Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski to platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Magiczny Szlak Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

Obiekty:
 • Szklarska Poręba - wizerunek Ducha Gór
 • Szklarska Poręba - Park Esplanada
 • Szklarska Poręba - Skałki Karczmarz
 • Szklarska Poręba - Leśna Huta
 • Szklarska Poręba - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
 • Szklarska Poręba - Krucze Skały
 • Szklarska Poręba - Wodospad Kamieńczyka
 • Szklarska Poręba - Zakręt Śmierci
 • Szklarska Poręba - Złoty Widok
 • Szklarska Poręba - Chybotek
 • Szklarska Poręba - Wodospad Szklarki
 • Szklarska Poręba - Stara Chata Walońska
 • Szklarska Poręba - Lipa Sądowa
więcej


ostatnia aktualizacja: 6 maja, 2013

Magiczny Szlak Ducha Gór to oferta przygotowana dla turystów odwiedzających Szklarską Porębę. W trzynastu charakterystycznych punktach miasta, w większości będących najcenniejszymi atrakcjami Szklarskiej Poręby, umieszczone zostały kamienne bloki z płaskorzeźbami autorstwa rzeźbiarza Macieja Wokana – lokalnego artysty. Głazy oraz bogato ilustrowany przewodnik wspólnie tworzą element gry terenowej.

Wśród zielonych lasów, w dolinie rzeki Kamiennej, na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich, rozciąga się magiczny ogród historii, tradycji, wierzeń, magii i natury. Jego władcą jest Duch Gór, zwany Karkonoszem, Rzepiórem i Liczyrzepą. Nieprzewidywalny jak siły natury. Czasem bezlitosny, czasem łaskawy i opiekuńczy. Jest prawdopodobnie tak stary jak same góry. Pan na swoich włościach pilnie strzegący podziemnych skarbów i opiekujący się żywymi stworzeniami mieszkającymi w granicach jego królestwa.

(Cytat za: oficjalna strona miasta Szklarska Poręba)

Zabawa terenowa „Poszukiwacze Skarbów” polega na odwiedzeniu wszystkich punktów zaznaczonych na „Mapie Skarbów Ducha Gór” oraz odwzorowaniu na specjalnych kartkach hologramów umieszczonych na głazach.

W Informacji Turystycznej można nabyć pakiet materiałów pomocniczych pod nazwą „Księga Skarbów”, w skład której wchodzą: „Przewodnik Magiczny Szlak Ducha Gór”, notes i ołówek do odrysowania hologramów.
Zebranie wszystkich znaków upoważnia Odkrywcę Skarbów do wzięcia udziału w losowaniu cennych nagród.

Uroczyste otwarcie Magicznego Szlaku Ducha Gór nastąpi 4 czerwca 2010 r., relacji z tego wydarzenia będzie można wysłuchać na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Foto: oficjalna strona miasta Szklarska Poręba

Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy
Wyslij ten post emailem

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c
30-233 Kraków
tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75

Kontakt do koordynatora

Newsletter

Partnerzy Szlaków Małopolski