Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Śladami europejskiej tożsamości Krakowa

Obiekty:
  • Kraków
więcej


ostatnia aktualizacja: 14 luty, 2013

Śladem europejskiej tożsamości Krakowa to tytuł ekspozycji i nazwa szlaku turystycznego w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach.

(Źródło:www.podziemiarynku.com)

Podziemia Rynku Głównego udostępniono dla zwiedzających jesienią 2010 r. Od samego początku podziemny oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To pierwsze tego typu muzeum w Polsce. Co jest magnesem przyciągającym rzesze widzów? Odpowiedź znajdziemy ok. 5 metrów pod płytą krakowskiego Rynku.

Zanim Bolesław Wstydliwy lokował miasto na prawie magdeburskim (1257 r.), pierwotny ośrodek miejski tworzyło Wzgórze Wawelskie wraz z podgrodziem, które otaczały liczne, drewniane osady.

W miejscu jednej z nich utworzono rynek nowego, lokacyjnego miasta. Plac o powierzchni 200 m² wytyczono wzdłuż linii krzyżujących się szlaków handlowych, a stało się to w połowie XIII w. Tutaj spotykali się kupcy, handlarze, rzemieślnicy. W tym miejscu zbudowano trakty drożne, ustawiono kramy kupieckie, na których wymieniano luksusowe towary i cenne surowce. Od tej pory tętniący życiem, ogromny plac targowy stał się sercem Krakowa – największą i najważniejszą przestrzenią publiczną tego miasta.

Dzięki swojej strategicznej lokalizacji i szybkiemu rozwojowi Kraków uzyskał silną pozycję w średniowiecznej Europie, uczestniczył także w Hanzie mimo braku dostępu do morza! Źródłem tego sukcesu były miedź i sól – najważniejsze towary eksportowe Krakowa.

W wyniku kilkuletniej pracy archeologów i badaczy historii miasta udało się wydobyć kilkaset obiektów (zabytków archeologicznych – pamiątek minionych wieków), które dzisiaj eksponowane są w podziemnym parku archeologicznym, na wystawie zatytułowanej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Zamysłem autorów ekspozycji było ukazanie nie tylko codzienności średniowiecznego Krakowa, ale także jego relacji z innymi europejskimi miastami.

By zobaczyć ekspozycję, musimy zejść pod bruk Rynku; spacer w głąb ziemi to zarazem podróż w czasie… Pięć metrów głębokości to jednocześnie tysiąc lat historii krakowskiego Rynku.

(źródło: drukowany materiał promocyjny dotyczący ekspozycji)

Dlaczego Podziemia Rynku Krakowskiego są wyjątkowe wśród polskich muzeów? Ponieważ splatają się tam odległa przeszłość ze współczesnością, a nowoczesna technika służy historii. Podziemia Rynku są jednym z najlepiej wyposażonych w multimedia muzeów w Polsce. Fascynuje tam nie tylko historia, ale i sposób przybliżania jej zwiedzającym. Ekspozycję wyposażono w stanowiska multimedialne, projektory, hologramy, ekrany, makiety, cyfrowe rekonstrukcje, monitory dotykowe, a nawet playery. Wszystko to angażuje zmysły i sprawia, że w ten sposób zaaranżowana przestrzeń pozwala poczuć atmosferę dawnego Krakowa, usłyszeć zgiełk średniowiecznego placu handlowego. Zwiedzający staje się równocześnie obserwatorem, słuchaczem i uczestnikiem życia średniowiecznego miasta.

Podziemny szlak turystyczny Śladami europejskiej tożsamości Krakowa umożliwia odbycie podróży w przeszłość trzema trasami o różnej długości: wariant A (45 min.), B (60 min.) i C (120 min.).

Spacerując, mamy możliwość zobaczenia ponad 700 zabytków archeologicznych! W gablotach znajdują się przedmioty codziennego użytku, biżuteria, wyroby rzemiosła artystycznego, mapy, makiety. Możemy zobaczyć również pierwsze krakowskie drewniane chaty, kramy kupieckie, wielką wagę, ślady pierwszego chrześcijańskiego cmentarzyska, rekonstrukcje warsztatów, pozostałości traktów drożnych, oryginalny bruk z XIII w. Ciekawostką budzącą duże zainteresowanie są kapsuły czasu.

Choć do zwiedzania tego miejsca nie trzeba długo namawiać, podziemne muzeum polecam każdemu – dorosłym i dzieciom, krakowianom i gościom, zarówno miłośnikom Grodu Kraka, jak i pasjonatom historii i archeologii oraz tym, którzy ciekawi są nowinek technicznych. Spacer po podziemiach krakowskiego Rynku może być ważnym doświadczeniem obcowania z przeszłością i wyjątkową atrakcją jednocześnie.

Kraków pozostaje wyjątkowym miejscem na kulturalnej, a raczej kulturowej, mapie Polski i Europy. Jak pisze Franciszek Ziejka, „Młodzi Polacy nadal uczą się narodowej historii, odwiedzają miejscowe budowle sakralne i świeckie. Tutaj owa historia nie stała się zbędnym balastem. Nadaj żyje i wciąga niemałe rzesze młodych.

(F. Ziejka, Serce Polski)

Przechodniu, zejdź do podziemi, poznaj dzieje sławnego miasta.

Prezentacja ekspozycji muzealnej serwisu krakow.pl
http://youtu.be/Aq1a07LMcZI

Informacje dodatkowe

  • adres: Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 02 (wejście do muzeum znajduje się w Sukiennicach, od strony Bazyliki Mariackiej),
  • Centrum Obsługi Zwiedzających: informacja i sprzedaż biletów, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl
  • godziny otwarcia:
    w okresie letnim od kwietnia do października:
    poniedziałek 10.00–20.00
    wtorek 10.00–16.00
    środa – niedziela 10.00–22.00w okresie zimowym od listopada do marca:
    poniedziałek 10.00–20.00
    wtorek 10.00–16.00
    środa – niedziela 10.00–20.00

Ze względu na ograniczoną liczbę biletów, konieczna jest ich wcześniejsza rezerwacja.

wolontariuszka
Katarzyna Nowak

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski