Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Reading Małopolska – szlak Stanisława Lema

Obiekty:
  • Kraków
  • Zakopane
  • Ojców
  • Kasinka Mała
  • Obidowa
więcej


ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2013

Reading Małopolska. Literacka Małopolska to nowe spojrzenie na region Małopolski w kontekście powstałej w tym miejscu literatury, inspiracji czy wielorakich spotkań i przedsięwzięć polskich poetów, pisarzy, dramaturgów oraz reportażystów. Projekt ten pozwala na dostrzeżenie licznych powiązań i ważnych miejsc dla rozwoju polskiej literatury. Małopolska poprzez sieć wyznaczonych szlaków pozwala każdej zainteresowanej osobie na zapoznanie się z dziedzictwem literackim tego regionu w indywidualny sposób. Niewątpliwie centrum tego obszaru stanowi Kraków. Miasto szczególne ze względu na wielowiekową tradycję literacką i artystyczny charakter. Kraków od 2010 r. ubiega się o przyznanie tytułu miasta literatury przez międzynarodową organizację UNESCO.

Małopolska to przestrzeń leżąca w samym sercu Europy, na granicy Zachodu i Wschodu. Tu skupiły się napięcia skomplikowanej historii tego regionu, ale także powstała unikalna wielokulturowa mozaika języków, tradycji i religii – po dziś dzień niewyczerpane źródło literackich inspiracji. Tu powstała także niezwykła literatura czerpiąca z różnorodności i wrażliwości typowej dla regionów wielokulturowych.

(Cytat: oficjalna strona projektu)

Trzech cenionych polskich pisarzy – Stanisława Lema, Sławomira Mrożka czy Czesława Miłosza, możemy poznać bliżej dzięki szlakom im poświęconym. W projekcie zostały wytyczone liczne szlaki tematyczne: szlak kobiet, kryminalny, literatury żydowskiej, młodej literatury czy szlak reportażu współczesnego. Małopolska jest usiana miejscami ważnymi dla literatury polskiej.

Szlak Stanisława Lema
Ojców – Kraków – Kasinka Mała – Obidowa – Zakopane

Twórczynią tego szlaku jest Ewa Zamorska-Przyłuska, historyczka sztuki, autorka Przewodnika literackiego po Krakowie i województwie małopolskim.

Stanisław Lem prowadził bogatą korespondencję ze Sławomirem Mrożkiem. W jednym z listów opisuje swoją wycieczkę do Ojcowa, ciekawie wplatając swe rozważania na temat kierunku, w jakim podąża świat. Kraków dla Lema stanowił wspomnienie Lwowa, w którym się urodził i spędził swoje młodzieńcze lata. W 1946 r. po przyjeździe do Krakowa Lem kontynuował studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak nie uzyskał dyplomu, bowiem już wtedy był w stanie utrzymywać się z pisarstwa. Osiedle Kliny szczególnie przypadło do gustu pisarzowi, wybudował tam dom, w którym mógł tworzyć w skupieniu. Wielokrotnie podkreślał, jak miło było mu tam mieszkać, chociażby ze względu na zacnego sąsiada – Jana Błońskiego. Ważnym punktem na mapie miejsc związanych z osobą filozofa jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, znajdujący się w Parku Lotników Polskich. Grób Stanisława Lema znajduje się na cmentarzu Salwatorskim. Kolejną miejscowością na tej literackiej mapie jest Kasinka Mała, gdzie Lem odwiedzał swego dobrego przyjaciela Jana Józefa Szczepańskiego, z którym omawiał nowe zjawiska w literaturze. Do Zakopanego pisarz przyjeżdżał wielokrotnie, zatrzymując się w domu pracy twórczej „Astoria”, gdzie powstały jego liczne dzieła. Okolice Zakopanego posłużyły również za scenerię filmu Milcząca gwiazda, zrealizowanego na podstawie debiutanckiej powieści Lema – Astronauci.

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 53530

Małopolski Instytut Kultury
Karolina Słowik
48 (12) 631 30 70

Jesteśmy samorządową instytucją kultury Województwa Małopolskiego

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski