Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Spacer po południowej części Nowego Sącza

Obiekty:
  • Nowy Sącz - Rynek
  • Nowy Sącz - bazylika pw. św. Małgorzaty
  • Nowy Sącz - „Maślany Rynek”
  • Nowy Sącz - Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”
  • Nowy Sącz - kościół pw. św. Kazimierza
  • Nowy Sącz - kamienice na placu św. Kazimierza
  • Nowy Sącz - kamienica na ul. Konarskiego 7
  • Nowy Sącz - Szkoła Podstawowa nr 1
  • Nowy Sącz - Planty Miejskie
  • Nowy Sącz - Szkoła Podstawowa nr 2
  • Nowy Sącz - kaplica pw. św. Marka
więcej


ostatnia aktualizacja: 28 marzec, 2013

Stopień trudności trasy nie jest zbyt wymagający, poradzą sobie zarówno młodsze dzieci, jak i osoby starsze. Czas przejścia całej trasy to ok. 45 minut.

Trasa spaceru ma początek na Rynku. Stamtąd kierujemy się w stronę bazyliki św. Małgorzaty, następnie na ul. św. Ducha skręcamy w prawo i od ul. Lwowskiej idziemy wzdłuż ul. Sobieskiego. Za ul. Wałową znajduje się „Maślany Rynek”, czyli miejski plac targowy.

Dalej, za skrzyżowaniem z ul. Tadeusza Kościuszki, widzimy budynek Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”. Po drugiej stronie ulicy widać kościół pw. św. Kazimierza (wnętrze kościoła w całości można zobaczyć wyłącznie podczas mszy św.). Za kościołem, na pl. św. Kazimierza usytuowane są dwie secesyjne kamienice (nr 2 i 3), powstałe w 1907 roku.

Warta zobaczenia jest również kamienica przy ul. Konarskiego 7. Nieopodal, na ul. Jana Długosza, mieści się Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza z 1898 roku. Za szkołą znajduje się park miejski – Planty, w południowej części Plant stoi pomnik Adama Mickiewicza projektu Jana Badury, wykonany z okazji 670 rocznicy lokacji miasta (1962 r).

W stronę Rynku wracamy ul. Jagiellońską przylegającą do Plant. Mijamy budynek Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Jadwigi Królowej, z końca XIX wieku.

Obok skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z ul. Tadeusza Kościuszki znajduje się kapliczka z 1771 roku pw. św. Marka, zwana popularnie „szwedzką” ze względu na usytuowanie na XVII-wiecznym miejscu pochówku szwedzkich żołnierzy.

Ul. Jagiellońską dochodzimy na Rynek (warto zwrócić uwagę na mieszczącą się tam kamienicę nr 7 zbudowaną na początku XX stulecia).

Miejsca atrakcyjne

    • Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” – budynek powstał w 1892 roku, został rozbudowany przed wojną, obecnie zaś w zmodernizowanej wersji jest miejscem kulturalnych wydarzeń miasta; od 2011 roku przy MCK „Sokół” działa Małopolska Galeria Sztuki „Na Bursztynowym Szlaku”, warta zobaczenia ze względu na nowoczesny wygląd architektoniczny.
    • Kościół pw. św. Kazimierza – zwany kaplicą szkolną, wybudowany został według projektu Teodora Talowskiego w latach 1908-1912. Jest neogotycki, ale wewnątrz znajduje się secesyjna polichromia autorstwa Jana Bukowskiego. Ten ostatni zaprojektował także ołtarz główny, ambony, lampy. Witraże według projektu Stefana Matejki wykonała w 1912 roku firma Żeleńskiego z Krakowa, natomiast autorem drogi krzyżowej jest Władysław Hasior.
    • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza – nad portalami pierwszego piętra w niszach znajdują się popiersia znanych Polaków wykonane przez S. Wójcika.
  • Kamienica przy ul. Konarskiego 7 – obiekt autorstwa Zenona Adama Remiego z lat 1908-1910.
  • Kamienica przy pl. św. Kazimierza 2 – powstała w 1907 roku, również autorstwa Zenona Adama Remiego; drzwi i balustrada w stylu secesyjnym, narożny wykusz podpiera ozdobna jaszczurka.
  • Planty Miejskie – ogród miejski z 1885 roku. W centralnym miejscu znajdują się Dąb Wolności z 1918 roku i Kamień Papieski z 2005 roku. Na Plantach swoją siedzibę ma również Mała Galeria.

Wskazówka: przed rozpoczęciem spaceru dobrze jest udać się do Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu znajdującej się przy ul. Piotra Skargi 2, gdzie miła i przyjazna obsługa rozwieje wszelkie wątpliwości, doradzi oraz zaopatrzy w niezbędne plany miasta oraz foldery informacyjne.

NIEZBĘDNIK

  • Dojazd
    Istnieje wiele możliwości dojazdu do Nowego Sącza; z Krakowa najlepiej pojechać autobusem (kilku przewoźników, odjazdy z Regionalnego Dworca Autobusowego co godzinę lub częściej); miasto dysponuje wieloma miejscami parkingowymi, więc można wybrać się też samochodem.
    Czas przejazdu Kraków – Nowy Sącz to ok. 2,5 godziny.
    Cena – bilet autobusowy w jedną stronę kosztuje 18 zł (dostępne są zniżki dla studentów i młodzieży szkolnej).
  • Baza gastronomiczna
    Na trasie znajduje się wiele restauracji, głównie pizzerii. Na szczególną uwagę zasługuje lodziarnia „Argasińscy” znajdująca się przy ul. Kościuszki 9, od lat znana ze swoich deserów (otwarta jest jednak tylko w sezonie letnim).
  • Miejsca parkingowe
    w obrębie rynku znajduje się wiele miejsc parkingowych

Materiały pomocnicze

wolontariuszka
Beata Dziubanowska, Barbara Janeczek

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski