Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolski

Szlaki Małopolskito platforma informacyjno-promocyjna poświęcona turystyce kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem szlaków kulturowych, czyli tematycznych tras zwiedzania.

Szlaki Małopolski skierowane są zarówno do turystów, jak i do operatorów szlaków kulturowych. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie, MIK nie koordynuje żadnego ze szlaków.

Turystyka kulturowa a zagrożenia dla dziedzictwa

Szlaki Małopolski logotyp 223 x108Turystyka kulturowa jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem promującym dziedzictwo kulturowe. Jednak eksploatacja dziedzictwa kulturowego w sposób komercyjny i bezrefleksyjny może doprowadzić do tego, że staje się ono obiektem manipulacji i konfabulacji.

Nadmierne zainteresowanie turystów zabytkami może się przyczynić do ich zniszczenia i dewastacji. W przypadku dziedzictwa niematerialnego istnieje niebezpieczeństwo przekształcania go zgodnie z oczekiwaniami turysty – komercjalizacji. Masowa turystyka sprzyja ujednolicaniu kultur lokalnych, zafałszowaniu własnej kultury.

 

Autentyczności, lokalności stanowiącej o wartości dziedzictwa kulturowego zagraża globalizacja przestrzeni kulturowej. Szlaki kulturowe ograniczają to niebezpieczeństwo, ponieważ są ofertą turystyki kwalifikowanej i indywidualnej, nie generującej masowych odwiedzin w poszczególnych obiektach. Zarówno w przypadku zabytków ruchomych i nieruchomych ważne jest by były one przystosowane dla potrzeb turystyki, czyli bezpieczne dla turysty, ale również zabezpieczone przed turystą.

Wyslij ten post emailem
Karolina Fidyk Szlaki Małopolski
48 (12) 422 18 84 w. 33

Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej, kulturoznawstwa ze specjalnością stosunki etniczne i migracje międzynarodowe, studiów podyplomowych: ekonomia społeczna oraz Akademii Dziedzictwa. W MIK koordynuje program Szlaki Małopolski oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *