Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolskito platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Miejscowości tematyczne

wioskiOd kilku lat coraz większą popularność zdobywa pomysł tworzenia wiosek tematycznych. Niewielkie miejscowości, które dysponują zasobami kulturowymi, przyrodniczymi czy atrakcyjnym krajobrazem, próbują wyróżnić się spośród standardowej oferty turystycznej.

Stworzenie wioski tematycznej to jeden ze sposobów, by oferta oparta na walorach kulturowo-przyrodniczych miejscowości była niepowtarzalna, intrygująca i zauważalna.

To, co najistotniejsze w idei tworzenia miejscowości tematycznych z marketingowego punktu widzenia, to wybór tematu, który będzie identyfikował dany ośrodek. Motyw wiodący przeważnie jest tworzony w oparciu o zasoby wsi (nie jest sztucznie kreowany) i odwołuje się do historii, krajobrazu, architektury, a czasem nawet do nazwy miejscowości.

Obok aspektów ekonomicznych i turystycznych, przy tworzeniu wiosek tematycznych niezwykle ważny jest aspekt społeczny.

Wieś tematyczna jest wsią, której mieszkańcy, a przynajmniej niektórzy z nich, mają wspólny pomysł na rozwój. Wokół tego pomysłu powstają zespołowe i indywidualne sposoby na działanie i niekiedy również na zarabianie. W grupie raźniej i łatwiej jest pokonywać problemy, decydować się na nowe i nieznane. Tworzenie wioski tematycznej nie zawsze wynika z potrzeb ekonomicznych. Często impulsem do jej powstania jest chęć ożywienia życia społecznego i kulturalnego wsi.

(Źródło: W. Idziak, Idea Wiosek Tematycznych)

Niestety, nie każdy projekt stworzenia miejscowości tematycznej odnosi sukces. Część pomysłów nie przechodzi weryfikacji, często pojawia się znużenie, zniechęcenie, zbyt duże oczekiwania i zbyt małe efekty.

Ważne jest, aby projekt wioski tematycznej służył zarówno mieszkańcom, którzy identyfikują się z jej tematem, jak i turystom, którzy zechcą z jej oferty skorzystać.

Poniżej przedstawiamy zestawienie wiosek tematycznych (wraz z odnośnikami do ich oficjalnych stron internetowych) w podziale na województwa.
Zapraszamy też do zapoznania się z serwisami zajmującymi się tym tematem oraz bibliografią dostępną w Internecie.

WIOSKI TEMATYCZNE

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

 

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

 

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

 

WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

 

WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

 

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

 

WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

 

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE


WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE


WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

 

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

 

PORTALE:

BIBLIOGRAFIA:

Wyslij ten post emailem
Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *