Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolskito platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Grunwald (lit. Žalgirio)

Województwo Małopolskie logotyp 223 x 108Zbliżają się obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. Oprócz oficjalnych obchodów, których kumulacja nastąpi w przyszłym tygodniu przygotowywanych jest wiele przedsięwzięć kulturalnych i turystycznych w Polsce, ale także na Litwie.

Od 1 maja w ramach projektu „Maraton podróży Bitwy pod Grunwaldem“ funkcjonuje szlak turystyczno-edukacyjny, którego celem jest zwiększenie ruchu turystycznego na Litwie w miejscach związanych z bitwą pod Grunwaldem.

Jest to nowy projekt, w ramach którego turyści Polski i Litwy mają możliwość zwiedzić i na nowo odkryć średniowieczne zamki, lepiej poznać historię kraju oraz zwycięskiej Bitwy pod Grunwaldem. Projekt ma być bodźcem dla turystyki obu krajów, okazją do przypomnienia o jednym z najważniejszych wydarzeń średniowiecznych.

(Cytat za: oficjalną stroną projektu)

Miejsca polecane przez organizatorów „Maratonu” to Wilno, Troki, Kowno, Birsztany, Miedniki, Połąga, Mierkina, Pobojsko, Wielona. Poszczególne propozycje wycieczek pogrupowane są trasami.

fot. arch. MIK

Małopolski Instytut Kultury również zaprasza do udziału w obchodach 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem.

Małopolskie posiłki. Grunwald 1410-2010

Wedle przechowywanej przez tradycję opowieści, król Władysław Jagiełło przed słynną bitwą z Krzyżakami miał nakazać krakowskim piekarzom piec obwarzanki, by rycerstwo miało co przegryzać w oczekiwaniu na wroga. Zaopatrzenie w zdatne do długiego przechowywania pieczywo było częścią szeroko zakrojonej akcji aprowizacyjnej dworu królewskiego (polowania w puszczach królewskich, konserwowanie mięsiw, suszenie grzybów i ziół) w znacznej mierze finansowanej z przychodów skarbca królewskiego, między innymi dzięki eksploatacji złóż solnych w Bochni i Wieliczce na mocy królewskiego regale.

(Cytat za: stroną internetową MIK)

W nawiązaniu do tych wydarzeń Samorząd Województwa Małopolskiego oraz Małopolski Instytut Kultury organizują historyczne happeningi realizowane w oparciu o ideę „żywej historii”.

Wyslij ten post emailem
Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *