Krakowski Szlak Techniki to trasa spacerowa prezentująca zabytki industrialne w Krakowie. Szlak powstał w 2006 roku z inicjatywy Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Na szlaku znajdują się obiekty związane z różnymi gałęziami przemysłu: koleją, browarnictwem, energetyką, transportem oraz infrastrukturą drogową i rzeczną.
Krakowski Szlak Techniki prowadzi od stacji kolejowej (budynek dworca PKP Kraków Główny) przez dzielnice Stare Miasto, Kazimierz aż do Fabryki Schindlera na Podgórzu. Na trasie znajdują się tylko niektóre zabytki przemysłowe, których w Krakowie jest wiele więcej.
Trasa składa się z 16 zabytków, z których większość jest dostępna przez cały czas, w kilku znajdują się placówki muzealne, a część obiektów, ze względu na obecnie pełnione funkcje, nie jest dostępna dla zwiedzających i można je oglądać tylko z zewnątrz.
Wybrane obiekty na Krakowskim Szlaku Techniki:
- Dworzec Główny – stacja kolejowa (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3),
- Podkop Talowskiego i wiadukt kolejowy przy ul. Lubicz,
- Elektrownia Teatru Miejskiego (pl. Św. Ducha 1) – obecnie Scena Miniatura Teatru im. J. Słowackiego,
- Elektrownia Krakowska (ul. Dajwór 27),
- Zajezdnia tramwajowa (ul. św. Wawrzyńca 15) – obecnie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie,
- Gazownia Krakowska (ul. Gazowa 12-16),
- Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4) – obecnie oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa,
- Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 – dawna Krakowska Huta Szkła.
Zabytki zlokalizowane na szlaku są oznaczone tablicami – emblematami w kształcie zębatek. Na każdej z nich jest krótki opis danego obiektu w języku polskim oraz angielskim.
Dla zwiedzających szlak został opracowany również przewodnik w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, który można bezpłatnie otrzymać w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie lub pobrać w formacie PDF ze strony Urzędu Miasta Krakowa.
W Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie można otrzymać wszystkie potrzebne informacje o trasie oraz materiały promocyjne szlaku.
Trasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 32400