Trasa turystyczna Od socrealizmu do postmodernizmu. Unikatowe Nowe Tychy to propozycja dla osób, które chcą poznać niezwykłą architekturę Tychów.
Wyboru obiektów, tworzących szlak dokonał zespół pracowników Muzeum Miejskiego w Tychach, które od swego powstania dokumentuje historię budowy miasta. Wszystkie zdjęcia archiwalne i niektóre współczesne będące materiałem ikonograficznym szlaku również pochodzą ze zbiorów Muzeum.
Trasa szlaku podzielona jest na 3 etapy:
Trasa prowadzi przez niemal wszystkie tyskie osiedla – od A do Z. Wyjaśnić trzeba, że nazywanie osiedli kolejnymi literami alfabetu miało swój początek na deskach projektantów – tak oznaczono zespoły osiedlowe na projekcie planu ogólnego miasta, tak je nazywano w czasie budowy. Przy pomocy tych liter zapisywano pierwsze adresy, jeszcze przed wprowadzeniem nazw ulic. To techniczne oznakowanie przeniosło się do języka potocznego tyszan – i tak już pozostało. Przesądziła o tym wygoda i ekonomia języka. Z tego powodu nie przyjęły się późniejsze próby innego nazywania poszczególnych dzielnic-osiedli. Zaproponowany system nazw w postaci kobiecych imion zaczynających się na te same litery, co dotychczasowe oznaczenia osiedli (A – Anna, B – Barbara, itd. aż do Z – Zuzanna), słabo utrwalił się w świadomości tyszan. Dziś używane są tylko niektóre nazwy, np. Karolina dla osiedla K czy Balbina dla nowego zespołu wybudowanego w sąsiedztwie Barbary.
(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)