Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Droga Królewska w Krakowie

Obiekty:
  • Kraków - kościół pw. św. Floriana
  • Kraków - Barbakan
  • Kraków - Brama Floriańska
  • Kraków - Dom Matejki
  • Kraków - Muzeum Farmacji
  • Kraków - „Jama Michalika”
  • Kraków - kamienica „Pod Wiewiórką”
  • Kraków - kamienica „Pod Murzynami” ("Pod Etiopy")
  • Kraków - Kościół Mariacki
  • Kraków - Sukiennice
  • Kraków - Ratusz
  • Kraków - pomnik Adama Mickiewicza
  • Kraków - kościół pw. św. Wojciecha
  • Kraków - kościół pw. św. Franciszka
  • Kraków - Pałac Wielopolskich
  • Kraków - Pawilon Wyspiańskiego
  • Kraków - kościół pw. śś. Piotra i Pawła
  • Kraków - plac Marii Magdaleny z pomnikiem ks. Piotra Skargi
  • Kraków - kościół pw. św. Idziego
  • Kraków - Wawel
  • Kraków - hotel "Pod Różą"
  • Kraków - pomnik Grunwaldzki
  • Kraków - bazylika pw. Trójcy Świętej oo. Dominikanów
  • Kraków - kościół pw. św. Andrzeja Apostoła
  • Kraków - pałac Biskupa Erazma Ciołka
  • Kraków - kościół oo. Franciszkanów
więcej


ostatnia aktualizacja: 15 luty, 2013

Droga Królewska, to trasa, którą podążali królowie po koronacji, zwycięskich bitwach czy wizycie w obcym kraju, a także posłowie, biskupi obejmujący urząd i kondukty pogrzebowe wybitnych Polaków.

Rozpoczyna się na placu Matejki, przy którym wznosi się kościół św. Floriana. Warto w nim zwrócić uwagę na późnogotycki ołtarz św. Jana Chrzciciela oraz na płaskorzeźbę „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny” z 1440 roku. W skarbcu zaś przechowywany jest cenny zabytek – relikwiarz grunwaldzki.

Pośrodku placu znajduje się dzieło Antoniego Wiwulskiego z 1910 roku – pomnik ufundowany przez Ignacego Paderewskiego, upamiętniający zwycięską bitwę pod Grunwaldem.

Dalej trasa wiedzie przez Barbakan i Bramę Floriańską na ulicę Floriańską. Barbakan inaczej zwany Rondlem, jest jedną z trzech budowli obronnych tego typu w Europie, zachowanych do dzisiejszych czasów.

Brama Floriańska, zwana także Bramą Chwały, powstała około 1300 roku, a opiekował się nią cech kuśnierzy. Przechodzący przez nią mogą podziwiać kopię obrazu Matki Bożej Piaskowej. Natomiast po wykupieniu biletu na zwiedzanie murów obronnych, można zobaczyć kapliczkę ufundowaną przez księcia Władysława Czartoryskiego, która znajduje się na piętrze Bramy.

Spacerując Floriańską, mija się zabytkowe kamienice i muzea. Warto zwiedzić Dom Matejki
(Floriańska 41) i Muzeum Farmacji UJ (Floriańska 25). Muzeum twórczości Jana Matejki i pamiątek po malarzu i jego najbliższych – żonie i dzieciach, mieści się w kamienicy, w której artysta mieszkał i pracował przez całe życie.

Muzeum Farmacji jest największym w Polsce i jednym z nielicznych obiektów tego typu na świecie. Gromadzi eksponaty z 1200 aptek z całego kraju.

Warto poszukać także takich miejsc jak: Jama Michalika (Floriańska 45) – słynna kawiarnia założona przez cukiernika z Lwowa, miejsce powstania kabaretu Zielony Balonik; kamienica „Pod Wiewiórką” (Floriańska 15), gdzie znajdowała się drukarnia, która mogła poszczycić się m.in. wydaniem kazań ks. Piotra Skargi. Z budynkiem tym wiąże się także postać ojca chirurgii polskiej – Rafała Józefa Czerwiakowskiego.

Najstarszy hotel w Krakowie (ok. 1800) to budynek pod numerem 14. „Pod Różą” zdobi późnorenesansowy portal z łacińską sentencją.

Natomiast pod numerem 1 znajduje się kamienica „Pod Murzynami” zwana także Pod Etiopy, gdzie kiedyś mieściła się apteka.

Z ulicy Floriańskiej wchodzi się na Rynek Główny. Obowiązkowymi punktami spaceru są: kościół Mariacki, Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, kościół św. Wojciecha i zabytkowe kamienice. Wśród tych ostatnich należy wymienić: kamienicę „Pod Baranami” (nr 27), „Pod Jaszczurami” (nr 8), Włoską (nr 7), Krzysztofory (nr 35), „Pod Obrazem” (nr 19), Szarą (nr 6), Bonerowską (nr 9), Morsztynowską (nr 16), Hetmańską (nr 17), Pałac Jabłonowskich (nr 20), Spiski (nr 34), „Pod Jeleniem” (nr 36) i „Pod Orłem” (nr 45).

Po zwiedzeniu Rynku Droga Królewska prowadzi ulicą Grodzką. Przecina ją plac Wszystkich Świętych, przy którym wznoszą się dwa gotyckie kościoły – św. Trójcy i św. Franciszka.

W pobliżu znajduje się także pałac Wielopolskich będący siedzibą władz miasta. W jego otoczeniu stoją pomniki dwóch prezydentów Krakowa – Józefa Dietla oraz Mikołaja Zyblikiewicza.

Do placu przylega Pawilon Wyspiańskiego, zarządzany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, gdzie znajduje się Informacja Turystyczna.

Idąc ulicą Grodzką, dochodzi się do kościoła, przed którym stoją figury dwunastu apostołów. Ta charakterystyczna świątynia pw. św. św. Piotra i Pawła powstała na wzór kościoła II Gesu w Rzymie i była pierwszym barokowym kościołem Krakowa. Najstarszym elementem wyposażenia jest chrzcielnica (1528). Warto wykupić bilet do podziemi, gdzie spoczywa ks. Piotr Skarga.

Tuż obok stoi kościół św. Andrzeja. Jest to jedna z najstarszych świątyń Krakowa, pochodzi z lat 1079-1098. Wewnątrz zachwyca ambona w kształcie łodzi.

Skręcając w prawo i przecinając plac Marii Magdaleny z pomnikiem ks. Piotra Skargi, wchodzi się na ulicę Kanoniczą. Spacerując nią, mija się m.in. pałac biskupa Erazma Ciołka, który obecnie służy jako oddział Muzeum Narodowego, Instytut Cervantesa, Muzeum Archidiecezjalne i Dom Długosza, w którym mieszkał słynny kronikarz, kiedy pisał „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”. Wejście zdobi łacińska sentencja, a na elewacji od strony Podzamcza wisi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII wieku.

Niewielki kościół św. Idziego, tuż pod Wawelem, może poszczycić się stallami wykonanymi z pozostałości po nagrobku św. Jacka, z jego kaplicy z kościoła oo. Dominikanów. Według legendy świątynia ta była dziękczynieniem ofiarowanym Bogu przez księcia Władysława Hermana, za narodzenie się Bolesława Krzywoustego.

Trasa kończy się na Wawelu, miejscu niezwykłym, gdzie można zwiedzać komnaty, skarbiec, wystawy tematyczne, a także katedrę, krypty i wieżę z dzwonem Zygmunta. Rozciąga się stąd piękna panorama Krakowa.

wolontariuszka
Kinga Dębska

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski