Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Spacer Doliną Racławki trasą z Dubia do Paczółtowic

Obiekty:
  • Rezerwat przyrody Dolina Racławki
  • Dubie
  • Dubie - źródła Bażana
  • Paczółtowice
więcej


ostatnia aktualizacja: 15 kwiecień, 2013

Do Doliny Racławki wybraliśmy się w listopadzie 2010 roku, korzystając z ostatnich słonecznych dni jesieni.
Cel: przejście Doliną Racławki od strony wsi Dubie w kierunku wsi Paczółtowice.

Start
Pierwszym wyzwaniem, przed jakim stanęliśmy, było znalezienie busa z Krakowa do Dubia, skąd do wejścia do Doliny Racławki jest już dość blisko – około 1,5 km. Busy z Krakowa do Dubia odjeżdżają z Nowego Kleparza i, jak to często bywa w takich sytuacjach, najskuteczniejszą metodą zdobywania informacji o godzinach odjazdów busów okazał się nie rozkład w Internecie czy ten wiszący na przystanku (oba były nieaktualne), a osoby czekające na ten sam środek transportu. Tak dowiedzieliśmy się, kiedy nadjedzie kolejny bus, ile potrwa podróż, gdzie wysiąść i w którą stronę udać się do Doliny Racławki. W tej ostatniej kwestii pomocny okazał się również sprzedawca z lokalnego sklepu spożywczego. Polecamy wszystkim tę metodę zdobywania informacji!

Wskazówka: Dobrze zaopatrzyć się w prowiant – poza wspomnianym sklepem spożywczym nie spotkaliśmy na trasie żadnych sklepów ani punktów gastronomicznych.

Dolina Racławki
Rezerwat przyrody Dolina Racławki znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, wchodzącego w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i jest największym rezerwatem przyrody w Małopolsce. Na przejście wszystkich tras dydaktycznych zlokalizowanych w rezerwacie trzeba przeznaczyć około 10 godzin.

Przykładowa trasa: Dubie – Paczółtowice
Droga przez dolinę od strony Dubia w kierunku Paczółtowic ma długość około 3 km. Przejście od przystanku do wejścia do doliny (1,5 km) oraz właściwej trasy (3 km) zajęło nam około 3 godzin. Często jednak zatrzymywaliśmy się, by robić zdjęcia i podziwiać widoki. Bez tych przystanków 1,5-2 h powinno wystarczyć na pokonanie tej drogi.

Znalezienie wejścia do Doliny Racławki nie było trudne, potrzeba skorzystania z mapy pojawiła się dopiero później. Po drodze do doliny minęliśmy czynną Kopalnię Odkrywkową Dolomitu Dubie oraz niewielki parking (mapa) – zmotoryzowani turyści mogą więc skrócić sobie spacer o 1,5 km, które my musieliśmy pokonać od przystanku busa.

Dla kogo?
Trasy jest łatwa, zdarzają się jednak trudniejsze momenty – na przykład mniej więcej w połowie drogi, gdzie rzeka Racławka zajmuje prawie całą szerokość wyznaczonej ścieżki. Przypuszczalnie w okresie wzmożonych opadów konieczne jest w tym miejscu zboczenie z głównej trasy. Racławka to dość bystry potok, miejscami tworzy baseniki i małe wodospady. Po drodze jest wiele miejsc, w których, korzystając z drewnianych ławek i stolików, można sobie odpocząć.

Co tam jest ciekawego?
Dolina Racławki jest bogata w ciekawe formy geologiczne – skały wapienne pochodzące z różnych epok geologicznych, jaskinie, jamki, źródła (m.in. źródła Bażana, zagospodarowane na potrzeby wodociągu). Można tu także spotkać 27 gatunków roślin chronionych i kilka pomników przyrody. Dolinę zamieszkuje także typowa dla podkrakowskich dolin fauna, m.in. orzesznice i ślimaki. Tutejsze jaskinie są idealnym miejscem dla nietoperzy. Bardzo chcieliśmy zobaczyć orzesznicę, ale tego planu niestety nie udało się zrealizować. Spotkaliśmy za to żaby i ślimaki.

W labiryncie szlaków
Przez Dolinę Racławki przebiega kilka szlaków, niestety nie udało nam się na podstawie oznaczeń zidentyfikować i nazwać wszystkich. Część oznakowania należy do Zarządu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, gminy Krzeszowice, a niektóre do Nadleśnictwa Krzeszowice. Tablic informujących o trasach i poszczególnych ciekawostkach, jakie na nich napotykamy, jest sporo, większość jednak została zdewastowana w stopniu uniemożliwiającym ich odczytanie. Numeracja niektórych tablic sugeruje, że części z nich brakuje (bądź brakuje wskazówek, które pozwoliłyby nam je odnaleźć). Jako odbiorcy przeciętnie zaznajomieni ze sposobem znakowania szlaków mieliśmy po drodze wiele wątpliwości.

[W Dolinie Racławki Zarząd Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego wkrótce zostaną zainstalowane nowe tablice. Wyznaczają one 3 trasy edukacyjne.]

Za kulisami
Stan czystości Doliny Racławki, w porównaniu z relacjami sprzed kilku lat, jakie można znaleźć w Internecie, z pewnością się poprawił. W październiku 2010 roku uczestnicy projektu „Chcę żyć w czystej gminie”, którego autorem jest Stowarzyszenie „RYNEK”, zorganizowali akcję sprzątania Doliny Racławki. Właściwie tylko raz natknęliśmy się na miejsce, gdzie w rzece skumulowały się plastikowe butelki.

Powrót do domu
Przy wyjściu z Doliny Racławki od strony Paczółtowic po raz pierwszy spojrzeliśmy na mapę. Trasa wychodzi wprost na ulicę, na której odbywa się dość szybki ruch samochodowy. Znajduje się tu mały parking. Brakuje jednak wskazówek mówiących, czy do przystanku powinniśmy się udać wzdłuż drogi w lewą, czy w prawą stronę. W końcu zastosowaliśmy wypróbowaną już wcześniej metodę i zapytaliśmy o drogę w przydrożnym gospodarstwie – okazało się, że przystanek znajduje się około 500 m od wyjścia z Doliny Racławki, kierując się w lewo. Regularnie (co około pół godziny) odjeżdżają z niego busy do Krzeszowic, skąd już bez większych przeszkód można wrócić do Krakowa.

Trasę możemy określić jako wyjątkowo łatwą – dzieci i osoby starsze nie powinny mieć problemów z jej przejściem. Wątpliwości mamy jedynie co do opisanego powyżej problematycznego miejsca, w którym Racławka zajmuje część wyznaczonej ścieżki. Trasa, jaką wybraliśmy na przejście doliny, jest idealna dla osób niezmotoryzowanych – zaczyna się i kończy w różnych miejscach. Są jednak w Dolinie Racławki i szlaki zataczające pętlę – można więc wrócić nimi do pozostawionego na parkingu w Dubiu samochodu bez konieczności poruszania się po własnych śladach.

Wycieczkę do Doliny Racławki wspominamy bardzo dobrze, udało nam się na chwilę oderwać od zgiełku miasta i aktywnie wypocząć. Pozostało jednak pewne uczucie niedosytu, związane z merytoryczną stroną trasy. Niecierpliwie czekamy na nowe tablice informacyjne, by móc w pełni wykorzystać spacerowy potencjał tego miejsca i poznać geologiczne i przyrodnicze ciekawostki.

Dolina Racławki będzie jednym z obiektów tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które odbędą się 14 i 15 maja 2011 r.

  • Trasa
    Dubie – Paczółtowice
  • Dojazd z Krakowa
    Na przykład busy odjeżdżające z Nowego Kleparza do Dubia oraz autobus strefowy 278 z Bronowic Małych. Autobus kursuje znacznie rzadziej niż busy (rozkład).
  • Parking
    Tak
  • Bazy wypadowe
    Poza Dubiem bazy wypadowe do Doliny Racławki znajdują się w: Krzeszowicach, Rudawie, Dębniku, Paczółtowicach, Żarach i Szklarach.
  • Czas przejścia trasy
    1,5-2 h

Materiały, z których korzystaliśmy przed spacerem:

http://youtu.be/BRE6RAFiofg

wolontariuszka
Urszula Karpińska

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski