Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Szlak tarnowskich Żydów

Obiekty:
 • Tarnów - ulica Wekslarska
 • Tarnów - ulica Żydowska
 • tarnów - ulica Goldhammera
 • Tarnów - bima (pozostałość po najstarszej tarnowskiej synagodze)
 • Tarnów - plac Bohaterów Getta
 • Tarnów - cmentarz
 • Tarnów - Rynek
 • Tarnów - młyn Henryka Szancera
 • Tarnów - Liceum hebrajskiego (byłe)
 • Tarnów - Synagoga Nowa
 • Tarnó - kirkut
 • Tarnó - budynek Stowarzyszenia "Safa Bura"
więcej


ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2013

Wyznaczona trasa upamiętnia ich historyczną obecność w Tarnowie, którzy przed II wojną światową stanowili 45% mieszkańców miasta, tragicznie zniesioną przez Holocaust.

Start
Dojazd do Tarnowa: z Krakowa do Tarnowa dotarliśmy krajową nr 4 w niecałe 1,5 godziny. W mieście bez trudu można znaleźć płatne i bezpłatne miejsca parkingowe. Do Tarnowa można dojechać również pociągiem lub jednym z licznych autobusów startujących z Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie.

Trasa
Większość obiektów trasy znajduje się w obrębie i okolicach dawnego getta, czyli w ścisłym centrum miasta. Trasa rozpoczyna się od ulic Wekslarskiej i Żydowskiej, będących odnogami tarnowskiego Rynku. Posiłkując się planem miasta i informacjami znalezionymi w Internecie, bez trudu można odnaleźć kolejne punkty wycieczki. Są one ponadto oznaczone tabliczkami, a co jakiś czas o o tym, że podążamy we właściwym kierunku upewniają nas drogowskazy.

Kolejnym celem, również znajdującym się w pobliżu Rynku, była bima, czyli pozostałość po najstarszej (XVII w.) tarnowskiej synagodze. Dalej ulica Goldhammera – prawnika, wiceburmistrza i zasłużonego obywatela miasta. Przy tej ulicy, pod numerem 6, zachowały się napisy reklamujące dania restauracyjne w jidysz i po polsku.

Następnie trafiliśmy na Plac Bohaterów Getta, tuż za nim znajduje się pomnik upamiętniający miejsce, z którego hitlerowcy w dniu 14 czerwca 1940 r. wyprowadzili grupę 728 osób, Polaków z Tarnowa i okolic do pierwszego transportu do obozu zagłady KL Auschwitz.

Najdłuższym fragmentem trasy jest przejście z centrum do cmentarza, zajmujące około 15-20 minut. Odcinek ten stanowi też niewątpliwie najmniej atrakcyjny etap wycieczki, przemieszczamy się bowiem wzdłuż dość ruchliwej ulicy Matki Boskiej Fatimskiej. Rekompensuje to jednak cel, czyli bardzo rozległy cmentarz, na który warto poświęcić minimum pół godziny. Trzeba nadmienić, o czym nie wszyscy wiedzą, że jest on zamykany, a klucz do bramy można wypożyczyć w Muzeum Okręgowym znajdującym się przy Rynku.

Z cmentarza możemy wrócić tą samą trasą lub nadkładając nieco drogi przejść jeszcze obok niegdysiejszego młyna Henryka Szancera czy byłego liceum hebrajskiego. Zachęcamy oczywiście do wybrania dłuższej drogi, co pozwala na przejście pełnej trasy i urozmaicenie sobie powrotu.

Trasa jest w całości trasą miejską. Jej przejście zająć może w zależności od tempa spaceru i czasu poświęcanego poszczególnym obiektom, od 1,5 do 2,5 h. Jest łatwa, stąd też dostępna zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Informacje znalezione na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie w dziale Judaica pozwoliły nam na ułożenie optymalnej trasy, dzięki czemu nie gubiliśmy się i nie deptaliśmy po własnych śladach.

Wielość i różnorodność obiektów na trasie sprawia, że jest ona naprawdę interesująca – nie tylko dla pasjonatów historii Żydów, ale też przypadkowych turystów, którzy chcą zdobyć nową wiedzę i poszerzyć horyzonty.

Czas przejścia trasy: 1,5 – 2,5 h

Przydatne linki:

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 53854

wolontariuszka
Paulina Macek

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski