Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Architektura u wód. Krynica w latach 30. XX w. SpacerowM!K

Obiekty:
  • Krynica-Zdrój - Nowy Dom Zdrojowy
  • Krynica-Zdrój - Nowe Łazienki Mineralne
  • Krynica-Zdrój - "Patria"
  • Krynica-Zdrój - stacja kolejki
  • Krynica-Zdrój - "Lwigród"
więcej


ostatnia aktualizacja: 15 luty, 2013

Krynica zasłynęła z leczniczych źródeł już pod koniec XVIII w. W 1807 r. została oficjalnie uznana za miejscowość uzdrowiskową i od tego momentu zaczął się rozwój tego małego galicyjskiego miasteczka. Niewątpliwie przyczynił się do tego Józef Dietl – lekarz, prezydent Krakowa i wielki propagator turystyki uzdrowiskowej.

W 1857 r. napisał broszurę Krynica w Karpatach galicyjskich położona, która wychwalała lecznicze walory Krynicy. Pierwsze budynki uzdrowiskowe powstawały w tak zwanym stylu szwajcarskim, nawiązującym do zachodnich realizacji. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Stary Dom Zdrojowy projektu Feliksa Księżarskiego, który, mimo iż murowany, wyznaczył rytm dla architektury drewnianej w Krynicy. Styl zakopiański – polska odpowiedź na poszukiwania stylu narodowego – wbrew pozorom nie zawitał do Krynicy. Miasto było nastawione bardziej kosmopolitycznie, tak więc pod koniec XIX w. dominowała tam raczej architektura historyzmu, wychodząca przede wszystkim spod ręki znakomitego architekta Jana Zawiejskiego.


Przewodnik po szlaku

http://youtu.be/V1wDdyU1Nyk
Materiał przygotowany w ramach projektu Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego
Film MIK

Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski