Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolskito platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

WikiObjazd po wybranych obiektach Twierdzy Kraków

Wiki_lubi_zabytki_223x108_2 (1)W sobotę, 20 września zapraszamy na objazd autokarowy, który obejmie wizytę w trzech niedostępnych na co dzień do zwiedzania obiektach, znajdujących się obecnie pod opieką Fundacji Janus – Muzeum Otwartej Twierdzy, tj. w fortach: 53a Winnica, 50 ½ O Barycz oraz Krępak.

Fort Winnica powstał w latach 1898–1899. Nazwę zawdzięcza swojemu położeniu na wzgórzu Winnica wznoszącym się na wysokość 234 m n.p.m. Skaliste podłoże wzniesienia wymusiło dostosowanie tego fortu do górskich warunków. Fort 50 ½ O Barycz powstał w latach 1897–1899 jako część VII sektora obronnego Twierdzy Kraków. Austriacy wykorzystali go w walkach z armią rosyjską w grudniu 1914 r. Wraz z pobliskimi Kosocicami i Rajskiem wziął na siebie ciężar głównego uderzenia wojsk rosyjskich, które zakończyło się odparciem Rosjan. Fort Krępak (inaczej Bielany) powstał w latach 1908–1912 jako ostatni obiekt fortów krakowskich, nie zdążono opatrzyć go numerem.

Spacer poprowadzi Jakub Marcin Mikulski – krakowski historyk, doktorant UJ, specjalista w zakresie zagadnień fortyfikacyjnych, w sposób szczególny zajmuje się austro-węgierskimi fortyfikacjami polowymi w Galicji i Królestwie Kongresowym w latach 1914–1916.

Udział w spacerze jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona – konieczna będzie rezerwacja przez formularz dostępny na stronie spaceru (od 15 września, godz. 10.00 do 19 września, godz. 16.00).

Wyslij ten post emailem
Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *