Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Młodopolska Małopolska

Obiekty:
 • Kraków – Teatr im. Juliusza Słowackiego
 • Kraków – kościół pw. św. Krzyża
 • Kraków – Akademia Sztuk Pięknych
 • Kraków – „Jama Michalika”
 • Kraków – kościół Mariacki
 • Kraków – Collegium Maius
 • Kraków – Pałac Sztuki
 • Kraków – Dom Józefa Mehoffera (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)
 • Kraków – kościół Franciszkanów
 • Kraków – Kamienica Szołayskich (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)
 • Kraków – Dom Długosza
 • Kraków – kościół „Na Skałce”
 • Kraków – Muzeum „Rydlówka”
 • Zakopane – Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie
 • Poręba Wielka – Muzeum „Orkanówka”
 • Biecz – pomnik Stanisława Wyspiańskiego
więcej


ostatnia aktualizacja: 14 luty, 2013

Młodopolska Małopolska prowadzi przez miejsca związane z historią epoki Młodej Polski, przybliżając informacje na temat małopolskich postaci tworzących w tym okresie. Szlak ma zasięg regionalny i prowadzi przez powiat powiat krakowski, powiat tatrzański, powiat gorlicki, powiat nowotarski, powiat tarnowski. Szlak Młodopolska Małopolska to oferta nie tylko dla miłośników literatury, ale także osób zainteresowanych poszukiwaniem niematerialnego dziedzictwa Małopolski.

Przebieg szlaku Młodopolska Małopolska:

Kraków

Teatr im. Juliusza Słowackiego,

Kościół Św. Krzyża,

Akademia Sztuk Pięknych,

„Jama Michalika”,

Kościół Mariacki,

Collegium Maius,

Pałac Sztuki,

Dom Józefa Mehoffera (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)- dom przy ul. Krupniczej to muzeum powstałe w domu artysty, którego wnętrza urządzono w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu z okresu, kiedy mieszkał tutaj Józef Mehoffer z rodziną.

Kościół Franciszkanów,

Kamienica Szołayskich (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie),

Dom Długosza,

Kościół Na Skałce  – jest drugim – obok Wawelu – miejscem spoczynku słynnych Polaków. W podziemiach kościoła pochowani zostali m.in. Jan Długosz, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz. W 1079 r. w wyniku sporu z królem Bolesławem Śmiałym zginął na Skałce śmiercią męczeńską biskup krakowski, św. Stanisław ze Szczepanowa.

Muzeum „Rydlówka”  – znajdujący się na terenie dawnej wsi Bronowice Małe (obecnie w granicach Krakowa) dom – zwany dzisiaj „Rydlówką” – zbudował w latach 1894-1895 dla swojej rodziny malarz Włodzimierz Tetmajer.

Zakopane

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie  – na początku XX w. Zakopane było bardzo modnym miejscem. Wśród bywających tu artystów, naukowców, lekarzy, a nawet działaczy politycznych był Jan Kasprowicz (1869-1926).

Poręba Wielka

Muzeum Orkanówka  – Poręba Wielka położona jest u stóp Gorców, na wschód od Rabki. Wieś rozsławił Władysław Orkan, który urodził się i mieszkał tutaj przez większość swojego życia. Dom pisarza, a obecnie jego muzeum, znajduje się przy dróżce prowadzącej z Niedźwiedzia na Turbacz.

Biecz

pomnik Stanisława Wyspiańskiego.

Szlak Młodopolska Małopolska to przedsięwzięcie komplementarne z innymi ofertami turystyki kulturowej:

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 53487

Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski