Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolskito platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Akcja Eksploracja – Śladami Rudawy

Małopolski Instytut Kultury logotyp 223 x 108Podczas spaceru 18 września opowiemy o skomplikowanej sieci wodnej tworzonej kiedyś przez Rudawę i jej młynówki zwane Rudawkami. Wędrując ulicami Krakowa, którymi jeszcze na przełomie XIX i XX wieku płynęła Rudawa, dowiemy się, gdzie działały młyny, gdzie pracowali garncarze, garbarze i browarnicy. Przy tej okazji odkryjemy też pochodzenie nazw ulic takich jak Wenecja, Dolnych i Górnych Młynów, Garbarska czy Wiślna.

Rudawa to obok Prądnika jeden z najważniejszych dopływów Wisły. Jej wody, tworzące w przeszłości rozlewiska i bagna, wykorzystywane były przez krakowian do celów gospodarczych i obronnych. Już od najdawniejszych czasów służyła jako źródło wody, zasilała miejskie fosy, łaźnie, stawy rybne, użyźniała pastwiska oraz napędzała wodne zakłady – młyny, hamernie i papiernie. Jako istotny element krajobrazu poszczególnych dzielnic Krakowa stanowiła miejsce rekreacji, zapewniając mieszkańcom dostęp do plaży miejskiej i tras spacerowych.

Zdarzało się jednak, że spokojne wody Rudawy zamieniały się w niszczycielski żywioł. Groźne powodzie, wywoływane wezbranymi wodami tej niepozornej rzeki, stały się głównym powodem uregulowaniu jej biegu. Zniknięcie Rudawy z centrum miasta jest jednak tylko pozorne – wciąż wpada do Wisły, tyle że niezauważalnie, ujarzmiona podziemnym kanałem…

Spacer poprowadzi Maria Lempart.

Gdzie: przed wejściem na dziedziniec klasztoru sióstr Norbertanek, ul. Kościuszki 88, Kraków (start)
Kiedy: 11.00
Czas trwania: ok. 3 godz.

Tabliczki informacyjne na budynku Sokoła_fot. P. Kasprzycka_MIK 2016 (1) small

Tabliczki informacyjne na budynku Sokoła, fot. P. Kasprzycka_MIK 2016

Wyslij ten post emailem
Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *