Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Małopolska Romańska

Obiekty:
  • Czchów - kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
  • Kościelec - kościół pw. św. Wojciecha
  • Dziekanowice - kościół pw. śś. Magdaleny i Mikołaja
  • Kraków - kościół pw. Najświętszego Salwatora
  • Kraków - kościół ss. Norbertanek
  • Kraków - kościół pw. św. Wojciecha
  • Kraków - katedra pw. śś. Stanisława i Wacława
  • Kraków - kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
  • Kraków - kościół pw. św. Andrzeja Apostoła
  • Kraków - kościół pw. św. Benedykta
  • Kraków - kościół pw. św. Marii Magdaleny (nieistniejący)
  • Luborzyca - kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
  • Miechów - bazylika Grobu Bożego
  • Mogiła - opactwo oo. Cystersów
  • Prandocin - kościół pw. św. Jana Chrzciciela
  • Tropie - kościół pw. śś. Świerada i Benedykta Pustelnika
  • Tyniec - opactwo oo. Benedyktynów
  • Wysocice - kościół pw. św. Mikołaja
więcej


ostatnia aktualizacja: 14 luty, 2013

Szlak Małopolska Romańska to trasa prezentująca zabytki sztuki i architektury romańskiej, której celem jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu oraz wykreowanie nowego szlaku turystyczno-kulturowego.

Trasa szlaku przebiega zarówno przez punkty cieszące się od dawna turystyczną popularnością, jak i przez miejscowości dotąd szeroko nierozpropagowane, dopiero domagające się odkrycia.

Poprzez prezentację sztuki romańskiej na stronie internetowej www.malopolskaromanska.pl, chcemy pokazać bogactwo kulturowe i duchowe Małopolski. Zamieszczone informacje ułatwią dostęp do małopolskich zabytków romańskich, a także pomogą połączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem sztuki romańskiej. Korzystając ze wskazówek i opisów, wędrujący szlakiem Małopolski Romańskiej mogą zwiedzić przedstawione przez nas obiekty architektoniczne, od wieków tworzące krajobraz kulturowy Małopolski.

(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)

Miłośnicy średniowiecznej architektury powinni zatem zawitać w progi opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu, do jednego z najstarszych romańskich zabytków w Krakowie – kościoła św. Andrzeja, do kościoła parafialnego pw. św. Świerada i Benedykta – pustelnika w Tropiu, do opactwa oo. Cystersów w Mogile czy Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie .

Szlak proponuje też wędrówkę do miejsc mniej znanych – kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Prandocinie, kościoła pw. św. Mikołaja w Wysocicach czy kościoła pw. św. Wojciecha w Kościelcu.

Korzystając z informacji i wskazówek zamieszczonych na stronie szlaku, podróżujący mogą łatwo dotrzeć do prawdziwych perełek romańskiej Małopolski, poznać ich historię i znaczenie dla europejskiego dziedzictwa kulturowego. Z pewnością nie należy pominąć również działu dla ciekawskich, gdzie można przeczytać opowieści romańskie czy zapoznać się ze słownikiem przydatnej terminologii, dzięki którym poznawanie szlaku stanie się znacznie owocniejsze i ciekawsze!

Trasa szlaku Małopolska Romańska prowadzi przez małopolskie zabytki architektury sakralnej:

W 2012 roku w ramach szlaku Małopolska Romańska zostały wyprodukowane mapy, ułatwiające podróż po szlaku. Są one dostępne w punktach informacji miejskiej na terenie Krakowa (Rynek Główny 1/3, ul. św. Jana 2 oraz ul. Szpitalna 25).

Dodatkowym elementem wzbogacającym szlak Małopolska Romańska była realizacja projektu O wzgórzu, mnichach i historii. Materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży. To przedsięwzięcie polegające na opracowaniu kompletu materiałów edukacyjnych, związanych z historią wzgórza tynieckiego – książeczki dla dzieci i młodzieży oraz płyty CD z materiałami audio przeznaczonymi dla osób niewidomych.

Celem projektu jest popularyzacja dziejów tego niezwykłego miejsca i upowszechnienie wiedzy na temat ważnych wydarzeń i postaci historycznych z nim związanych wśród społeczności lokalnej i regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, w tym osób z dysfunkcją wzroku. Partnerem projektu jest Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.

(Cytat za: oficjalną stroną projektu)

Z oficjalnej strony szlaku Małopolska Romańska można pobrać opowieści dla dzieci w formacie mp3:

  • O wzgórzu, mnichach i historii,
  • Krótka wędrówka po wzgórzu tynieckim.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

Koordynatorem szlaku Małopolska Romańska jest Fundacja w paski.

TRASEOTrasa jest dostępna w formie aplikacji na urządzenia mobilne w serwisie Traseo.pl
Kod trasy: 32358

wolontariuszka
Gabriela Dul

Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski