Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolskito platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Droga św. Jakuba w Małopolsce połączyła się z Camino de Santiago

Piesze i rowerowe szlaki w całej Europie oznaczone symbolem muszli to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Chemins de St. Jacques, Routes of St. James, Jakobswege).

Z Małopolski możemy już wyruszyć pieszo na Koniec Świata – atlantycki przylądek w pobliżu Santiago de Compostela. Dobiegły końca prace, dzięki którym małopolskie odcinki Drogi św. Jakuba mają bezpośrednie połączenie z europejską siecią pieszych szlaków pątniczych Camino de Santiago. Liczący 147 km długości odcinek z Krakowa do Piekar Śl. połączył oznaczony żółtą muszlą szlak wzdłuż dawnej Drogi Królewskiej w południowo-wschodniej Polsce oraz na Śląsku.

(komunikat prasowy Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce)

W sieć istniejących polskich szlaków Jakubowych wpisuje się Małopolska Droga św. Jakuba. Obejmuje ona tereny historycznej dzielnicy państwa pierwszych Piastów (prowincji krakowskiej i sandomierskiej) i nawiązuje do średniowiecznego traktu prowadzącego skrajem doliny Wisły od Sandomierza do Krakowa.

Najważniejsze znaczenie w wytyczeniu głównych punktów Małopolskiej Drogi św. Jakuba miało rozmieszczenie kościołów św. Jakuba Starszego Apostoła:

 • w Sandomierzu,
 • Kotuszowie,
 • Szczaworyżu,
 • Probołowicach,
 • Pałecznicy,
 • Niegardowie,
 • Więcławicach Starych,
 • krakowskim Kazimierzu,
 • Sance,
 • Palczowicach,
 • Bestwinie.

Ważnym punktem na Drodze św. Jakuba w Małopolsce jest krakowska Księgarnia Hiszpańska przy Małym Rynku, gdzie regularnie odbywają się spotkania sympatyków Camino de Santiago, a także można zakupić przewodniki i paszporty pielgrzyma. Poza szlakiem wzdłuż Via Regia i Małopolską Drogą św. Jakuba (Lublin – Sandomierz – Kraków – Oświęcim) nad górną Wisłą powstaje obecnie Beskidzka Droga św. Jakuba z Myślenic przez Wadowice i Szczyrk do Cieszyna. Na wrzesień 2013 r. planowana jest w Krakowie międzynarodowa konferencja organizacji zajmujących się Camino na Starym Kontynencie. Więcej informacji o „szlaku muszli” w Polsce znaleźć można na stronie www.camino.net.pl .

(komunikat prasowy Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce)

Mat. organizatora

Wyslij ten post emailem
Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy

 • Anti pisze:

  Fajnie, że współpraca z innymi krajami się zacieśnia. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się stworzyć szlaki we wszystkie strony świata, lub chociaż Europy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *