Młodopolska Małopolska prowadzi przez miejsca związane z historią epoki Młodej Polski, przybliżając informacje na temat małopolskich postaci tworzących w tym okresie. Szlak ma zasięg regionalny i prowadzi przez powiat powiat krakowski, powiat tatrzański, powiat gorlicki, powiat nowotarski, powiat tarnowski. Szlak Młodopolska Małopolska to oferta nie tylko dla miłośników literatury, ale także osób zainteresowanych poszukiwaniem niematerialnego dziedzictwa Małopolski.
Przebieg szlaku Młodopolska Małopolska:
Kraków
Teatr im. Juliusza Słowackiego,
Dom Józefa Mehoffera (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)- dom przy ul. Krupniczej to muzeum powstałe w domu artysty, którego wnętrza urządzono w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu z okresu, kiedy mieszkał tutaj Józef Mehoffer z rodziną.
Kamienica Szołayskich (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie),
Kościół Na Skałce – jest drugim – obok Wawelu – miejscem spoczynku słynnych Polaków. W podziemiach kościoła pochowani zostali m.in. Jan Długosz, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz. W 1079 r. w wyniku sporu z królem Bolesławem Śmiałym zginął na Skałce śmiercią męczeńską biskup krakowski, św. Stanisław ze Szczepanowa.
Muzeum „Rydlówka” – znajdujący się na terenie dawnej wsi Bronowice Małe (obecnie w granicach Krakowa) dom – zwany dzisiaj „Rydlówką” – zbudował w latach 1894-1895 dla swojej rodziny malarz Włodzimierz Tetmajer.
Zakopane
Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie – na początku XX w. Zakopane było bardzo modnym miejscem. Wśród bywających tu artystów, naukowców, lekarzy, a nawet działaczy politycznych był Jan Kasprowicz (1869-1926).
Poręba Wielka
Muzeum Orkanówka – Poręba Wielka położona jest u stóp Gorców, na wschód od Rabki. Wieś rozsławił Władysław Orkan, który urodził się i mieszkał tutaj przez większość swojego życia. Dom pisarza, a obecnie jego muzeum, znajduje się przy dróżce prowadzącej z Niedźwiedzia na Turbacz.
Biecz
pomnik Stanisława Wyspiańskiego.
Szlak Młodopolska Małopolska to przedsięwzięcie komplementarne z innymi ofertami turystyki kulturowej:
- Szlakiem krakowskich muzeów: „Młoda Polska – witraże”,
- Szlakiem Wojciecha Weissa w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz przewodnikiem „Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa”,
- Szlakiem literackim
- publikacją „Literacki atlas Polski. Małopolska”.
Trasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 53487