Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Reading Małopolska – Z widokiem na góry

Obiekty:
  • Kasinka Mała – Szczepanówka
  • Naprawa
  • Poręba Wielka – Orkanówka
  • Ludźmierz
  • Łopuszna
  • Łopuszna – Izba Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera
więcej


ostatnia aktualizacja: 11 wrzesień, 2015

Szlak „Z widokiem na góry” to kolejny szlak prowadzący przez znane miejsca, do których zawitali popularni polscy pisarze. Jednak tym razem są to pisarze, których łączy jeden istotny szczegół – wszyscy zakochani byli w górach i poświęcili im dużo miejsca w swoich utworach.

Kasinka Mała – Szczepanówka
Kasinka Mała łączy się z postacią Jana Józefa Szczepańskiego, reportera, eseisty, scenarzysty i tłumacza. Ojciec Szczepańskiego zakupił dom na wsi, w którym jego syn odpoczywał i spotykał się ze znajomymi. W latach trzydziestych XX wieku wybuchł pożar, niszcząc budynek. Został on jednak odbudowany. Dom jest własnością prywatną i nie można go zwiedzać.

Naprawa
Miejscowość Naprawa stała się rozpoznawalna dzięki osobie poety, prozaika i przedstawiciela „Awangardy Krakowskiej”, Jalu Kurka. Niestety, twórczość pisarza nie przypadła mieszkańcom do gustu. Jego powieść Grypa szaleje w Naprawie już w pierwszych słowach opisywała „niesprawiedliwość przyrody”, która stworzyła tę wieś. Lokalni politycy postanowili złożyć pozew przeciwko Kurkowi o zniesławienie.

Poręba Wielka – Orkanówka
Z tym miejscem wiąże się historia pisarza Młodej Polski – Władysława Orkana. W domu nazwanym jego imieniem – Orkanówce – niegdyś mieszkał i pracował. Obecnie znajduje się tam muzeum biograficzne poświęcone jego osobie. W domu tym nie tylko powstawały najbardziej znane powieści Orkana, był on również miejscem spotkań. Orkanówkę odwiedzali m.in. Tetmajer, Staff i Makuszyński.

Ludźmierz
Ludźmierz to miejsce narodzin i dorastania Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Choć dwór, w którym pisarz mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem, już nie istnieje, w pamięci czytelników zachował się w cyklu nowel pt. Na skalnym Podhalu. Tetmajer, zafascynowany górami i folklorem, napisał również epopeję tatrzańską zatytułowaną Legenda Tatr.

Łopuszna
To dzięki osobie księdza Józefa Tischnera, poety i filozofa, miejscowość Łopuszna jest rozpoznawalna na mapie Polski. Właśnie tutaj się urodził, a później zakupił na Polanie Szumalowej starą bacówkę nazwaną Tischnerówką. Do dziś można ten stary drewniany domek oglądać.

Łopuszna – Izba Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera
W Łopusznej jeszcze jeden budynek nosi nazwę Tischnerówki. Do Gminnego Ośrodka Kultury dobudowana została drewniana góralska chałupa, która funkcjonuje jako Izba Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera. Można tu znaleźć pamiątki związane z pisarzem, jego ulubione przedmioty, zdjęcia i rękopisy.

wolontariuszka
Monika Kieraś

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski