Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza

Obiekty:
  • Jurgów
  • Bukowina Tatrzańska
  • Poronin
  • Murzasichle
  • Zakopane
  • Kościelisko
  • Nowe Bystre
  • Dzianisz
  • Ciche
  • Ząb
więcej


ostatnia aktualizacja: 14 luty, 2013

Szlak dziedzictwa kulturowego Podtatrza to szlak o tematyce etnograficznej, zlokalizowany w powiecie tatrzańskim. Ideą przewodnią szlaku jest zachęcenie turystów i pasjonatów sztuki ludowej do odwiedzenia artystów z Podhala w ich pracowniach. Szlak prezentuje twórczość ludową oraz tradycyjne rzemiosło trwale wpisane w góralską tradycję. Podstawą tematyczną trasy nie musi być tylko kulturowe dziedzictwo materialne, w wąskim rozumieniu (zabytki), ale także dziedzictwo duchowe (sztuka i wartości przez nią przekazywane).

Szlak łączy pracownie i warsztaty twórców, artystów, rękodzielników, służąc prezentacji oraz upowszechnieniu twórczości artystów Podhala. Celem projektu było zinwentaryzowanie, zwaloryzowanie i próba uchwycenia w jednolitą marketingowo koncepcję dziedzictwa kulturowego Podtatrza by zaprezentować je szerszej publiczności w naturalnym kontekście społecznym i kulturowym.

(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)

Trasa szlaku prowadzi przez pracownie twórców ludowych zajmujących się m.in.: bednarstwem, stolarstwem, rzeźbą ludową w drewnie i metalu, szyciem strojów ludowych, hafciarstwem oraz malowaniem na szkle.

Zasięg szlaku ogranicza się do terenu powiatu tatrzańskiego i przebiega przez następujące miejscowości: Jurgów – Bukowinę Tatrzańską – Poronin – Murzasichle – Zakopane – Kościelisko – Nowy Bystre – Dzianisz – Ciche – Ząb.

Wszystkie obiekty (pracownie artystów) ujęte na szlaku są dostępne. W przewodniku podana jest dokładna lokalizacja i zasady zwiedzania poszczególnych warsztatów.

Podstawową ofertą szlaku jest wizyta w pracowni lub domu twórcy, spotkanie z nim i zapoznanie się z jego twórczością oraz warsztatem twórczym, łączy się to również z możliwością zakupem jego prac lub udziałem w warsztatach połączonych z nauką wybranej techniki.

(Cytat za:oficjalną stroną szlaku)

Koordynatorem szlaku jest Małopolskie Towarzystwo Doradcze oraz Starostwo Powiatowe w Zakopanem.

Szlak Dziedzictwa Kulturowego Podtatrza łączy w sobie ciekawą ofertę turystyki kulturowej z wymiernymi skutkami ekonomicznymi odczuwalnymi w regionie. Jest to jeden z niewielu szlaków, który jest posiada w ofercie zajęcia warsztatowe. Spotkania z rzemieślnikami dostarczają turystom wielu wrażeń, a dzięki kompleksowej informacji o szlaku w folderze (także dla turystów – rowerzystów), na takie spotkania można umówić się wcześniej, bez ryzyka, że zastanie się zamknięte drzwi.

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 53532

Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski