Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Trasa św. Stanisława w Krakowie

Obiekty:
  • Kraków - Katedra Wawelska
  • Kraków - kościół pw. św. Katarzyny
  • Kraków - kościół pw. Bożego Ciała
  • Kraków - kościół pw. śś. Michała Archanioła i Stanisława "Na Skałce"
  • Kraków - kościół św. Bernardyna ze Sieny oo. Bernardynów
  • Kraków - Ratusz na placu Wolnica
więcej


ostatnia aktualizacja: 15 luty, 2013

Trasa św. Stanisława prowadzi przez zabytki sakralne Krakowa oraz miejsca związane z życiem patrona Polski.

Św. Stanisław to postać, która na trwałe zapisała się w historii Polski. Okrutnie zamordowany w 1079 roku przez króla Bolesława Śmiałego, stał się patronem Polski i Krakowa. Z jego postacią wiążą się liczne legendy, a jego kult trwa do dziś.

Szlak rozpoczyna się w wawelskiej katedrze, miejscu spoczynku świętego, a także królów i zasłużonych Polaków. To tutaj odbywały się koronacje, przez wieki królowie składali w katedrze trofea. Znajduje się tutaj również krucyfiks, z którym miała rozmawiać królowa Jadwiga.

Następnie szlak prowadzi do kościoła ojców Bernardynów. Miejsce to słynie ze studni bł. Szymona z Lipnicy, której woda ma ponoć działanie uzdrawiające. W świątyni warto zwrócić uwagę na obrazy Franciszka Lekszyckiego, marmurowy ołtarz bł. Szymona, witraż okienny Mehoffera oraz rzeźbę św. Anny Samotrzeć.
Stamtąd trasa prowadzi na Kazimierz, do kościoła na Skałce, gdzie miała miejsce męczeńska śmierć św. Stanisława. Co roku, we wspomnienie Stanisława (8 maja) odbywa się do tej świątyni procesja z Wawelu. W kościele pw. św. Michała Archanioła przechowywany jest relikwiarz z kością męczennika, a także pień, na który trysnęła jego krew. Obok świątyni znajduje się ołtarz Trzech Tysiącleci oraz źródełko św. Stanisława. Na Skałce znajduje się także Krypta Zasłużonych.

Dalej trasa dochodzi do  kościoła pw. św. Katarzyny, którym opiekują się augustianie. W tej gotyckiej świątyni warto zobaczyć przede wszystkim barokowy ołtarz główny, nagrobek Wawrzyńca Spytka Jordana, obraz Koło Śmierci, obraz Matki Boskiej Kotwicznej oraz rzeźbę św. Rity da Cascia.

Szlak kończy się po przejściu przez plac Wolnica, w kościele pw. Bożego Ciała. Plac Wolnica jest dawnym rynkiem Kazimierza. Niegdyś był o wiele większy, jednak po włączeniu Kazimierza do Krakowa w 1800 roku, wytyczono nowe ulice i plac uzyskał obecny wymiar. Jego zachodnią część zajmuje XVIII-wieczny ratusz, obecnie siedziba Muzeum Etnograficznego.

Wnętrze kościoła pw. Bożego Ciała łączy elementy gotyckiej architektury i barokowego wystroju. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ograny – największy instrument w Krakowie. Zachwyca także późnobarokowa ambona w kształcie łodzi, podtrzymywana przez syreny i delfiny.

Niektóre źródła dodają do szlaku jeszcze kościół Misjonarzy, kościół pw. św. Trójcy oraz klasztor Albertynów.

wolontariuszka
Kinga Dębska

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski