Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Śladami Żydów Małopolskich

Obiekty:
 • Oświęcim – obóz zagłady
 • Kraków – dzielnica Kazimierz
 • Bochnia – Muzeum im. S. Fischera
 • Bochnia – kirkut
 • Dąbrowa Tarnowska – synagoga i kirkut
 • Tarnów – Szlak tarnowskich Żydów
 • Bobowa – synagoga i kirkut
 • Nowy Sącz – muzeum – synagoga
 • Nowy Sącz – kirkut
 • Nowy Wiśnicz – kirkut
więcej


ostatnia aktualizacja: 1 luty, 2013

Szlak Śladami Żydów Małopolskich to trasa samochodowa, prowadząca od krakowskiego Kazimierza przez Tarnów, Dąbrowę Tarnowską, Bobową, Nowy Sącz, Nowy Wiśnicz, Bochnię aż do Oświęcimia.

Szlak przybliża dziedzictwo kultury żydowskiej w Małopolsce.

Miejscowości i obiekty na szlaku Śladami Żydów Małopolskich:

 • Kraków (Kazimierz),
 • Dąbrowa Tarnowska (ruiny synagogi, cmentarz). Synagogę zbudowano w latach 1855-1860 według projektu architekta i inżyniera Abrahama Goldsteina. Podczas I wojny światowej synagoga uległa zniszczeniu, jednak na początku lat 20. odnowiono ją. W latach 1936-1937 przeprowadzono remont. Nieopodal synagogi, po przeciwnej stronie ulicy, znajduje się kirkut – żydowski cmentarz z ocalałymi, kamiennymi nagrobkami (macewami). Miejscem, które warto odwiedzić w Dąbrowie, jest dawny dom modlitwy przy ulicy Daszyńskiego, gdzie obecnie mieści się Izba Pamięci Żydów.
 • Nowy Sącz (muzeum – synagoga, kirkut).
 • Nowy Wiśnicz (kirkut)
 • Bochnia (judaica w muzeum, kirkut).

  Na kolekcję judaików w bocheńskim muzeum składają się zarówno obiekty synagogalne, jak i przedmioty związane z rytuałami domowymi. Tora, rimonim, jad, szofar, lampki chanukowe, klamra zakładana w Jom Kipur, puszka na etrog, besamin, kubek kiduszowy, serwetka szabatowa. Interesującym obiektem jest pieczęć bocheńskiego rabina Szyi Halbertama oraz znalezione na terenie dawnego getta nakrycie głowy – streimel. Kolekcję judaików tworzą również książki hebrajskie i w jidysz oraz dokumenty dotyczące Żydów bocheńskich z XIX i XX wieku, w tym również dokumenty z okresu okupacji hitlerowskiej. Elementem uzupełniającym bocheńskie judaika jest ikonografia – obrazy miejscowych malarzy oraz zbiór fotografii pokazujących lokalną społeczność żydowską sprzed 1939 r.

  (Cytat za: oficjalną stroną Muzeum im. S. Fischera w Bochni)

 • Oświęcim (obóz zagłady).

Szlak Śladami Żydów Małopolskich mógłby się stać ciekawą ofertą turystyczną skierowaną nie tylko do turystów indywidualnych, ale też propozycją dla grup szkolnych, które w ramach zajęć dotyczących zagadnień mniejszości narodowych i etnicznych oraz poznawania historii Małopolski, mogłyby skorzystać z kompleksowej oferty pokazującej żydowskie dziedzictwo w regionie nie tylko przez pryzmat obozu zagłady w Oświęcimiu.

Niestety brak jest koordynacji całości działań prezentujących dziedzictwo mniejszości żydowskiej w Małopolsce. Uwzględnienie w szlaku Śladami Żydów Małopolskich tematycznych tras miejskich w Krakowie i Tarnowie, promocja Szlaku Żydów Małopolskich w czasie wydarzeń związanych z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie mogłaby się przyczynić do zwiększenia ruchu turystycznego na szlaku.

<img alt=”TRASEO” src=”http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/files/TRASEO2.jpg” width=”100″ height=”30″ />Trasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl

Kod trasy: 32613

Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski