Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Reading Małopolska – szlak Od Krakowa po Beskidy

Obiekty:
  • Mogilany – dwór Mikołaja Reja
  • Lanckorona – rynek
  • Lanckorona – willa Tadeusz
  • Wadowice – Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
  • Wadowice – bazylika Ofiarowania NMP
  • Gorzeń Górny – Muzeum Emila Zegadłowicza
  • Sucha Beskidzka – rynek
  • Sucha Beskidzka – karczma „Rzym”
  • Sucha Beskidzka – zamek
więcej


ostatnia aktualizacja: 7 wrzesień, 2015

Szlak „Od Krakowa po Beskidy” prowadzi przez miejscowości, które w różny sposób wiążą się z literaturą i jej twórcami. Można więc zobaczyć wiele miejsc związanych ze sławnymi polskimi artystami, jak dwór Mikołaja Reja, lanckoroński rynek, o którym śpiewał Marek Grechuta, czy miejsce, w którym powstawała nowela Marii Konopnickiej Mendel Gdański w suchej Beskidzkiej, oraz wiele innych.

Mogilany – dwór Mikołaja Reja
Dwór w Mogilanach został zbudowany przez krakowskiego kasztelana Wawrzyńca Spytka Jordana w XVI wieku. Stał się miejscem rozpoznawalnym na mapie polskich zabytków, gdy w jego murach powstało dzieło Mikołaja Reja pt. Żywot człowieka poczciwego. W jednym ze swoich wierszy pisarz uwiecznił piękno otaczającego posiadłość renesansowego ogrodu.

Lanckorona – rynek
Ze względu na niepowtarzalny charakter i klimat Lanckorona jest uznawana za miasteczko poetów. O wyjątkowości tego miejsca dowiedzieć się możemy z jednej z piosenek Marka Grechuty, pt. Lanckorona. Stromy rynek w sercu miasta, gdzie życie płynie wolniej, od zawsze odwiedzany był przez rzesze muzyków, pisarzy, artystów, szukających wytchnienia i natchnienia.

Lanckorona – willa Tadeusz
Historia willi Tadeusz zaczyna się wraz z przyjazdem do Lanckorony Józefa Lorenza. Poza tym, że był kierownikiem Szkoły Wydziałowej w Lanckoronie, w historii zapisał się również jako utalentowany dramaturg i poeta. Jest autorem wielu wierszy i sztuk teatralnych, takich jak Na ruinach oraz Zmartwychwstanie. Willa, otoczona unikatowymi gatunkami drzew i krzewów, stała się popularna wśród ludzi sztuki. Posiadłość odwiedzili m.in.: Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz, Ewa Bem, Grzegorz Turnau, Andrzej Łapicki, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska i wielu innych.

Wadowice – Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
Karol Wojtyła był pierwszym Polakiem wybranym na zwierzchnika Stolicy Apostolskiej. Był również filozofem i pisarzem. W Wadowicach urodził się i dorastał. Mieszkał z rodziną w kamienicy przy ulicy Kościelnej 7. To mieszkanie było świadkiem zarówno wielu szczęśliwych, rodzinnych zdarzeń z życia Karola Wojtyły, jak i wielu tragicznych. Tu właśnie zmarli matka papieża i jego starszy brat.

Wadowice – bazylika Ofiarowania NMP
XIV-wieczna świątynia jest miejscem szczególnym, ponieważ tutaj przyjął chrzest i przystąpił do pierwszej komunii świętej Karol Wojtyła. Podczas papieskich pielgrzymek trzykrotnie odwiedził bazylikę, gromadząc tłumy wiernych i opowiadając o latach młodzieńczych.

Gorzeń Górny – Muzeum Emila Zegadłowicza
Dwór w Gorzeniu Górnym był miejscem życia i twórczości poety, prozaika i tłumacza Emila Zegadłowicza. Szczególną popularność miejsce to zyskało w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy Zegadłowicz zaczął zapraszać w swoje progi znanych i cenionych artystów. W niedługim czasie we współpracy z Edwardem Kozikowskim założył również grupę zrzeszającą literatów – „Czartak”.

Sucha Beskidzka – rynek
W poszukiwaniu inspiracji i spokoju, uciekając przed zgiełkiem Warszawy i Krakowa, w roku 1890 do Suchej Beskidzkiej przyjechała Maria Konopnicka. Choć o jej pobycie nie wiadomo zbyt wiele, to prawdopodobnie tutaj pisała nowelę pt. Mendel Gdański. Pamiątkami po wizycie Konopnickiej w tym mieście są ulica jej imienia (stał przy niej dom, w którym zamieszkiwała), oraz tablica poświęcona pisarce na elewacji jednego z budynków.
Na rynku powstała również inna pamiątkowa tablica, poświęcona reżyserowi Billy’emu Wilderowi, który w 1906 roku urodził się w Suchej Beskidzkiej.

Sucha Beskidzka – karczma „Rzym”
Karczma w Suchej Beskidzkiej została zbudowana w XVIII wieku i szybko stała się nie tylko miejscem spotkań i zabaw, ale również handlu i biznesu. Jednak dopiero wiek XIX i ballada Adama Mickiewicza Pani Twardowska, przyniosły jej sławę. Historia i legenda zaczęły się przeplatać. Sama nazwa lokalu została nadana dopiero po drugiej wojnie światowej.

Sucha Beskidzka – zamek
Renesansowy zamek często jest nazywany „małym Wawelem”. Na szczególną uwagę zasługuje biblioteka zamkowa, która mieściła bogate i unikatowe zbiory biblioteczno-muzealne, w sumie 55 tysięcy woluminów. Obecnie większość zbiorów znajduje się w posiadaniu Biblioteki Jagiellońskiej.

wolontariuszka
Monika Kieraś

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski