Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolskito platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

ETNOweekend ze Szlakiem Rzemiosła

Szlak Rzemiosła logotyp 223 x 108Fundacja NADwyraz, koordynator Szlaku Rzemiosła zaprasza na weekend z OTWARTYMI PRACOWNIAMI na Szlaku Rzemiosła. Już 20 i 21 wrzesnia będzie można spróbować swoich sił na warsztatach rzeźby ludowej oraz warsztatach zabawek z siana. Dodatkowo, w niedzielę, 21 września organizatorzy zapraszają do udziału w II Jarmarku Norbertańskim na Błoniach Zabierzowskich.

OTWARTE PRACOWNIE
Kiedy? 20 września – sobota (11-18)
Co? warsztaty rzeźby ludowej
Prowadzenie: Andrzej Słonina
Gdzie? Bogdanówka 111 (Gmina Tokarnia, Powiat Myślenice)
Tel: 12 373 20 71, 691 523 461
Pan Andrzej jest założycielem EKOmuzeum w Bogdanówce. Jest to miejsce, które sprzyja integracji lokalnej społeczności i promocji gminy. Odbywają się tam liczne warsztaty rzemiosła, znajduje się też pokaźna kolekcja używanych dawniej w rolnictwie narzędzi i sprzętów zebranych z okolicznych gospodarstw. Pan Andrzej realizuje lekcje muzealne dla dzieci i dorosłych, specjalizuje się przede wszystkim w rzeźbie w drewnie.

Kiedy? 21 września – niedziela (11-18)
Co? warsztaty zabawek z siana
Prowadzenie: Danuta i Marian Gałuszka
Gdzie? Stryszawa 705
Tel: 33 874 75 34, 888 732 009
Państwo Gałuszkowie zajmują się tworzeniem zabawek z siana i słomy. Zabawki powstają poprzez odpowiednie skręcenie i zawiązanie siana, wcześniej ususzonego. Gdy zostanie ono już uformowane, Pani Danuta wykańcza swe dzieło, dodając np. oczy z nasion, grochu, kukurydzy czy fasoli. Większość wykorzystanych materiałów pochodzi z jej własnego ogródka. Tworzą głównie figury zwierzęce – koty, konie, zające, ptaki, jeże, charakterystyczne ‘włóczykije’ (zwane też ‘dziadkami’), a także ozdoby bardziej abstrakcyjne, np. serduszka. Pomysły na zabawki „same przychodzą do głowy” lub inspirowane są zbliżającymi się okazjami i świętami.

II Jarmark Norbertański – ETNOniedziela ze Szlakiem Rzemiosła

Spędź z nami niedzielę pod znakiem tradycji – rękodzieła ludowego, smaków dzieciństwa i dawnych zawodów. Weź udział w warsztatach, podczas których pod okiem twórców z Małopolski ulepisz garnek, wypleciesz koszyk, stworzysz kwiatka z bibuły i koronkową serwetkę. Jarmark nie byłby jarmarkiem, gdyby nie stoiska – my przygotowaliśmy ich prawie 30 – z rękodziełem ludowym, torebkami filcowymi, autorską biżuterią, ręcznie szytymi zabawkami i folkowymi ubraniami.

(Źródło: oficjalna strona szlaku)

Wyslij ten post emailem
Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *