Idea Krakowskiego Szlaku Modernizmu powstała w 2013 roku. Jego pomysłodawcami są Instytut Architektury i Krakowskie Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto.
Szlak składa się z 5 stałych tras, ponadto istnieje możliwość stworzenia własnej, a także wygenerowania przewodnika w formacie PDF z opisami budynków. Dzięki pracy organizatorów szlaku możemy zapoznać się z dokumentacją wybranych obiektów okresu modernizmu, ich architektami, genezą powstania budynków oraz kontekstem społecznym i kulturowym.
Trasa Aleje Trzech Wieszczów ciągnie się od alei Słowackiego i okolic placu Inwalidów, przez Park Krakowski i aleję Mickiewicza do Oleandrów.
To właśnie ta część całego urbanistycznego założenia w latach 20. i 30. ubiegłego wieku stopniowo stawała się – zgodnie z zamysłem ówczesnych władz samorządowych – architektoniczną wizytówką miasta, miejscem lokalizacji najbardziej prestiżowych gmachów użyteczności publicznej oraz najoryginalniejszych przykładów rozwiązań mieszkaniowych.
(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)
Trasa Błonia/Miasteczko Studenckie – jej początek wyznaczają realizowane w latach 50. i 60. XX wieku budynki uczelniane tj. gmach Uniwersytetu Rolniczego czy Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, środek-infrastruktura rekreacyjno-sportowa, np. Stadion Miejski czy Park Jordana, a koniec-osiedle Cichy Kącik, częste miejsce spacerów mieszkańców Krakowa.
Trasa Nowa Huta obejmuje właściwie dwie dzielnice – „starą” Nową Hutę, w założeniu socrealistyczne samodzielne miasto oraz Bieńczyce, jedną z pierwszych realizacji dzielnicy mieszkaniowej w Krakowie, opartej o modernistyczne zasady kształtowania przestrzeni miasta.
(Cytat za: oficjalną stroną szlaku)
Trasa Półwsie Zwierzynieckie wyznaczona jest w obrębie alei Krasińskiego, alei Focha i ulicy Kościuszki. Obiektami, które można podziwiać i odkryć na nowo są m.in. kino Kijów czy hotel Cracovia zaprojektowane przez Witolda Cęckiewicza.
Trasa Stare Miasto jest szczególnie ważna wziąwszy pod uwagę historię Krakowa. Ciekawą kwestią jest zarówno harmonijne wpisanie się budynków modernistycznych w zastany kontekst, jak i kontrowersje, jakie wywoływały w momencie realizacji.
Twórcy szlaku bardzo często organizują spacery, warsztaty edukacyjne i wykłady. Zachęcają również do współtworzenia bazy internetowej o budynkach reprezentujących modernistyczną architekturę.