Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Reading Małopolska – szlak kryminalny

Obiekty:
  • Kraków
  • Niepołomice - Puszcza Niepołomicka
  • Zakopane
więcej


ostatnia aktualizacja: 29 marzec, 2013

Reading Małopolska. Literacka Małopolska to nowe spojrzenie na region Małopolski w kontekście powstałej w tym miejscu literatury, inspiracji czy wielorakich spotkań i przedsięwzięć polskich poetów, pisarzy, dramaturgów oraz reportażystów. Projekt ten pozwala na dostrzeżenie licznych powiązań i ważnych miejsc dla rozwoju polskiej literatury. Małopolska poprzez sieć wyznaczonych szlaków pozwala każdej zainteresowanej osobie na zapoznanie się z dziedzictwem literackim tego regionu w indywidualny sposób. Niewątpliwie centrum tego obszaru stanowi Kraków. Miasto szczególne ze względu na wielowiekową tradycję literacką i artystyczny charakter. Kraków od 2010 r. ubiega się o przyznanie tytułu miasta literatury przez międzynarodową organizację UNESCO.

Małopolska to przestrzeń leżąca w samym sercu Europy, na granicy Zachodu i Wschodu. Tu skupiły się napięcia skomplikowanej historii tego regionu, ale także powstała unikalna wielokulturowa mozaika języków, tradycji i religii – po dziś dzień niewyczerpane źródło literackich inspiracji. Tu powstała także niezwykła literatura czerpiąca z różnorodności i wrażliwości typowej dla regionów wielokulturowych.

(Cytat: oficjalna strona projektu)

Trzech cenionych polskich pisarzy – Stanisława Lema, Sławomira Mrożka czy Czesława Miłosza, możemy poznać bliżej dzięki szlakom im poświęconym. W projekcie zostały wytyczone liczne szlaki tematyczne: szlak kobiet, kryminalny, literatury żydowskiej, młodej literatury czy szlak reportażu współczesnego. Małopolska jest usiana miejscami ważnymi dla literatury polskiej.

Szlak kryminalny

Kraków – Puszcza Niepołomicka – Zakopane

Autorką szlaku kryminalnego w Małopolsce jest Marta Zabłocka.

Szlak kryminalny to świetna okazja, aby zapoznać się z Małopolską od nieco bardziej tajemniczej i pełnej zagadek strony. Szczególnie warto spacerować wąskimi uliczkami Krakowa, wśród kamienic, poszukując miejsc stanowiących scenę dla wydarzeń w literackim świecie kryminałów. Fabuła powieści Raport Badeni Krzysztofa Maćkowskiego rozgrywa się w przestrzeni krakowskich ulic, takich jak Lubicz, Szpitalna, Floriańska czy Krupnicza. Sekret Kroke Małgorzaty i Michała Kuźmińskich to powieść kryminalna, której akcja została osadzona w przedwojennym Krakowie. Śledząc losy bohaterów, trafić możemy w wiele niezwykłych miejsc, na przykład do klasztoru Dominikanów czy na Kazimierz, będący niegdyś dzielnicą żydowską. Również ulice św. Filipa, Bożego Ciała, Gazowa czy Józefa odegrały istotną rolę w tworzeniu aury przedstawionych przygód i niebezpieczeństw. Zaś przy ul. Zwierzynieckiej znajdowało się biuro detektywistyczne Julii Dobrowolskiej, bohaterki kilku kryminałów napisanych przez Gaję Grzegorzewską.

Puszcza Niepołomicka staje się rozwiązaniem zagadki kryminalnej, z jaką zmierzył się Kacper Ryx, bohater powieści Mariusza Wollnego.

W Zakopanem miały miejsce liczne niewyjaśnione zdarzenia, którymi zajmował się detektyw Piotr Klucha, w serii kryminałów zakopiańskich autorstwa Jacka Rębacza.

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 52885

wolontariuszka
Karolina Słowik

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski