię Wrocławia – od narodzin pierwszej osady handlowej w X w. po dzień dzisiejszy. Ścieżka umożliwia zapoznanie się z najważniejszymi dla miasta miejscami i obiektami historycznymi. Ukazuje różnorodność wpływów kulturowych, widoczną w układzie zabudowań oraz w rozmaitych formach i stylach architektonicznych.
We Wrocławiu historia splotła losy Polaków, Czechów, Żydów, Węgrów, Austriaków i Niemców. Nacje, religie i kultury zmieszały się tak znacznie, że dziś trudno jest czasami jednoznacznie rozsądzić, co jest czyim dziełem. Po II wojnie światowej los sprawił, że we Wrocławiu spotkali się mieszkańcy z rożnych regionów Polski i to oni, a w szczególności z należącego obecnie do Ukrainy – Lwowa, stworzyli obecny, niepowtarzalny charakter miasta.
(Cytat za: Wrocław info)
Przebieg szlaku wraz z odległościami:
Łączna długość trasy: 7,5 km
- Ostrów Tumski: 0–0,5 km
- Wyspa Piasek: 0,5–0,7 km
- Cypel Książęcy: 0,7–1,2 km
- Rynek Starego Miasta: 1,2–2 km
- Dzielnica Wzajemnej Tolerancji: 2–2,8 km
- Dzielnica Walońska: 2,8–4,4 km
- Most Grunwaldzki – Most Zwierzyniecki: 4,4–6,2 km
- Wielka Wyspa: 6,2–7,5 km
Mapa z oznaczonymi obiektami na szlaku
Ostrów Tumski i Wyspa Piasek są najstarszymi obszarami miasta, tu można poznać najdawniejsze dzieje Wrocławia i podziwiać najstarsze zabytki, związane z jego chrześcijańskimi początkami.
Znajdujący się nieopodal Cypel Książęcy to część miasta, którą niegdyś rozbudowali książęta wrocławscy, wzniesiono tam nowy zamek oraz liczne klasztory.
Staromiejski Rynek to niewątpliwie serce Wrocławia, perełka p. względem zabytków architektury – ratusz i wystawne kamienice ukazują silną pozycję dawnego mieszczaństwa.
Następnie Dzielnica Wzajemnej Tolerancji (zwana także Dzielnicą Czterech Wyznań), która przypomina o wielokulturowości Wrocławia; to właśnie tutaj koegzystencja wyznawców różnych religii dała początek współczesnej otwartości i tolerancji Wrocławia – „miasta spotkań”. Uwagę należy zwrócić na wielość i różnorodność obiektów sakralnych w tej części miasta.
Dalej tzw. Dzielnica Walońska, obszar zasiedlony w średniowieczu przez tkaczy przybyłych z Walonii.
Częścią trasy są także mosty, typowe dla krajobrazu miasta. Wrocław leży na 12 wyspach Odry i jej czterech dopływów, a jednymi z najpiękniejszych i najpopularniejszych są mosty Grunwaldzki i Zwierzyniecki.
Na koniec Wielka Wyspa, gdzie historia splata się ze współczesnością, bowiem jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych wrocławian, którzy chętnie spędzają tu wolny czas w otoczeniu pamiątek przeszłości.
Szlak można pokonać pieszo, rowerem lub samochodem, a także korzystając z komunikacji miejskiej. Zwiedzanie miasta można podjąć samodzielnie lub wynajmując przewodnika.
Główne obiekty na szlaku:
- Katedra rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela
- Kościół pw. św. Krzyża i Bartłomieja
- Kościół pw. św. Idziego i Wieża Domu Kapituły
- Kościół pw. św. Marcina
- Zespół poklasztorny Augustianów
- Kościół NMP na Piasku
- Hala Targowa
- Klasztor ss. Urszulanek i Mauzoleum Piastów
- Dawny klasztor Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą (Ossolineum)
- Kościół pw. św. Jakuba i św. Wincentego
- Uniwersytet Wrocławski
- Dawne więzienie miejskie
- Ratusz
- Zespół kamienic pierzei zachodniej, tzw. Strona Siedmiu Elektorów
- Kościół pw. św. Barbary obecnie katedra prawosławna pw. Przenajświętszej Bogarodzicy
- Kościół pw. św. Antoniego, obecnie Paulinów
- Synagoga pod Białym Bocianem
- Kościół Opatrzności Bożej – kościół ewangelicko-augsburski
- Kościół św. Maurycego
- Kościół św. Łazarza
- Kościół pw. św. Trójcy, zespół klasztorny oo. Bonifratrów
- Most Grunwaldzki
- Otwarte Muzeum Techniki – holownik Nadbór
- Zespół Klinik Akademii Medycznej
- Most Zwierzyniecki
- Ogród Zoologiczny
- Hala Stulecia
- Park Szczytnicki
- Kościół p.w. św. Jana Nepomucena
- Orphanotropheum
Stare świątynie różnych wyznań, kamienice bogatych mieszczan, brukowane uliczki… to tylko niektóre elementy składające się na urok Wrocławia. Zwiedzanie miasta Szlakiem Historii i Tradycji będzie przyjemnością nie tylko dla pasjonatów architektury i sztuki, ale także dla miłośników przyrody – wśród urokliwych zakątków miasta znajdują się liczne ogrody i parki. Warto odwiedzić Wrocław latem, kiedy odbywają się tu cykliczne imprezy kulturalne, a miasto tętni życiem.
Inne źródła informacji:
- Interaktywna mapa miasta
- Portal „Punkt Informacji Kulturalnej”
- Portal „Wrocław 360”
- Poradnik turysty
- Portal „e-Wrocław.com”
- Europejska Stolica Kultury 2016
- Portal „Wirtualny Wrocław”
- Przewodnik po Wrocławiu
- Wrocławski informator internetowy
Fot. 1 Nertog
Fot. 2 Klearchos Kapoutsis’